Ana SayfaSpotifySpotify Dinleme Başına Ücret
Paylaş
İçindekiler
İlginizi Çekebilir

Spotify Dinleme Başına Ücret

İnsanlık var olduğundan beri müziğin de var olması, insan ve müziğin ayrılmaz bir ikili olmasını sağladı. Spotify Dinleme Başına Ücret’in merak edilmesini de bu müzik merakına bağlamak mümkün. Gelişen teknoloji de insanların müziğe istedikleri her yerde ve her zaman ulaşabilmelerini sağladı. Özellikle son yıllarda gelişen müzik platformları sayesinde hem popüler olan sanatçılar hem de seslerini yeni bulmuş olan sanatçılar için büyük imkanlar sunmaktadır.

Dünyanın en çok kullanıcısına sahip olan müzik platformlarından birisi olan Spotify’da hem dinleyicilerini hem de sanatçıların keyifle kullandıkları bir platform olmaktadır.

Spotify’dan Nasıl Para Kazanılır?

250 milyona yakın üyesi olan Spotify, aynı zamanda 100 milyona yakın ücretli üyeye sahiptir. Spotify dinleme başına ücret imkanı sunuyor. Ancak müzik sahiplerinin para kazanması ana şart eser sahibi olmaktır.

Eser sahibi olan kişiler eserlerinizi Spotify’a yükleyerek kazanç sağlayabilirler. Ancak bu yükleme direkt olarak Spotify’a olmamaktadır. Bunun öncesinde eserlerin profesyonel müzik şirketleri ile anlaşma sağlanması gerekmektedir.

Bunun sebebi ise Spotify’ın müziğin telif haklarını ölçme istekleridir. Bu sebeple de müzik şirketleri ile çalışmaktadır. Bu sistemde de elde edilen gelir müzik şirketlerine ödenmektedir. Daha sonrasında müzik şirketleri kazanç üzerinden komisyon alarak kalan ücreti sanatçıya vermektedir.

Daha Fazla Oku: Spotify Gizli Oturum Nedir?

Spotify Dinleme Başına Ücret Ne Kadardır?

Bir müzik şirketi ile anlaşma imzaladıktan birkaç saat sonra Spotify’da eserlerin yayınlanması sağlanmaktadır. Ancak bu yolla kazanç sağlamak isteyenlerin aklında ne kadar para kazanacakları bulunmaktadır.

Spotify dinleme başına ücret ne kadar olduğu ile ilgili sorunun cevabını şu şekilde verebiliriz. Spotify’ın dünya genelinde uygulamış olduğu fiyat politikası gereği 0,005 Dolar olmaktadır. Diğer bir deyişle bir eser 10.000 kez dinlenirse eser sahibi 5 Dolar kazanmaktadır. Diğer bir yandan anlaşma sağlanan müzik şirketleri yaklaşık olarak bu kazancın üzerinde %10 komisyon almaktadır. Bu durumda eser sahiplerinin kazancı 4,50 Dolara düşmektedir.

Spotify Dinleme Başına Ücret

Çalma Listelerinde Nasıl Yer Alabilirsiniz?

Çalma listelerinde yer alabilmek için eserin çok iyi olması yeterli olmamaktadır. Çünkü platformda milyonlarca şarkının içerisinde bir yer edinebilmek ciddi bir uğraş gerektirmektedir. Spotify dinleme başına ücret miktarını artırmak için çalma listelerinde yer edinebilmektir. Çalma listesi sahiplerine ulaşarak iyi bir başlangıç yapabilirsiniz.