Ana SayfaHaberDanışman Hoca Nasıl Olunur?
Paylaş
İçindekiler
İlginizi Çekebilir

Danışman Hoca Nasıl Olunur?

Danışman Hoca Nasıl Olunur sorusu gerçekten merak edilen bir soru. Danışman hocalar çalıştıkları kurumlardaki öğrencilerin eğitimlerinin başlangıcından mezun olacakları döneme kadar her türlü kişisel, akademik, sosyal konularda destek olan kişilerdir. Eğitim kurumlarında görev alan danışman hocaların asıl görevi öğrencilere akademik anlamda destek olarak onlara bu konuda yön vermek ve destek olmaktır.

Danışmanlık yalnızca eğitim kurumlarında değil pek çok sektöre bağlı olan çeşitli kurumlarda da iş olanakları sunan bir iş alanıdır. Danışmanlar aynı zamanda Kariyer Danışmanı, Mesleki Danışman, Kişisel Danışman, Yönetim danışmanı gibi alanlarda görev alabilirler.

Danışman Hoca Nasıl Olunur?

Danışman olmadan önce bu işin size göre olup olmadığına karar vermeniz geleceğiniz adına sağlıklı bir karar olacaktır. Danışmanlar kişiler adına sorumluluk alıp, kişilerin destek almak istedikleri alanda onlara yol gösterirler ve bu büyük bir sorumluluktur.

Eğitim danışmanı olabilmek için en az lise mezunu olmuş ve bu alanda eğitim veren bir kuruluştan gerekli eğitimi tamamlayarak sertifikanızı almış olmanız gerekmektedir. Bu alana ilişkin katılmış olduğunuz eğitim programını başarıyla tamamlayıp elde edeceğiniz sertifika ile bu alanda çalışabilirsiniz. Danışman olmak için belirli bir lisans bölümü zorunluluğu yoktur herhangi bir üniversite bölümü mezunu olan bir birey kariyerine danışmanlık alanında yön verebilir.

Danışman Hoca Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

Bir önceki başlıkta belirtildiği gibi bu iş için spesifik bir bölüm mezunu olma zorunluluğu yoktur ancak üniversitelerdeki PDR lisans bölümünden mezun olan kişiler direk bu alan için yetiştirilen bireyler olduğundan bu alanda iş bulup, kariyerlerini bu alanda ilerletip yükseltmeleri daha kolay ve sağlam temellere dayalı olacaktır. Danışman Hoca Nasıl Olunur sorusu kadar Danışman Hoca maaşları da merak ediliyor.

İlginizi Çekebilir: İnternet Sitesi Nasıl Referans Verilir?

Danışman Hoca Maaşları

Danışmanlık işi yapan kişilerin alacakları maaş kendilerini kariyerleri sürecince ne kadar geliştirdiklerine, tecrübe ve birikimlerine göre değişmektedir. Alacağınız maaş bu alanda görev yapacağınız sektör türüne göre de değişmekte olacağı gibi çalıştığınız şirketteki konumunuz da alacağınız maaşta etkilidir. Bu sektörde kıdemli yani tecrübeli bir danışmansanız maaşınız 4.500 Türk lirası ile başlayıp, 10.000 Türk lirası gibi bir rakama da ulaşabilir. Eğer yeni çalışmaya başlamış bir danışmansanız maaşınız asgari tutar olabileceği gibi, 3.800-4.500 gibi bir tutar da olabilmektedir. Danışman Hoca Nasıl Olunur sorusuna cevap aradığımız yazımız sonlanıyor.