Ana SayfaHaberEn Çok Elektrik Yakan Ev Aletleri 2023
Paylaş
İçindekiler
İlginizi Çekebilir

En Çok Elektrik Yakan Ev Aletleri 2023

En Çok Elektrik Yakan Ev Aletleri 2022 yılında çok merak ediliyor çünkü elektriğe çok yüklü miktarda zam geldi. Elektrik tüketiminizin yarısından fazlasını televizyonunuz, çamaşır makineniz, buzdolabınız ve diğer ev aletleriniz sorumludur. Ama hangisini çalıştırmanın en pahalısı olduğunu biliyor musunuz?

En Çok Elektrik Yakan Ev Aletleri 2022

  • Buzdolabı
  • Çamaşır makinesi
  • Televizyon
  • Fırın
  • Bilgisayarlar

Buzdolabı

Kullandığınız elektriğin üçte birini tüketir

Bu cihaz şüphesiz evdeki güç kralıdır. Buzdolapları, herhangi bir mülkün temel öğeleridir. Bu nedenle evinizdeki elektriğin yüzde 30,6’sını kullanırlar. Aşırı tüketimi önlemek için buzdolabının kapısını açık bırakmamak önemlidir, çünkü bu motorun yapması gereken iş miktarını büyük ölçüde artırır ve yiyecekleri soğutmak için gereken çaba artar.

Çamaşır makinesi

İkincilik için yakın bir savaşta, çamaşır makineleri elektrikli cihazlarımızın enerjisinin yüzde 11,8’ini kullanıyor. Bu elektrikli cihazla enerji tasarrufu yapmak için yalnızca kısa programlar kullanmalı ve mümkün olduğunda sıcaklığı soğuk yıkamaya ayarlamalısınız.

Ayrıca, çamaşır makineniz ayarlanabilir bir yükleme sistemiyle donatılmamışsa, kullanılan enerjinin büyük bir kısmını suyun ısıtılması oluşturduğundan, çamaşır makinenizi yalnızca doluyken ve düşük veya orta sıcaklıkta kullanmalısınız.

Televizyon

Evin bir diğer temel parçası televizyon, evinizin toplam elektrikli ev aletleri tüketiminin yüzde 12’sini kullanır. Bu cihazla enerji tasarrufu yapmanın en önemli yolu, cihazı bekleme modunda bırakmamaktır.

Televizyonu her zaman tamamen kapatmalısınız çünkü bekleme modunda tam kullanımdaki bir bilgisayarla aynı miktarda enerji kullanabilir. Ayrıca LED teknolojisine sahip televizyonların LCD televizyonlara göre yüzde 25, plazma ekranlı televizyonlara göre ise yüzde 40’a varan oranda daha az enerji kullandığını da unutmamalısınız.

Fırın

Bu cihaz, elektrikli cihazlarınızın toplam tüketiminin yüzde 8,3’ünü kullanır. Fırın kapağını her açtığınızda fırın biriken enerjisinin yüzde 20’sini kaybedeceğinden, kullanımdayken fırın kapağını açmayın. En Çok Elektrik Yakan Ev Aletleri 2022 listemizde önemli bir ev aleti olarak yerini alıyor fırın.

Daha Fazla Oku: Dünyada En Çok Çiçek Üretimi Yapılan Ülkeler Sıralaması

Bilgisayarlar

İnanması zor olabilir, ancak bilgisayarlar elektrikli cihaz faturanızın yüzde 7,7’sini oluşturuyor. Bu temel elektrikli cihaz için en iyi enerji tasarrufu ipuçlarından bazıları, ekran parlaklığını azaltmayı, ekran koruyucuyu kaldırmayı ve ek cihazları kapatmayı içerir. En Çok Elektrik Yakan Ev Aletleri 2022 makalemiz burada sonlanıyor.