Ana SayfaHaberSigara İçen Bir İnsanın Hangi Organları Daha Çok Zarar Görür?
Paylaş
İçindekiler
İlginizi Çekebilir

Sigara İçen Bir İnsanın Hangi Organları Daha Çok Zarar Görür?

Sigara İçen Bir İnsanın Hangi Organları Daha Çok Zarar Görür sorusu aslında önemli bir soru. Sigara bütün vücudu zehirleme potansiyeli olan bir illet. Vücuda verdiği zararlar o kadar çok ki, dibine kadar vitamin deposu olan muhteşem bir gıda bile olsa yanına yaklaşmamak gerekir. Bazıları sigaranın şu faydaları da var diye sizi kandırmaya çalışabilir ama inanmayın. Sigara külliyen zarardır. Sigara İçen Bir İnsanın Hangi Organları Daha Çok Zarar Görür yazımızda daha çok bilgileneceklesiniz.

Daha Fazla Oku: Türkçeden Hangi Dile Daha Çok Kelime Geçmiştir?

Sigara İçen Bir İnsanın Hangi Organları Daha Çok Zarar Görür?

Organları sırayla aşağıda listeliyoruz.

Sigara İçen Bir İnsanın Hangi Organları Daha Çok Zarar Görür

Akciğerler

Akciğer kanseri – zamanın% 90’ında sigara içmekle bağlantılı – ABD’de hem erkeklerde hem de kadınlarda kanser ölümlerinin en büyük nedenidir. Sigara içmek ayrıca ağız, böbrek, karaciğer, mesane, pankreas, mide, kolon ve rektum kanserleri de dahil olmak üzere birçok kanseri daha olası hale getirir. Ve akciğerlerdeki küçük hava keselerine zarar veren bir grup hastalık olan KOAH’ın (kronik obstrüktif akciğer hastalığı) önemli bir nedenidir.

Eklemler

Eklemlerinizde ağrı ve iltihap? Sigara içenlerin romatoid artrit (RA) alma olasılığı daha yüksektir. Ve RA ilaçları sigara içen kişilerde de işe yaramaz. Bilim adamları neden olduğundan emin değiller.

Deri

Kırışıklıkları daha erken bekleyebilirsiniz. Sigara içmek cildinizin yaşlanma sürecini hızlandırır. 40 yaşındaki birinin cildini sigara içmeyen 70 yaşındaki birininki gibi gösterebilir. Bu hasar geri alınamaz ve cilt kanseri de dahil olmak üzere birçok cilt hastalığını daha da kötüleştirebilir.

Gözler

Aydınlatma, okumak, yazmak ve diğer insanların yüzlerini görmek için ihtiyaç duyduğunuz merkezi görüşü bozan bir göz rahatsızlığı olan makula dejenerasyonuna yakalanma olasılığınızı iki kat artırır. Ayrıca bulanık görmeye neden olan katarakt geliştirme olasılığınız üç kat daha fazladır.

Sigara İçen Bir İnsanın Hangi Organları Daha Çok Zarar Görür

Diş Etleri

Hassas, kanayan diş etleri; ağrılı çiğneme; ağız kokusu: Diş eti hastalığı diş kaybının önde gelen nedenidir. Sigara içiyorsanız, buna sahip olma olasılığınız iki kat daha fazladır ve ne kadar çok sigara içerseniz, riskiniz o kadar artar.

Beyin

Sigara içiyorsanız, inme geçirme olasılığınız 3 kat daha fazladır – beyinde yüz felci, bulanık görme, yürüme güçlüğü ve bazen ölüm gibi birçok soruna neden olabilen bir kan pıhtısı. Ayrıca beyin anevrizmasına yol açabilecek yüksek tansiyona sahip olma olasılığınız daha yüksektir. Bu, beyninizdeki bir kan damarının duvarının balon gibi şiştiği zamandır. Sızabilir veya patlayabilir ve yakındaki dokuya kan dökebilir.

Sindirim Sistemi

Peptik ülserler, Crohn hastalığı, kolon polipleri, pankreatit (pankreasınızdaki iltihaplanma) ve pankreas kanseri, sigara içiyorsanız sindirimle ilgili hastalıklardan bazılarıdır. Ayrıca karaciğerinizi ve pankreasınızı etkileyen tip 2 diyabete yakalanma olasılığınız da %35 daha fazla.

Kalp

Sigara İçen Bir İnsanın Hangi Organları Daha Çok Zarar Görür sorusunda çok da aklımıza gelmeyen bir organ. Ama ciddi zararları var. Sigara içmek, ABD’de tüm kanserlerin toplamından daha fazla insanın öldüğü kalp hastalığının önemli bir nedenidir. Atardamarlarınızı sertleştirir ve daraltır ve kanınızın kalınlaşmasına ve pıhtılaşmasına neden olarak kalp krizine neden olabilir.

Sigara İçen Bir İnsanın Hangi Organları Daha Çok Zarar Görür yazımız burada sonlanıyor. Umarım sizler için bilgilendirici olmuştur.