Ana SayfaSosyal Medyaİnstagramİnstagram Çalınan Hesap Kurtarma - 2023
Paylaş
İçindekiler
İlginizi Çekebilir

İnstagram Çalınan Hesap Kurtarma – 2023

Instagram, yeni müşteriler bulmalarına yardımcı olan bir pazarlama ve ağ oluşturma aracı olarak kullanılır. İnstagram Çalınan Hesap Kurtarma işlemi de bu yüzden çok önemlidir. İnstagram bu yönüyle tasarımcılar için çok önemlidir. Saldırıya uğradıysanız, İnstagram Çalınan Hesap Kurtarma işlemlerine en kısa sürede başlamanız çok büyük önem arzediyor.

Bir sosyal medya stratejisti “Ortalama bir kullanıcının hayatının bir noktasında bir dereceye kadar saldırıya uğradığını söyleyebilirim” diyor. “Arkadaşlarımdan ve iş arkadaşlarımdan sık sık hesaplarının garip faaliyetlere maruz kaldığını duyuyorum.” Instagram hesabınızın saldırıya uğramasından endişe ediyorsanız, ilk etapta saldırıya uğramasını önlemek için alabileceğiniz bazı önlemler ve hesabınız ele geçirilirse ne yapmanız gerektiği aşağıda açıklanmıştır.

Instagram Hesabınızı Nasıl Güvende Tutabilirsiniz?

Hacklenmek sadece Instagram’daki ünlüler için değildir. Ünlü bir sosyal medya uzmanı, “Her hesap hedef olabilir” diyor. “Bilgisayar korsanları başarılı olursa, diğer şüpheli olmayan kullanıcılardan kredi kartı numaraları, adresler ve PIN’ler gibi önemli bilgileri almaya çalışmak için saldırıya uğramış hesabı kullanabilirler.”

Güçlü, rastgele bir parolanın başlamak için akıllıca bir yer olduğunu hepimiz bilsek de – Apple’ın önerdiği harf ve sayı dizileri nispeten güvenlidir – saldırıya uğramamak için almanız gereken başka önlemler de var. Şimdi proaktif olmak, daha sonra İnstagram Çalınan Hesap Kurtarma işlemi nasıl yapılır diye arama yapmanıza neden olmaktan kurtarabilir.

İki faktörlü kimlik doğrulama etkinleştirilmelidir.

Kullanıcılar, yeni bir cihaza her giriş yaptıklarında Google Authenticator gibi bir uygulamadan veya cep telefonlarına kısa mesajla verilen bir kod girmelidir ve bu, bilgisayar korsanları için iyi bir caydırıcıdır. Bu özellik Instagram’da mevcuttur ve uygulamanın güvenlik sekmesinden etkinleştirebilirsiniz.

İnstagram Çalınan Hesap Kurtarma
İnstagram Çalınan Hesap Kurtarma

Oturum açma geçmişinizi inceleyin.

Uygulamanın güvenlik bölümünde bulabileceğiniz giriş etkinliklerinizi takip edin. Orada, o anda hesabınıza giriş yapmış tüm cihazların bir listesini ve bunların coğrafi konumlarını göreceksiniz. Burada şüpheli bir etkinlik gözlemlerseniz, mevcut cihazınızdan bu cihazlardan çıkış yapabilirsiniz. İnstagram Çalınan Hesap Kurtarmanızda oturum açma geçmişinize hakim olmanız büyük katkı sağlayacaktır.

Hangi uygulamaların Instagram hesabınıza erişimi olduğunu inceleyin.

Üçüncü taraf uygulamalara hesabınıza erişim izni vermek, resimlerinizi çeşitli platformlarda paylaşmanın uygun bir yoludur, ancak tehlikesiz değildir. Bilgisayar korsanları bu tür uygulamalara erişebilir ve Instagram şifrenizi alabilir. Instagram hesabınıza başka hangi uygulamaların erişebildiğini keşfetmek için güvenlik ayarlarınıza gidin ve “Uygulamalar ve Web Siteleri”ni seçin. Bu uygulamaları etkileyebilecek büyük veri ihlallerine karşı gözünüzü dört açın; meydana gelirse, şifrenizi hemen değiştirin.

Otomatik kaydetme özelliğini etkinleştirin.

Bu yöntem, Instagram hesabınızın bilgisayar korsanlarından korunacağını garanti etmese de, saldırıya uğraması ve silinmesi durumunda tüm resimlerinizi telefonunuza kaydetmenize olanak tanır. Ayarlar, Hesap, Orijinal Fotoğraflar (iPhone) veya Orijinal Gönderiler (Android) bölümüne giderek uygulamada “Kaydet”in açık olduğundan emin olun.

Daha Fazla Oku: İnstagram Hesabı Nasıl Silinir?

Birinin Instagram Hesabınızı Hacklemeye Çalıştığını Düşünüyorsanız Ne Yapmalısınız?

Instagram’dan sizin başlatmadığınıza dair değiştirilmiş bir şifre bildirimi almak ve hesabınızda sizin yapmadığınız gönderileri görmek, birinin Instagram hesabınızı hacklemeye çalıştığına (veya daha önce teşebbüs ettiğine) dair iki büyük kırmızı işarettir. İnstagram Çalınan Hesap Kurtarma işlemine gerek kalmadan bu hack işlemini engelleyebilirsiniz. Her iki saldırı türüyle de nasıl başa çıkacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Instagram hesabınızda şüpheli etkinlikler tespit edildi

Birisi şifrenizi sıfırlamaya çalışırsa, Instagram size değişikliği bildiren bir e-posta gönderir, bu nedenle hızlı bir şekilde yanıt vermeniz gerekir. Krull, “Instagram’dan denetlediğim profillerin herhangi birinde şüpheli davranışlar olduğunu bildiren bir bildirim veya e-posta alır almaz hemen harekete geçiyorum” diye açıklıyor. O kişinin İnstagram Çalınan Hesap Kurtarmasına yardımcı olabilirsiniz.

Başka birinin şifrenizi değiştirme talebinde bulunduğunu ve bu kişinin siz olmadığını söyleyen bir e-posta alırsanız, e-postadaki bağlantıyı kullanarak durumu Instagram’a bildirin. Bundan sonra şifrenizi güncellemelisiniz. Birisinin hesabınızla bağlantılı e-posta adresini değiştirdiğine dair bir e-posta bildirimi alırsanız “değişikliği geri alabilirsiniz”.

Ama gözünü dört aç. Instagram’dan geliyormuş gibi görünen bazı mesajlar aslında kimlik avı dolandırıcılığı olabilir. İyi haber şu ki Instagram, kendinizi korumanıza yardımcı olacak bir özellik oluşturdu. Uygulamanızın güvenlik bölümüne giderek Instagram’ın son iki hafta içinde size hangi e-postaları gönderdiğini görüntüleyebilirsiniz. Bu bilgileri incelemek, bir e-postanın gerçek olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacaktır.

Instagram hesabınızda olağandışı davranışlar gözlemlediniz.

Sayfanızda yayınlamadığınız fotoğrafları veya makaleleri bulursanız, ancak hala oturumunuz açıksa, şifrenizi hemen değiştirmelisiniz, bu hacker’ı hesabınızdan atacaktır. Ayrıca, oturum açma etkinliği sayfanız aracılığıyla tüm şüpheli cihazlardan manuel olarak çıkış yapmanız ve ayrıca bir güvenlik ihlaline maruz kalmış olabilecek tüm üçüncü taraf uygulamalara erişimi kaldırmanız gerekir. İnstagram Çalınan Hesap Kurtarma işleminin ilk adımı bu olacaktır.

Daha Fazla Oku: Instagram Doğum Günü Ekleme

Instagram Hesabınız Kilitlenirse Ne Yapmalısınız?

Her şeyden önce, paniğe kapılmayın. Özellikle iş hesapları için kendinizi kilitlemek, bazen basit bir gözetimin sonucu olabilir. Dijital içerik danışmanı bi arkadaş “Diyelim ki bir sosyal medya yöneticisi şirketten ayrıldı” diyor. “Yerinde bir geçiş planı yoksa, kalan ekip üyelerinin Instagram şifresini bilmediklerini anlamaları uzun zaman alabilir.”

Bu riski en aza indirmek için kurtarma kodlarınızı güvenli bir yerde saklayın. İki faktörlü kimlik doğrulamayı yeniden etkinleştirmek için kurtarma kodlarına ihtiyaç vardır ve bu, Instagram hesabınıza yeniden erişmenizi sağlar. Instagram uygulamasının Güvenlik sayfasında bulunabilirler.

Ne yazık ki, Instagram hesabınız kilitlendiyse, bir suç örgütü tarafından saldırıya uğramış olabilirsiniz. İnstagram Çalınan Hesap Kurtarma işlemine başlamanız gerekiyor.

İnstagram Çalınan Hesap Kurtarma
İnstagram Çalınan Hesap Kurtarma

İnstagram Çalınan Hesap Kurtarma

En kötüsü olursa Instagram hesabınızı nasıl kurtaracağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Ancak önce, Instagram hesabının kurtarılmasını gerektiren iki tür bilgisayar korsanlığı olduğunu anlayın: Biri yalnızca şifrenizi değiştiren, diğeri ise hem şifrenizi hem de iletişim bilgilerinizi değiştiren. Güvenliği ihlal edilmiş bir Instagram hesabını nasıl şikayet edebileceğiniz ve hesabınızı nasıl geri alabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Şifreniz Bir Hacker Tarafından Değiştirildiyse

Parolanız artık çalışmıyorsa, Instagram uygulamasının oturum açma ekranında belirtilen şekilde yeni bir parola oluşturma adımlarını uygulamanız yeterlidir. Umarım, e-posta adresinize veya telefon numaranıza sıfırlama bağlantısı sağlanır ve bir güvenlik kodu kullanarak tekrar giriş yapabilir ve şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Şifreniz ve İletişim Bilgileriniz bir Hacker Tarafından Değiştirildiyse

Instagram hesabınız kilitlendiyse ve talep ettikten sonra şifre sıfırlama bağlantısı almadıysanız, bir bilgisayar korsanı e-posta adresinizi ve telefon numaranızı değiştirmiş olabilir. Böyle bir durumda, burada özetlenen adımları izleyerek Instagram hesabınızı şikayet etmeniz gerekecektir.

Hesabınızı geri almaya çalışmadan önce Instagram, kimliğinizi doğrulamanızı isteyebilir; hatta iddia ettiğiniz kişi olduğunuzu kanıtlamak için özçekimler yapmanız bile gerekebilir.

Instagram Hesabı Silindikten Sonra Geri Alınabilir mi?

Bilgisayar korsanları, bazı durumlarda tüm gönderilerinizi ve hatta hesabınızı tamamen kaldırabilir. Muhtemelen şansınız kalmadı, ancak Instagram hesabınızı geri almak için zayıf bir şansınız var. İnstagram Çalınan Hesap Kurtarma işleminde bu safhaya geldiyseniz korkmanıza gerek yok.

Hesabınız silindiyse, Instagram ile iletişime geçerek saldırıya uğradığınızı açıklamak ve hesabınızı geri almak için 30 gününüz var. Instagram, hesap bilgilerinizi 30 gün kadar uzun bir süre saklanıyor.

Instagram silinen hesabı nasıl kurtaracağınızı merak ediyorsanız bu linkten rehberimizi inceleyebilirsiniz.

Hiçbir hesap güvenliği biçimi kesinlikle arızaya karşı güvenli olmasa da, en iyi güvenlik uygulamalarını benimsemek, zor kazanılmış hayran kitlenizi yeniden inşa etmekten kaçınmanıza yardımcı olacaktır. İnstagram Çalınan Hesap Kurtarma yazımız burada son buluyor.