Ana SayfaHaberZina Ne Zaman Suç Olmaktan Çıktı Resmi Gazete
Paylaş
İçindekiler
İlginizi Çekebilir

Zina Ne Zaman Suç Olmaktan Çıktı Resmi Gazete

Zina evli bir erkek ya da kadının, eşinden başka biriyle kendi isteği ile kurduğu cinsel ilişkidir. Zina Ne Zaman Suç Olmaktan Çıktı Resmi Gazete sorusu son zamanlarda çok soruluyor. İslam dinine göre büyük günahlardan biri olarak sayılan zina, bir çok dinde ve toplumda hoş bir şekilde karşılanmamaktadır.

Zinanın suç olmaktan çıkarılması gerekçesi 1998 yılına kadar uzanmaktadır. Eski Türk Ceza Kanunu 440. Maddesinde kadınlar için, 441. Maddesinde de erkekler için zina suçuna yönelik düzenleme yapılıyordu. Fakat kadının zina suçunu işleyen kişi olarak sayılması için sadece nikah dışı bir erkekle cinsel ilişkide bulunması yeterli bir gerekçeydi.

Zina Suçu

Erkek için ise zina suçu, herhangi bir yerde nikah dışı bir kadınla herkesçe bilinecek suretle karı- koca gibi yaşamasına bağlanıyordu. 23 Eylül 1996 yılında Anayasa Mahkemesi tarafından 441. Madde iptal edilmişti ve tekrar düzenlenmemişti. Bu sayede zina erkekler için suç olmaktan çıkmıştı ve artık sadece maalesef bir kadın suçu olarak şekillenmişti.

Daha Fazla Oku: Uzaktan Eğitim Ne Zaman Başlayacak?

Zina Ne Zaman Suç Olmaktan Çıktı Resmi Gazete

Bu durumda kadın-erkek arasında eşitsizlik yaşandığı için Anayasa Mahkemesi 23 Haziran 1998’ de 440. Maddeyi de iptal ederek , zinanın tamamen suç olmaktan çıkmasını sağlamıştır.

Bir toplumun yıkılmasında en önemli etken olan zina, günümüzde maalesef bir suç olarak yer almamaktadır. Fakat zina yapan kişi mahkeme tarafından kusurlu taraf olarak kabul edildiği için boşanma davalarında mağdur olan kişinin tazminat davası açma hakkı sağlanmaktadır. Zina Ne Zaman Suç Olmaktan Çıktı Resmi Gazete makalesi burada sonlanmaktadır.