Ana SayfaSağlıkSiroz Nasıl Bir Hastalıktır? Tedavisi Nasıl Olur?
Paylaş
İçindekiler
İlginizi Çekebilir

Siroz Nasıl Bir Hastalıktır? Tedavisi Nasıl Olur?

Vücudumuzun en büyük ve en ağır organı 1500 gr. ile karaciğerimizdir. Karaciğerin sayarsak 400 den fazla görevi vardır. Siroz Nasıl Bir Hastalıktır anlamak için önce karaciğeri anlamamız gerekiyor. Bu sebeple karaciğer çok önemlidir, bir çok hayati fönksiyonlar içerir, adeta metabolizmamızın beyni gibidir. Vücudumuzun kimya fabrikası olma görevş karaciğerdedir. Karaciğerin teklemeye başlaması, hayati tehlikelere neden olan sorunların başlangıcıdır. İşte karaciğerimizin iyileşemez hale geldiği zaman ortaya çıkan hastalık sirozdur.

Siroz Nasıl Bir Hastalıktır?

 1. Erkeklerde göğüslerin büyümesi, erken yorulma, iştah kaybı, yorgunluk ve halsizlik, karında ve bacaklarda şişme
 2. Dışarıdan bakanın bile farkedeceği kilo kaybı
 3. Bacaklarda zayıflama ve dokuların susuz kalması
 4. Yemek borusunda iç kanama
 5. Karaciğerin zehirli maddeleri süzememesi hali
 6. Motivasyonda güçlük
 7. Cinsel istekte azalma,
 8. Gece idrara sık sık gitme
 9. Karnın aç iken kusma
 10. Fiziksel görünüş olarak çökme
 11. Vücuttaki kılların dökülmesi
 12. Damarlarda genişleme olur.

Siroz Nasıl Anlaşılır? Hastalık Teşhisi

Hastanın öncelikle alkol alıp almadığı ve hepatit olup olmadığı sorgulanır. Siroz hastalığında bulaş hepatit vasıtası ile görülür. Aileden geçip geçmediği bu sebeple araştırılır. Dışarıdan elle karaciğerin durumu kontrol edilir. Siroz hastalarında karaciğer sertleşir, dalak büyür. Uzman doktor sonrasında karında ve bacaklarda su birikmesi olup olmadığına bakar. Bu belirtiler var ise kesin tanı için kan tahlili istenir ve karaciğerden parça alınıp tahlile gider.

İlginizi Çekebilir: Sağlık Durumumu Nasıl Öğrenebilirim?

Siroz Tedavisi Nasıl Olur

Siroz hastalığına yakalanmanın sebebi alkol ise bunun tedavisi yoktur. Hepatit kaynaklı siroz var ise interferon tedavisi uygulanabilir. Siroz hastalığında bağışıklık sisteminin yüksek tutulması şarttır. Karaciğeri zorlayacak baharatlı ve zararlı gıdalardan uzak durmak gerekir. Sorun çok büyükse tek çare karaciğer naklidir.

Siroz teşhisi kondu ise keinlikle alkol kullanmıyorsunuz. Vitamin takviyeleri ve düzenli beslenme alışkanlığınız olmalıdır. Ayrıca moralinizin yüksek olnası ve temiz hava almanız çok önemlidir.