Paylaş
İçindekiler

Voleybolda Pozisyon Hatası Nasıl olur ?

Voleybol sporu en çok pozisyon hatası yapılan spordur. İzleyenlerin aklına en çok takılan soru ise voleybolda pozisyon hatası nasıl olur sorusudur. Biraz karmaşık olan bu durum izleyenlerin kafasında soru işareti bırakır. Hep birlikte bu sorunun cevabını öğrenelim.

Voleybolda Pozisyon Hatası Nasıl Olur?

Voleybolda bir takım saha içerisinde 6 kişiden oluşmaktadır. Bu oyuncular belirli kural dahilinde saat yönünde dönmektedir. Bu kural basitçe şöyle açıklanır : Servisi karşılayan takım servis atma hakkını kazandığı zaman bu takımın oyuncuları saat yönünde bir pozisyon dönerler: 2 numaralı pozisyondaki oyuncu servis atmak için 1 numaralı pozisyona gider, 4 no’lu pozisyondaki oyuncu 3 no’lu pozisyona geçer. Bu sırada yanlış kişi servis kullanmaya giderse pozsiyon hatası yapmış olur. Bir diğer pozisyon hatası da pozisyon dizilimin de olur. Onuda aşağıdaki görselle daha iyi anlayabilirsiniz.

Voleybol Pozisyon Dizilimi

voleybolda pozisyon hatası nasıl olur

Voleybol sahasının içerisinde yazılı olmasa da 6 tane bölge vardır. Bu alanlarda oyunlar servis öncesi yerini alır. Fakat servis atılmadan önce uymaları gereken bir kural vardır : bir oyuncu servis öncesi sağındaki oyuncunun sağına geçemez, solundaki oyuncunun soluna geçemez ve önündeki oyuncunun önüne geçemez. Bunları yaptığı takdirde pozisyon hatası olur. Ama servis atıldıktan sonra bunları yapabilir.

Voleybol Dönüş Hatası Nedir?

Bir dönüş hatası; Servis, dönüş sırasına göre atılmadığı zaman olur. Dönüş hatası olduktan sonra

  • Yazı hakemi zile basarak oyunu durdurur. Hata yapan takım, rakip takıma bir sayı verilerek cezalandırılır ve servis atma hakkı da rakip takıma verilir.
  • Oyuncuların dönüş sırası doğru hale getirilir.

Bu kuralları öğrenince Voleybolda Pozisyon Hatası Nasıl Olur sorusunun cevabını almış oluyorsanız. Ayrıcal spor oyunları ile de ilgileniyorsanız:

Daha Fazlası İçin : e Futbol 2022 Ne Zaman Çıkacak? (PES 2022)

Voleybol Nedir?

Voleybol, file ile ortadan ikiye bölünmüş toplam 12 kişinin 6 kişilik 2 takımla oynanan bir spor dalıdır. Oyunun amacı, topu filenin üstünden geçirerek rakip tarafa topun değmesini sağlamak ve rakip takımın aynısını yapmasını engellemektir.

İlginizi Çekebilir