Ana SayfaHaberPiyade Eğitimi Nasıldır?
Paylaş
İçindekiler
İlginizi Çekebilir

Piyade Eğitimi Nasıldır?

Piyadeler, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacının en fazla olduğu alanlarda görev alan bir koldur. Piyade Eğitimi Nasıldır diye merak ediyorsanız çok kolay olmadığını söyleyelim. Birincil vazifesi: Ateş ile düşmana zayiat verdirerek muharebe gücünü kırmak, bir bölgeyi ele geçirmek ve düşmana yaklaşarak yakın muharebe ile etkisiz hale getirmektir.

Gerektiğinde geri çekilme harekatını uygular. Her türlü hava ve arazi şartlarında kara muharebesini sürdürür, hızlı manevra kabiliyeti ile düşmanı imha ya da esir eder. Askere gidenlerin büyük bölümü piyade olarak gitmekte ve bunun için eğitim almaktadırlar. Piyade eğitimleri kendi içinde kısımlara ayrılmaktadır.

Piyade Kendi İçinde Kaça Ayrılır?

Piyade birlikleri: Piyadeler, mekanizma piyadeleri, motorlu piyadeler, komandolar, hudut, tanksavar, hava indirme ve havan birlikleri olarak gruplanmıştır.

Daha Fazla Oku: Uzaktan Eğitim Ne Zaman Başlayacak?

Piyade Sınıfının Ana Malzeme Ve Silah Sistemleri Nelerdir?

Yakın Muharebe Silahları: Tabancalar, makineli tabancalar, makineli tüfekler, piyade tüfekleri, el bombaları, keskin ve uzman nişancı tüfekleri piyadenin kullandığı başlıca muharebe silahlarından bazılarıdır.

Tanksavar Silahları: Hafif tanksavar silahları (law ve roketatar), orta tanksavar silah sistemleri (geri tepmesiz toplar), güdümlü tanksavar silah malzemelerinden oluşur.

Zırhlı Araçları: Zırhlı personel taşıyıcıları, kara muharebe araçları, silah sistemleri taşıyıcı araçları ile taktik zırhlı araçlarından oluşur.

Piyade Eğitimi Nasıldır?

Piyade Eğitimi Nasıldır sorusunun cevabı iki ana başlığa ayrılıyor.

Teorik Eğitim: Bu kısımda askerlik nedir, askerin görev ve sorumlulukları hakkında eğitim verilir. Eğitimin en başında askeri rütbeler öğretilecektir. Böylece komutanları rütbelerinden ayırt edebileceksiniz. Askerlik dışında hayatın içinden sosyal bilgiler de anlatılacaktır. Sağlık, okuma-yazma vb.

Pratik Eğitim: Bu kısımda bedensel hareketlere yönelik eğitim verilir. Yat, kalk, sürün gibi cephede mücadele edebilecek yetkinlikler kazandırmak amaçlanır. Bunlar dışında tüfek talimi, nişan alma, silah kullanımı, nöbetçileri denetleme gibi şeyler de bu eğitimde verilir. Bazı zamanlarda denizcilikte farazi, karacılıkta tatbikat olarak adlandırılan savaş provası eğitimleri de pratik eğitime dahil edilir.

Piyade Eğitimleri Ne Kadar Sürer?

Bu eğitimlerin temel amacı olası bir savaş anında askeri hazır tutmaktır. Her piyade bir sporcu kimliğinde eğitim alır. Piyade, askerlik boyunca dinamik, fit ve güçlü olmaya yönelik silahlı-silahsız eğitim alır. Uzun dönemseniz 12 ay, kısa dönemseniz 6 ay boyunca bu eğitimleri alırsınız. Umarım Piyade Eğitimi Nasıldır öğrenmiş oldunuz 🙂