Ana SayfaOyunValorantValorant FPS Drop Sorunu (Kolay Çözüm)
Paylaş
İçindekiler
İlginizi Çekebilir

Valorant FPS Drop Sorunu (Kolay Çözüm)

Valorant oyununda FPS diğer oyunlara nazaran daha önemlidir. Valorant FPS Drop Sorununu çözmek oyunda ilerlemek adına olmazsa olmaz bir şarttır. Bu yapmak için sakın size önerilen 3. programları kullanmaya kalkmayın. Ekstra her program bilgisayarınıza yük bindirecektir. Bilgisayar ne kadar boş olursa o kadar temiz çalışacaktır. Biz de sizlere bilgisayarınıza ekstra yük bindirmeyecek Valorant FPS Drop Sorunu çözüm yöntemlerini göstereceğiz.

Valorant FPS Drop Sorunu

Bu sorunu çözmenin 5 ana yolu var. Bu yolların hepsini kısa bir şekilde anlatacağız.

  1. Oyun grafik ayarlarını düşürün
  2. PC güç planınızı değiştirin
  3. Grafik sürücünüzü güncelleyin
  4. Tüm arka plan programlarını kapatın
  5. Efektli skinleri kullanmayı bırakın

Daha Fazla Oku: Valorant İstanbul Sunucusu Çöktü Mü?

1- Oyun Grafik Ayarlarını Düşürün

Bazı oyunculara göre, Valorant FPS Drop Sorunu, yanlış bir grafik ayarından kaynaklanıyor olabilir. Hatalı bir oyun yaması muhtemelen suçlu olabilir. Bu durumda, önce oyun içi görsellerinizi düşürmeyi, ardından en iyi değeri bulana kadar ayarları tek tek değiştirmeyi deneyin.

Valorant En iyi FPS veren grafik ayarları aşağıdadır.

Valorant FPS Drop Sorunu
Valorant FPS Drop Sorunu

FPS sorununun çözülüp çözülmediğini kontrol etmek için Valorant’ta grafik ayarlarını değiştirdikten sonra bir oyuna katılın. Bu durumda, sizin için en uygun yapılandırmayı bulana kadar ayarları değiştirebilirsiniz.

2- PC Güç Planınızı Değiştirin

Windows, ne kadar güç kullanıldığını kontrol etmenizi sağlayan bir güç planı seçeneğine sahiptir. Güç planını değiştirmek, bilgisayarınızdan en iyi şekilde yararlanmanıza da yardımcı olabilir. Oyununuzu bir dereceye kadar geliştirmenize yardımcı olacaktır.

İşte nasıl yapıldığı:

  • Çalıştır kutusunu açmak için klavyenizde Windows logo tuşuna ve R’ye aynı anda basın. ”Control powercfg.cpl” yazdıktan veya yapıştırdıktan sonra Enter’a basın.
  • Açılır menüden Yüksek performanslı güç planını seçin. (Yüksek performans bulamazsanız diğer planları genişletmek için tıklayın.)

Artık herhangi bir değişiklik olup olmadığını kontrol etmek için oyunu Valorant’ta test edebilirsiniz.

3- Grafik Sürücünüzü Güncelleyin

Valorant FPS Drop Sorununun en yaygın nedenlerinden biri olan bozuk veya güncel olmayan bir grafik sürücüsüne sahip olmanız. GPU sürücüleri, özellikle Valorant gibi mikro takılmalara tolerans göstermeyen atıcılarda oyun içi performans için çok önemlidir. Güncel olmayan bir grafik sürücüsü kullanıyorsanız daha büyük fps sorunları yaşarsınız.

4- Tüm Arka Plan Programlarını Kapatın

Valorant FPS Drop Sorununun en yaygın nedenlerinden biri, kaynaklarınızı tüketen arka plan uygulamalarının varlığıdır. Bu nedenle Valorant’ı başlatmadan önce Anti Virüs, Discord veya Steam gibi büyük programları kullanmadığınızdan emin olun.

Valorant FPS Drop Sorunu
Valorant FPS Drop Sorunu

5- Efektli Skinleri Kullanmayı Bırakın

Parlayan bir skine sahip olmak havalı. Çarpıcı bir skin, herhangi bir savaşta öne çıkmanızı sağlayacaktır. Valorant’taki görünümler oyunun gerçekçiliğine katkıda bulunurken, düşük FPS’nizin kaynağı da olabilirler. Özel efektli skinler, kesinlikle grafik kartınıza daha fazla yük bindirecektir. Bu nedenle, süslü skinler kullanıyorsanız, bunları kapatın.

Valorant FPS Drop Sorununa kolay çözümler ürettiğimiz yazımız burada son buluyor.