Ana SayfaOyunValorantValorant Split Kaldırıldı mı 2023
Paylaş
İçindekiler
İlginizi Çekebilir

Valorant Split Kaldırıldı mı 2023

Valorant split kaldırıldı mı, sorusu bilgisayar oyun severlerinin en çok oynadığı oyunlarından biri olan Valorant’ın hayranları tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Riot Games tarafından piyasaya sürülen Valorant çok kısa süre içesinde milyonlarca oyuncuya ulaştı. Bu oyun piyasaya ilk sürüldüğünde en sevilen haritalarından birisi Split haritasıydı.

Uzun bir müddet boyunca dereceli ve derecesiz oyun havuzlarında bulunurken 22 Haziran itibari ile oyuna yeni eklenecek olan Pearl haritası Split haritasının yerini alacaktır. 16 Haziran tarihinde yayınlanan 5.0 yama notları bu değişikliğin 1 hafta öncesinden habercisi olmuştur.

Pearl haritası oyuna eklenirken Valorant toplam 8 haritaya sahip olmuştur. Oyun havuzunun dengede kalmasını isteyen Valorant yetkilileri haritanın dereceli ve derecesiz moddan kaldırılmasını uygun görmüştür. Günümüzde Split ve Pearl ile beraber toplam 8 tane haritaya sahip olan oyunun birbirinden farklı deneyimler sunması amaçlanmaktadır. Bu haritalar aşağıda sıralandığı gibidir.

  • Fracture
  • Breeze
  • Icebox
  • Bind
  • Haven
  • Ascent
  • Pearl
  • Split (Artık dereceli ve derecesiz havuzda yok)

Split Haritası Neden Kaldırıldı?

Valorant split kaldırıldı mı, sorusunun ardından neden kaldırıldı sorusu da sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Valorant’ın harita ekibinden Joe “Pearl Hogbash” Lansford birkaç kriteri göz önünde bulundurarak harita seçiminde algoritmanın Split haritasını seçtiğini, özel olarak Split haritasını belirlemediklerini duyurdular. 5 Maçlık serilerde oyun oynarken sürekli harita seçmek yerine 2 tane haritanın yasaklanmasıyla bu sorun çözülebiliyorken yeni mapin gelmesi bu durumu değiştirecekti.

Valorant ise böyle bir durumda 3 yasaklama yapmak yerine uğurlu sayılarının 7 olduğunu dile getirip Split haritasını havuzdan çıkarma kararı almıştır. Pearl haritası 12 Temmuz tarihinde oyuna ekleneceğinden o tarihe kadar oyun içerisinde 6 harita aktif olarak oynanılabilir durumda olacaktır. Hatta ilerleyen günlerde bu karardan geri dönülebileceği de düşünülmektedir. Valorant’ın Valorant split kaldırıldı mı diye düşünen oyuncuların aklinde bir diğer soru da tamamen oynanılamayacak durumda olup olmadığıdır.

Valorant Split Haritasında Oynama

Valorant split kaldırıldı mı sorusunun cevabı evet olsa da oyunun sadece dereceli ve derecesiz havuzundan kaldırıldığını söylemek mümkündür. Oyun içerisindeki özel ve diğer oyun modlarını oynamak isteyen oyuncular halen Split haritasında eğlencenin tadını çıkarabilirler. Oyun şuanlık sadece özel ve diğer modlarda aktif olması ilerleyen dönemlerden bunun böyle devam edeceği anlamına gelmemektedir. Yeni kararların alınması ile bu haritanın tekrardan dereceli ve derecesiz havuza eklenmesine sebep olabilir.

Birçok oyuncu split haritasında kendini uzmanlaştırmışken böylesine bir kararın çoğu kişiyi üzdüğünden emin olabilirsiniz. Umarız ki ilerleyen dönemlerde Valorant split kaldırıldı mı sorusunun cevabı hayır olmasıdır. Çünkü birçok kullanıcı bu yönde umut etmektedir. Dönüş tarihi için henüz net bir açıklama bulunmamaktadır. Ayrıca benzer bir içeriğimiz olan “Valorant Sesli Sohbet Ayarları Nasıl Olmalı?” adlı makalemizi okuyabilir ve ses ayarlarını nasıl yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.