Roblox Nasıl Bir Oyun? Roblox Zararlı Mı?

Roblox son zamanlarda popülerliği giderek artış gösteren çok renkli bir oyundur. Roblox Nasıl Bir Oyun ve Roblox Zararlı mı diye soruların sorulmasının nedeni ise bu oyunun çocuklar tarafından çok oynanması. Oyunu öğretici ve zeka geliştirici olduğu konusunda kimsenin şüphesi yok. Tıpkı Minecraft gibi. Ancak faydalarının yanında zararları oldukça fazla olan bir oyun. Oyun içinde sınırsız yeni oyun modları bulmak mümkün. Bu oyun modlarının oluşturulmasında ise hiçbir sınır maalesef bulunmuyor. Oyunun popülerliğini çocuklar tarafından tercih edilme yüzdesi belirliyor. Peki tam olarak Roblox Nasıl Bir Oyun

Roblox Nasıl Bir Oyun?

Roblox, çocukların yaratıcılarının “sürükleyici 3D dünyalar” olarak tanımladığı şeylerde yaratabilecekleri ve etkileşime girebilecekleri geniş bir çevrimiçi platformdur. Oyunculara kendileri için bir avatar (oyuncu) oluşturma fırsatı verilir ve bir ev kiralamak için az miktarda dijital para tahsis edilir. Evi döşemek ve dekore etmek için para, gerçek dünya parasını gerektirir ve maliyetler hızla artar.

Avatarlarını olabildiğince havalı hale getirmek isteyen birçok küçük çocuk için büyük bir çekiliş kartı olan çeşitli farklı kıyafetler de satın alınabilir. Yükseltme satın almayan oyuncular, diğer oyuncular tarafından alay edilebilir ve daha fazla harcama yapmaya zorlanabilir. Peki Roblox Nasıl Bir Oyun?

Roblox Zararlı Mı?

Roblox Nasıl Bir Oyun

Ancak bu oyundaki en büyük sorun ek satın alımlar değil – oyuncular arasındaki sosyal etkileşim. Roblox’un amacı, oyuncuların etkileşim kurması ve arkadaş edinmesidir. Bu, çevrimiçi dünyada dolaşarak ve denetlenmeyen bir sohbet özelliği içinde diğer oyuncularla konuşmayı bırakarak elde edilir. Herhangi bir çevrimiçi çok oyunculu oyunda olduğu gibi, oyunu oynayanların türleri veya yaş sınırları üzerinde çok az kontrol vardır veya hiç yoktur. Katı sohbet filtrelerinin etkinleştirilebilmesine rağmen – uygunsuz kelimeleri ve cümleleri engelleyerek – çocuklar hala çevrimiçi yırtıcılar tarafından hedef alınmaya açıktır.

İlginizi Çekebilir: Roblox’u Kaç Kişi Oynuyor?

Roblox Oyun İçi Satın Alma

Roblox’un asıl oyunu oynamak ücretsiz olsa da, çocuklar oyun içinde gerçek parayla alışveriş yapmaya teşvik ediliyor. Çocuklar, Robux’u daha sonra oyunlarda ekipman ve kıyafetlere harcayacakları nakit karşılığında satın alabilirler.

Beklenmedik satın almaların yapılmaması için sistemlerinizde kredi kartlarını takip ettiğinizden ve parola korumalı olduğundan emin olun. Çocuğunuzla oyunun bu ticari yönü hakkında oynamadan önce konuşmaya değer.

Tüm oyunlar ek içerik olmadan iyi çalışır, ancak aynı zamanda oyun yapımcıları yarattıklarından kar elde ettikleri için oyunculara para harcamanın avantajlarına işaret eder.

Roblox Ebeveyn Kontrolleri

Roblox Nasıl Bir Oyun

Roblox Nasıl Bir Oyun diye soruyorsanız bu sizin için muhteşem bir haber olacak. Roblox’un genç oyuncular için süper güvenli olmasını sağlamak için oyunda kullanılabilecek başka ebeveyn kontrolleri de var. Rehberlik için Roblox web sitesine göz atmaya değer.

Öncelikle, çocuğunuzun hesabı için doğru doğum tarihini girmeniz önemlidir. Bu, daha yüksek düzeyde filtreleme ile uygun güvenli sohbeti tetikleyecektir. Ek olarak, bu, çocuğunuzun etkileşimlerini kontrol edebilmeniz için ayrı bir ebeveyn girişi alacağınız anlamına gelir.

Oyunları, Roblox personelinin küratörlüğünü yaptığı oyunlarla aşağıdaki gibi sınırlandırmalısınız:

 • Roblox Web sitesine giriş yapın
 • Sağ üstteki Dişli simgesine tıklayın
 • Ayarlar’ı ve ardından Güvenlik’i seçin
 • Hesap Kısıtlamaları kaydırıcısını etkinleştirin

Daha Fazlası İçin: Roblox Ne Zaman Kuruldu?

Roblox Çocuğunuzun Hesabını İzleme

Roblox Nasıl Bir Oyunun cevabını çocuğunuzu kontrol ederken öğreneceksiniz. Roblox’un hesap etkinliğini izlemenin birkaç yolu vardır. Giriş yaparken, ilgili bölümlerinden aşağıdaki geçmişleri görüntüleyebilirsiniz:

 • Doğrudan ve küçük grup sohbeti (Uygulamaların sağ alt köşesinde bulunan Sohbet ve Parti özelliği). Orada bireysel sohbet geçmişlerini görebilirsiniz. Bu özellik, Arkadaşlar ve Arkadaşların arkadaşları ile sınırlıdır.
 • Özel mesaj geçmişi (Messages)
 • Arkadaşlar ve Takipçiler (Friends)
 • Sanal öğe satın alma ve ticaret geçmişi (My Transactions, yalnızca tarayıcı)
 • Oyunlar, öğeler, sesler, reklamlar vb. gibi yapımlar (Yalnızca oluşturma, tarayıcı)
 • Son oynanan oyunlar (Ana Sayfa, Oynamaya Devam Et veya En Sonlarım)

Roblox Çevrimiçi Etkileşimler

Roblox Nasıl Bir Oyun sorusunun ilk cevabı Çevrimiçi bir oyun. Bu da Roblox’taki oyuncuların birbirleriyle çeşitli şekillerde etkileşime girebileceği ve iletişim kurabileceği anlamına gelir. Bu, arkadaşlık istekleri yapıldıktan sonra sesli veya yazılı metin yoluyla olabilir.

Hesabınızın ayarlarında bu etkileşimleri kısıtlamak kolaydır:

 • Roblox Web sitesine giriş yapın
 • Sağ üstteki Dişli simgesine tıklayın
 • Ayarlar’ı ve ardından Gizlilik’i seçin
 • İçerik Ayarları ve Diğer Ayarlar aracılığıyla etkileşimleri kısıtlayın

Bunun Roblox’ta arkadaşlık isteklerini devre dışı bırakmadığını unutmamalısınız. Bu nedenle, yabancıların kabul edilmediğinden emin olmak için web sitesindeki Arkadaşlık İstekleri sayfasını kontrol etmek önemlidir.

Roblox Nasıl Bir Oyun? Roblox Zararlı Mı? sorularını cevapladığımız gönderimizin sonlandırıyoruz. Sorularınızı bize mail yoluyla gönderebilir veya yorumlar kısmında belirtebilirsiniz