Ana SayfaSosyal MedyaTelegramTelegram Nedir, Ne işe Yarar, Nasıl Kullanılır?
Paylaş
İçindekiler
İlginizi Çekebilir

Telegram Nedir, Ne işe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Ülkemizde WhatsApp’ın politika değişikliğine gideceği yönündeki söylemlerden sonra bir anda yıldızı parlayan Telegram Nedir, Telegram ne işe yarar, nasıl Kullanılır gibi birçok soru işareti oluştu. Bizler de bu sebeple sizlere telegram nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır sorularının cevaplarını toplu bir şekilde hazırladık.

Telegram Nedir?

Telegram nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır sorularının ilki olan telegram nedir sorusuna kısaca mesajlaşma uygulaması denilebilir. Telefonlara indirilen Telegram uygulaması sayesinde hız ve güven odaklı mesajlaşmaya izin veren Telegram, aynı zamanda farklı özellikleri ile de kısa süre içinde birçok kişi tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

 • Telegram WhatsApp ile kıyaslandığında ise Telegram’ın daha hızlı olduğu görülmektedir.
 • Telegram üzerinden de arama ve toplu görüşme yapılabilmesinin yanı sıra tüm cihazlarda kullanıma da uygundur.
 • Ayrıca Telegram uygulamasını farklı telefon ve tabletler üzerinden aynı profil hesabı da kullanılabilmektedir.

200 bin kişiye kadar oluşturulabilen grup özelliğine de sahip olan Telegram ile istediğiniz her türdeki dosyayı paylaşabilirsiniz. SMS ve e-postanın birleşmiş hali olan Telegram ile hem özel hem de iş hayatında kullanılabilecek uygulamalardan birisi olmaktadır.

Daha Fazla Oku: Telegram Okundu Bilgisi Kapatma

Telegram Ne İşe Yarar?

Telegram nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır sorusunun bir diğer önemli cevabı ise Telegram’ı WhatsApp’tan ayıran farkları ve özellikleri nelerdir sorusunun cevabı olmaktadır.

 • Öncelikle Telegram ile WhatsApp arasındaki en büyük fark Telegramın anında eşitlemeye sahip bulut tabanlı bir uygulama olmasıdır.
 • Bu da Telegramı aynı anda farklı cihazlardan eş zamanlı olarak kullanabilme özelliği sunmaktadır. 1,5 GB’ta veri gönderme imkanı da sağlayan Telegram paylaşılan belge, fotoğraf ya da müzik dosyalarını cihazında saklamak istemeyenler için bulut özelliği de sunmaktadır.
Telegram Nedir Telegram Ne İşe Yarar Telegram Nasıl Kullanılır

Telegram nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır sorusuna cevap verirken elbette ki Telegramın özelliklerinden de bahsetmek gerekmektedir.

 • Bu özelliklerin içerisinde ilk sırada Telegram’a telefon numarası ile kayıt olunması bulunmaktadır.
 • Ayrıca Telegram’ı bu site üzerinden tarayıcınızdan da kullanabilirsiniz.

Bu sayede telefon rehberinizde bulunan herkes ile Telegram üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca Telegram üzerinden iletişime geçildiğinde diğer kullanıcılar sadece kullanıcı isminizi görebilir ve telefon numaranıza herhangi bir şekilde ulaşamaz.

Telegram Nedir Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır?

Telegram’ın en dikkat çeken özelliklerinden bir diğer ise gizli mesajlaşma imkanı sunmasıdır. Gizli mesajlaşma modunda tarafların birbirine gönderdiği mesajlar ve dosyalar ise Telegram tarafından saklanmamaktadır. Ayrıca gizli mesajlaşmalar sistem günlüğü içerisinde de saklanmadığı için tam bir gizlilik ve güvenlik söz konusu olmaktadır. Bu sayede Telegram dahil hiç kimse sizin kiminle ve ne mesajlaştığınız hakkında bilgi sahibi olamaz.

Telegram’ın ilgi çeken bir diğer özelliği ise kendini imha edebilen mesajlara sahip olmasıdır. Bu özellik ile gönderilen mesajlar belirlenen süre dolunca kendiliğinden silinmektedir. Bu sürenin sonunda mesajların her iki cihazdan da silinmesi ise Telegram gizliliğinin önemli bir parçası olmaktadır.

Telegram Nedir Ne işe Yarar? Telegram Özellikleri

 • Masajlardaki içeriğin kullanıcılar tarafından silinmesi halinde bu mesajın gönderilen tüm cihazlardan da silinmesidir.
 • Eğer bir kullanıcı Mesajlaşma sırasında Telegram ekran görüntüsünü alırsa bu bilgi karşı tarafa iletilir.
 • Telegram hesapları masa üstü bilgisayarlardan da kullanılabilmektedir. Ancak bilgisayardan gizli mesajlaşma özelliği kullanılmamaktadır.
 • Telegram kullanıcılarının bilinmeyen telefon numaraları tarafından rahatsız edilmelerinin önüne geçmek için ise bilinmeyen numaraları engelleme özelliğini de barındırmaktadır.
Telegram Nedir Telegram Ne İşe Yarar Telegram Nasıl Kullanılır

Son olarak Telegram özelliklerinin içerisinde WhatsApp uygulamasından da bildiğimiz son görüntülenmeyi kapatabilme ve hatalı yazılan mesajları sonradan düzenleyebilme özellikleri de bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Telegram Gruplarına Nasıl Girilir?

Telegram Nasıl Kullanılır?

Telegram nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır sorularının son cevabı ise Telegram nasıl kullanılır sorusunun cevabı olmaktadır. telegram’ın birçok özelliği bulunduğu için kapsamlı bir kullanım klavuzu bulunmaktadır. telegram’ı kullanabilmek için öncelikle akıllı cihazlarınızdan birine Telegram uygulamasını indirmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında ise telefon numaranızı kullanarak Telegram uygulaması üzerinde hesap oluşturmanız gerekir. Bu sayede diğer Telegram kullanıcıları sizin telefon numaranız yerine sadece kullanıcı isminze ulaşabilir.

Arkadaş Ekleme

Telegram uygulaması diğer insanlarla iletişime geçmek için kullanılan bir uygulama olmaktadır.

 • Bunun için de Telegram hesabınızı oluşturduktan sonra arkadaş listesi oluşturmanız gerekir.
 • Bunun için uygulamanın üstünde bulunan üç çizgiye tıklamanız ve açılan ekrandan Contacts seçeneğini seçmeniz gerekir.
 • Burada bulunan kişilerin üzerine tıklayarak arkadaş listenizini oluşturabilirsiniz.
 • Ayrıca çevrenizde bulunan ancak tanımadığınız kişileri de arkadaş listenize ekleyebilirsiniz. Bunun için ise Find People Nearby seçeneğini tıklamanız gerekir.

Telegram nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır sorularının cevaplarını paylaştığımız bu yazımızda sizler de kolaylıkla Telegram uygulamasını indirerek arkadaşlarınızla mesajlaşmaya başlayabilirsiniz.