Ana SayfaSağlıkDudak Uçuğuna Ne İyi Gelir? | EN ETKİLİ YÖNTEMLER
Paylaş
İçindekiler
İlginizi Çekebilir

Dudak Uçuğuna Ne İyi Gelir? | EN ETKİLİ YÖNTEMLER

Büyük küçük herkes dudak uçuğunun ne kadar can sıkıcı olduğunu bilir. Dudak uçuğuna ne iyi gelir araştırması yapılmaya başlandıysa çoktan dudak karıncalanmaya ya da hafiften kızarmaya başlamıştır. Sizin için deneyebileceğiniz yöntemleri sıraladık. Tabi ki doktor değiliz bunlar tamamen kişisel deneyimden yola çıkarak verilecek tavsiyeler olup en doğru tavsiyenin doktora gitmek olduğunu baştan belirtelim.

Dudak Neden Uçuklar?

Dudak neden uçuklar sorusu ile temele inip konuyu derinden incelemekte fayda var. Dudağın uçuklamasının asıl nedeni Herpes Simpleks virüs tip 1 (HSV-1) virüsüdür. Teknik detayla sizi boğacak değiliz. Tamam bu virüs sebep oluyor ama altında yatan başka sebepler de mevcut.

Sayılabilecek birden fazla neden mevcut sizler için listeledik;

 • Fazla Güneşe Maruz Kalma
 • Yoğun Stres
 • Uykuda Korku
 • Hormonel Değişimler
 • Aşırı Yorulma
 • Vücudun Bağışıklık Sisteminde Düşüklük
 • Ya da Uçuk Sahibi Birey ile Temas

Yukarıda saymış olduğumuz nedenlerle vücudunuzda bulunan uçuk virüsü ortaya çıkmak için uygun ortamı bulabilir. Bir defa uçuk virüsü vücudunuza girdiyse ne yazık ki vücuttan tamamen atmanın bir yolu yok. Yukarıda saydığımız durumlar oldukça bir yolunu bulup tekrar ortaya çıkacaktır. Silmek mümkün değil fakat kolay atlatmak için uygulayabileceğiniz yöntemler mevcut. Gelin dudak uçuğuna ne iyi gelir sorusunun cevaplarına geçelim.

Daha Fazla Oku : Vergi Kodları – Tam Liste 2021

Dudak Uçuğuna Ne İyi Gelir?

Sizlere dudak uçuğuna ne iyi gelir sorusunun cevaplarını madde madde sıraladık;

 • Bal : Bal uzun yıllardır hastalıklarla mücadele konusunda kullanılan ürünlerden biri olmuştur. Kolay kolay bozulmayan kıvamlı yapısı onu tercih etmek için en büyük sebeplerden biridir. Uçuk olan kısma bal sürerek bölgenin havayla temasını keserek büyümesini ve yayılmasını önleyebilirsiniz. Uyguladıktan 30 dakika sonra ılık su ile temizleyerek bir kaç gün tedaviye devam ederseniz etkisini göreceğinizi umuyoruz.
 • Sirke : Hastalık, virüs hatta temizlik deyince bile akla gelen sirkeyi bu listeye almasak ayıp olurdu. Sirkeyi tek uygulamak kıvam olarak sıkıntı olabileceğinden balla karıştırarak uygulamanız daha sağlıklı olacaktır. Doğal mikrop öldürücü etkisi uçukla savaşta size yardımcı olacaktır.
 • Süt : Süt uçukla mücadelede çok bilinmeyen yöntemlerden biridir. Arkasında yatan sırrı tam bilmemekle beraber kendim de deneyimlerime dayanarak söyleyebilirim ki; eğer uçuğu erken fark ettiyseniz kızarmaya ya da karıncalanmaya başlayan kısma pamuğu sütle ıslatarak uygulama yaparsanız uçuğun çıkmasını engelliyor.
 • Sarımsak : Sarımsağın antibiyotik etkisini bilmeyen yoktur. Sarımsağı ikiye kesip iç kısmı uçuğa uygulayarak doğal antibiyotik etkisinden faydalanabilirsiniz.
 • BONUS: Krem önerisi vermek bize düşmez doktora danışarak kendinize uygun kremi yazdırıp uçukla çok daha etkili ve hızlı mücadele edebilirsiniz. Fakat asıl tavsiye uçukla mücadele kısmına gelmemek için ipleri baştan sıkı tutmak bağışıklık sistemini zinde tutacak şekilde beslenmek ve uyku düzenine dikkat etmektir. Bu sayede uçuk virüsü vücudunuza bulaşmış olsa bile sizin yorgun düşmenizi beklemekten başka bir şey yapamaz.

Dudak uçuğuna ne iyi gelir yazımızın sonuna geldik umarız faydalı bir yazı olmuştur. Merak ettiğiniz veya önermek istediğiniz şeyleri yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz