Ana SayfaOyunRoblox Ne Zaman Kuruldu?
Paylaş
İçindekiler
İlginizi Çekebilir

Roblox Ne Zaman Kuruldu?

Sizin de Roblox ne zaman kuruldu sorusunu sorduğunuzu duyar gibiyim. Roblox şu aralar çok popüler bir oyun. Roblox’un aylık 164 milyondan fazla aktif kullanıcısı var. ve Amerika Birleşik Devletleri’nde 16 yaşın altındaki tüm çocukların yarısından fazlası tarafından en az bir kere oynandı.

Daha Fazla Oku: Roblox’u Kaç Kişi Oynuyor?

Roblox’un tarihinin çoğu için, hem kurucu ortak Baszucki’nin basın ile ilişkilere ilgi duymaması hem de piyasaya sürülen çok sayıda platformda curcunada güme gitmesi nedeniyle aslında kendi çapınca küçük bir oyundu.

Roblox’un büyüme serüveninin başlangıcı 2010‘ların ikinci yarısına dayanır. Patlama safhası ise Covid Pandemi sürecine denk geliyor. Peki bu Roblox tam olarak ne zaman kuruldu?

Roblox Ne Zaman Kuruldu? Roblox Ne Zaman Çıktı?

Roblox, 2003 yılında David Baszucki ve Erik Cassel tarafından geliştirilmeye başlandı. Roblox Ne Zaman Kuruldu sorusunun cevabına 2003 diyebiliriz. Roblox’un adı Ocak 2004’te kesinleşmeden önce, GoBlocks ve DynaBlocks olmak üzere iki isim daha düşünülmüştü. Sizce bu isimler nasıl olurdu?

Ama en sonunda Roblox v.10 olarak da adlandırıldı. Roblox beta sürümünden çıktı ve resmi olarak 1 Eylül 2006‘da piyasaya sürüldü. Roblox Ne Zaman Kuruldu resmi cevabı ise bu tarihtir.

2006 ve 2007‘de eklenen özellikler arasında özel mesajlar, arama çubuğu ve avatar özelleştirmesi vardı. Roblox rozetleri 22 Aralık 2006’da eklendi. Mart 2007’de Roblox, on üç yaşın altındaki kullanıcıların bir menüden önceden tanımlanmış mesajları seçerek iletişim kurmasını sınırlayan bir sohbet modu olan güvenli sohbetin eklenmesiyle COPPA ile uyumlu hale geldi.


Roblox puanları, 14 Mayıs 2007‘de tanıtılan Robux ile değiştirildi. Ağustos 2007’de yeni bir para birimi, biletler tanıtıldı ve premium üyelik olan Builders Club, 16 Ağustos 2007‘de kullanıma sunuldu.

Roblox Hangi Ülkenin Oyunu?

Roblox Ne Zaman Kuruldu

Roblox Hangi Ülkenin oyunu sorusunu şu şekilde cevaplayabiliriz. Amerika merkezli bir kuruluş olan Roblox Corporation yine Amerikan borsası olan NYSE de RBLX adıyla işlem görüyor.

Ama 21. yüzyılda bir oyun veya bir şirket şu ülkenin oyunu demek bir hayli zor. Şunu da söylemek gerekir ki bir ülkeye mal edilecekse bunun Amerika Birleşik Devletleri olacağı şüphe götürmez. Hem kullanıcı kitlesi hem de üretici isimleri bunu doğrular nitelikte.

Roblox Ne Zaman Kuruldu yazımızın sonuna geldik. Ekstra sorularınızı yorumlarda belirtebilirsiniz.