Ana SayfaTeknolojiCritical Process Died Hatası Çözümü
Paylaş
İçindekiler
İlginizi Çekebilir

Critical Process Died Hatası Çözümü

Bilgisayar kullanıcılarının son yıllarda sıklıkla karşılaştığı critical process died hatası genellikle mavi ekran sorunu ortaya çıkarmaktadır. Birçok kullanıcı bu hata ile karşılaştığında, çözüm yollarını aramakta ve sorunun hangi faktör nedeniyle ortaya çıktığını araştırmaktadır.

Critical Process Died Hatası Nedenleri

Bu hata Türkçeye çevrildiğinde, “kritik süreç öldü” gibi bir anlam oluşturmaktadır. Bilgisayarlarda bu hataya neden olan faktörler arasında;

  • Sabit sürücülerdeki bir arıza,
  • Hatalı disk problemleri
  • Bozuk Windows dosyaları,
  • Bozuk kayıt defteri girdileri,
  • RAM bellekte arızalar,
  • Windows ile uyumlu olmayan sürücüler gibi birçok örnek gösterilebilir.

Critical Process Died Hatası Nasıl Çözülür?

Mavi ekran hatası oluşturan critical process died hatası bilgisayarın çalışmasında durmaya neden olur. Son yıllarda bu hata özellikle Windows 10 bilgisayarlarda bilgisayarın açılamaması ve reset işlemi yapılsa dahi benzer bir sorunun yaşanmasına neden olmaktadır.

Eğer bilgisayarınızda critical process died hatası alıyorsanız, çözüm elde etmek açısından da birçok farklı nokta üzerinde durabilirsiniz. Örneğin en pratik çözüm olarak Windows işletim sisteminin güncellenmesi tercih edilebilir. Eğer işletim sistemi yakın zamanda güncellendiyse, bilgisayarda bulunan tüm aygıtların sürücülerini aygıt yöneticisi üzerinden teker teker tekrar güncellemeyi seçebilirsiniz. Bilhassa bilgisayarlarda grafik çıktısı sağlayan ekran kartları sürücülerinin güncel olması önemlidir.

Daha Fazla Oku: Otomatik Onarıma Hazırlanıyor Hatası [Çözüm]

Critical Process Died Hatası Çözümü

Yine bilgisayarlarda önemli noktalardan biri olan RAM bellekler de sorunsuz olmalıdır. Eğer RAM bellek sorunlu bir yapıya sahipse, mavi ekran hatası ortaya çıkabilir. Bu durumda bilgisayar kapalıyken, kasa içerisinden RAM bellekler çıkarıldıktan sonra temiz ve nemli bir bez yardımıyla silerek, üzerinde bir çizik ya da hasar olup olmadığı kontrol edilebilir. Sağlam ve temizlenmiş bellekler yerine tekrar takıldıktan sonra hata kontrolü tekrar yapılabilir.

Çözüm yollarında farklı noktalara da bakıldığında örneğin bilgisayarın güvenli mod ile başlatılması seçilebilir. Komut istemi ile bilgisayarda tarama yapılması ve son yüklenen yazılımların hata oluşturması ihtimaline karşı kaldırılarak sistemin tekrar denenmesi gibi yollar tercih edilebilir. Ayrıca yine bilgisayarda kayıt defteri girdilerini temizleme gibi yollar da denenebilir.