Ana SayfaSağlıkSağlık Durumumu Nasıl Öğrenebilirim?
Paylaş
İçindekiler
İlginizi Çekebilir

Sağlık Durumumu Nasıl Öğrenebilirim?

Günlük hayat koşuşturması içerisinde çoğu zaman sağlık problemlerini görmezden gelebilir, hatta fark etmeyebilirsiniz. Sağlık Durumumu Nasıl Öğrenebilirim sorusu ise bu nedenlerden dolayı önemli olmuştur. İş, okul, ev, aile gibi sebeplerle hastaneye gitmeye vakit bulamayıp, çoğu zaman ciddi bir rahatsızlık duymadığınız sürece hastaneye gitmeyi erteleyebilirsiniz.

Bazen de sırf hastane ya da doktor korkusu sebebiyle sağlık kontrollerinizi aksatır, bir sıkıntınız varsa kendiliğinden geçmesini bekleyebilirsiniz. Ancak tüm bunlar kendinize yapacağınız en büyük kötülüklerin başında gelir çünkü sağlık durumunuzdan haberdar olmak, birçok hastalığın erken teşhisine, dolayısıyla erken önlemine ve büyük sorunların engellenmesine katkı sağlayabilir.

Düzenli Aralıklarla Genel Sağlık Kontrolü Yaptırmalısınız

Birçok hastalık için erken teşhisin ne kadar önemli olduğu uzmanlar tarafından sürekli vurgulanmaktadır. Bir hastalığınız varsa bunun erkenden teşhis edilip ona göre tedaviye başlanması sizi ölümcül hastalıklardan bile koruyabilir. Günümüzde sağlık teknolojisinin ne kadar gelişmiş olsa da hala tedavisi olmayan onlarca hatta yüzlerce hastalık bulunmaktadır. Bu hastalıklardan korunmanın yolu da erken teşhisten geçmektedir.

Erken Teşhisin Önemi

Çoğu zaman geç tespit edilmiş hastalıklar için tedaviler etkili olmamaktadır ve hastalığın ilerlemesine engel olamamaktadır. Bu yüzden vücudunuzda en ufak bir farklılık rahatsızlık hissettiğinizde doktora gitmeyi, hiçbir sıkıntınız olmasa bile düzenli aralıklarla kontrole gitmeyi yaşam tarzı haline getirmeli ve ihmal etmemelisiniz.

Daha Fazla Oku: Danışman Hoca Nasıl Olunur?

Check-Up Yaptırmanın Önemi

Check-up, vücudunuzun tamamının detaylı olarak muayene edilmesi ve genel sağlık durumunuzun baştan aşağı kontrol edilmesi anlamına gelmektedir. Birçok özel hastanenin check-up paketleri vardır ve hangi bölümlere muayene olmak istediğinize göre paketleri seçebilirsiniz, ne kadar kapsamlı bir muayene olacağına kendiniz karar verebilirsiniz. Örneğin sadece iç hastalıkları, göz, nöroloji, ortopedi bölümlerine muayene olmak isterseniz sadece bu bölümlerin olduğu bir check-up paketi tercih edebilirsiniz. Peki en kolay, Sağlık Durumumu Nasıl Öğrenebilirim diye soruyorsanız cevabı aşağıda.

Sağlık Durumumu Nasıl Öğrenebilirim?

Sağlık durumunuzu https://enabiz.gov.tr/ websitesinden giriş yaparak öğrenebilirsiniz. Doktora gittiğinizde yaptırdığınız bütün kontroller ve raporlar bu sitede sizin kimliğinize kayıtlı bir şekilde gözükecektir.

Bunun yanında devlet hastanelerinden de muayene olmak istediğiniz her bölümden eş zamanlı olarak randevu alarak bir gün içerisinde istediğiniz tüm bölümlere muayene olup kapsamlı olarak sağlık durumunuzu öğrenebilirsiniz. Böylece eğer fark etmediğiniz ya da önemli olduğunu bilmediğiniz bir hastalığınız varsa bunlar tespit edilebilir ve en kısa sürede tedaviye başlanarak sizi ilerde yaşayacağınız büyük sağlık problemlerinden kurtarabilir. Sağlık Durumumu Nasıl Öğrenebilirim adlı makalemiz burada son buluyor.