Ana SayfaHaberE-Fatura 1210 Hata Kodu Çözümü
Paylaş
İçindekiler
İlginizi Çekebilir

E-Fatura 1210 Hata Kodu Çözümü

E-fatura, NIF numarasını içeren faturaların çevrimiçi olarak kaydedilmesine yardımcı olan bir devlet sistemidir. E-Fatura 1210 Hata Kodu ise bu sistemdeki bir hatadır. Devlet bu sistemi gelen ve giden KDV’yi kontrol etmek için kullanır. Kontrolün tamamı Türkiye’de ikamet edenler tarafından yapılabildiğinden, ikamet edenler gelir vergilerinden (IRS) bir kesinti alırlar. SGK kamu sağlık sistemi ile anlaşması olan tüm kamu ve özel kuruluşların e-Fatura ve e-Arşiv faturalarını TRA’ya beyan etmeleri gerekmektedir.

E-fatura, tedarikçiden gelen faturayı NIF numarası ile kişisel vergi sistemine bağlar. Fatura kayıtlı olduğu için devlet, şirketler tarafından hangi KDV’nin ödenmesi gerektiğini kontrol edebilir. Mart 2021’den bu yana tüm kamu kurumlarının elektronik fatura alma zorunluluğu bulunmaktadır.

E-Fatura Düzenlemesi

Şimdiye kadar cirosu 5 milyon Türk Lirasını aşan tüm şirketlerin e-Fatura düzenlemesi ve beyan etmesi gerekiyordu. Temmuz 2022’den itibaren 2021’de cirosu 4 milyonu aşan şirketler bunu yapmak zorunda kalacak. 2022 yılında cirosu 3 milyon Türk Lirasını aşan şirketler de e-Fatura düzenlemek ve beyan etmek zorunda kalacak.

E-Fatura 1210 Hata Kodu Çözümü

Bu proje aşamalı olarak tüm şirketleri içerecek ve sonunda hepsi faturalarını TRA’ya beyan edecek. E-Fatura sisteminde kimi zaman kullanıcılar bazı problemler ve sorunlar ile karşılaşabilmekte ve bu sorunlardan bir tanesi de E-Fatura 1210 Hata Koduna sahip olan sorun olmaktadır.

Daha Fazla Oku: En Çok Elektrik Yakan Ev Aletleri 2022

Peki, E-Fatura 1210 Hata Kodu Nasıl Çözülür?

E-Fatura 1210 hata kodu tam olarak uygulama yanıtı zarfının alıcıya iletilemediği anlamına gelmektedir. Durum kısaca şunu ifade eder: ‘Faturalar Gelir İdaresi’ne ulaştırıldı fakat Gelir İdaresi Karşı Tarafa Teslim Edemedi’. Zarf teslim edilemediği 2 gün boyunca sürekli olarak karşı tarafa iletilmeye çalışılır.

  • Eğer bu hatayı alırsanız, hata kodu değişene ve düzelene kadar hiçbir işlem yapmamalısınız.
  • Eğer zarf başarılı bir şekilde iletilirse ve süreç başarıyla tamamlanırsa durum kodu 1300 olarak değişecektir.
  • 2 gün süre boyunca hiçbir şekilde alıcıya iletilemez ise zarfın durum kodu 1215 olacak şekilde güncellenecektir.
  • Eğer durum kodu 1215 olarak güncellenirse, ilgili zarfın içinde e-Faturayı tekrar göndermeyi denemelisiniz.