Ana SayfaSağlıkSağlıklı Bir Bebeğin Kakası Nasıl Olur?
Paylaş
İçindekiler
İlginizi Çekebilir

Sağlıklı Bir Bebeğin Kakası Nasıl Olur?

Normal bebek kakası, anne sütü ile beslendiği takdirde rengi genelde altın sarısı olmaktadır. Sağlıklı Bir Bebeğin Kakası Nasıl Olur sorusunun cevabı bu kadar kısa değildir. Başka bir renk gördüğünüz zaman korkmanıza gerek yok. Aynı zamanda çamur kıvamında olan bebek kakaları farklı nedenlerden dolayı altın sarısı renginde değil de daha başka renklerde de olabilmektedir.

Bebeklerin Kakası ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Ancak kaka da kan ve balgam görülmediği takdirde, rengi nasıl olursa olsun bebeğin kakası normal kabul edilmektedir. Çünkü kaka rengini değiştiren bir çok etken vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Bebeğin büyümesiyle birlikte kaka renginde değişiklikler görülebilir.
  • Büyümeye bağlı olarak safra atımının artması nedeniyle değişiklik olur.
  • Annenin beslenmesindeki değişiklikler bebeğin kaka rengini etkiler.
  • Bebeğin kaka sıklığının azalmasına ya da artmasına bağlı olarak değişiklikler olabilir.

İlk paragrafta da bahsettiğimiz gibi, bebeğin kakası altın sarısı değil de farklı bir renkte olabilir ve bu durum bir sorun olarak algılanmamalıdır. Farklı renklerde olması çoğu zaman normal karşılanır. Ancak kaka da görülür bir şekilde balgam ve kan varsa, bir sorun vardır ve en kısa sürede doktora danışılmalıdır.

Daha Fazla Oku: Patron Bebek 2 Ne Zaman Çıkacak (Türkiye)

Sağlıklı Bir Bebeğin Kakası Nasıl Olur

Sağlıklı Bir Bebeğin Kakası Nasıl Olur?

Yeni doğan bebeklerde, ilk günlerde genel olarak mekonyum adı verilen bir kaka olur. Bu kaka siyah renkte ve macun kıvamındadır. Zamanla yeşile ve kahverengiye dönmeye başlar ve bir müddet sonrada, düzenli olarak anne sütü ile beslenilmesi takdirde altın sarısı rengine döner. Fakat mamayla beslenen bebeklerin kaka renkleri bir çok farklı renkte olabilmektedir.

Özellikle mamaların farklı besin değerleri içermeleri nedeniyle yeşil, sarı, kahverengi ya da daha karışık çeşitli renkler görülebilir. Fakat bebeğin kakasında balgam ve kan görülmüyorsa, kakanın rengi bahsettiğim şartlar altında normal kabul edilmektedir.

Sağlıklı Bir Bebeğin Kakası Nasıl Olur

Sağlıklı Bir Bebeğin Kakası Nasıl Olur sorusuna yanıt aradığımız yazımız burada sonlanmaktadır.