Ana SayfaSosyal MedyaİnstagramInstagram Kısıtlama Nedir?
Paylaş
İçindekiler
İlginizi Çekebilir

Instagram Kısıtlama Nedir?

Sosyal medya uygulamalarından Instagram kullanırken karşılaşılan engellemeler sonucu Instagram kısıtlama nedir sorusu ile karşı karşıya kalabiliriz. Instagram, zaman zaman çeşitli davranışları engellemek için kısıtlama yoluna gidebilir. Bu kısıtlamalar farklı alanlarda karşımıza çıkabilir.

Örneğin sürekli olarak takip isteği atan birisi iseniz spam hesapları engellemek adına kısıtlama yiyebilirsiniz. Ya da her önüne geleni beğenen birisi iseniz beğenileri arttırmak amacı ile oluşturulan hesapları engellemek adına Instagram kısıtlama uygulayabilir. Instagram kısıtlama nedir sorusunun yanıtını daha detaylı olacak şekilde öğrenmek istiyorsanız gelin birlikte görelim.

Instagram Kısıtlama Nedir?

Instagram kısıtlamaları, birçok sebepten dolayı uygulanabilir. Bu sebepler sonucu oluşan kısıtlamalar hesabınızdaki aktiviteleri sınırlar. Bu sınırlandırmalar farklı farklı kategorilerde olabilir. Aşağıda yer alan listeye bakarsanız hangi kategorilerde sınırlandırma alabileceğinizi görebilirsiniz.

 • Gönderi beğenme kısıtlaması
 • Yorum atma kısıtlaması
 • Gönderi paylaşma kısıtlaması
 • Yeni kişileri takip etme kısıtlaması
 • Takipçilerinizi çıkarma kısıtlaması
 • Başka kişilere mesaj gönderme kısıtlaması
 • Video paylaşma kısıtlaması
 • Hikaye paylaşma kısıtlaması

Yukarıda yer alan kısıtlamalara ek olarak daha birçok konuda da kısıtlama alma imkanınız bulunmaktadır. Bu yüzden Instagram kullanırken dikkatli bir şekilde kullanmalısınız. Gereksiz yere çok fazla beğeni yapmamalı çok fazla yorum atmamalısınız. Peki o halde daha detaylı bir şekilde kısıtlama almamak için neler yapılmalı gelin görelim.

Instagram Kısıtlama Almamak İçin Neler Yapılmalı?

Instagram kısıtlama nedir sorusunun yanıtını verdikten sonra bu kısıtlamalardan kaçınmak için neler yapılmalı bunu bilmelisiniz. Bunun için de aşağıda yer alan maddelere göz atmalısınız.

 • Gereksiz yere gönderileri aralıksız olarak beğenmemelisiniz. Beğeni botu olduğunuz düşünülecek ve engelleme alacaksınız.
 • Sürekli olarak yorum atacak olursanız eğer yorum kısıtlaması atabilirsiniz. Belirli aralıklar ile yorum atmanızı tavsiye ederiz.
 • Topluluk kurallarını ihlal edecek gönderiler paylaşmamalısınız. Aksi takdirde gönderi paylaşma engeli alabilirsiniz.
 • Sık sık yeni kişilere takip isteği atmamalısınız. Bu yüzden hesap büyütme amaçlı takipleriniz engellenecektir. Belirli aralıklar ile yapmanız tavsiye edilir.
 • Spam yapacak şekilde farklı kişilere aynı türde mesajı göndermemelisiniz. Özellikle içerisinde link var ise bu kısıtlama kaçınılmaz olacaktır.
 • Sık bir şekilde linkli hikaye paylaşımı yaparsanız eğer hikaye paylaşma kısıtlaması da alabilirsiniz. Bunun için paylaşım yaparken dikkatli olmalısınız.

Yukarıda yer alan maddelere dikkat ederek Instagram kullanırsanız eğer kısıtlama alma ihtimaliniz düşecektir. Böylece Instagram’ın avantajlarından daha fazla faydalanabilirsiniz. Çeşitli kısıtlamalar ile karşı karşıya kalırsanız eğer destek talebi oluşturmanızı tavsiye ederiz. Ancak en sağlam çözüm kısıtlama süresinin bitmesini beklemek olacaktır.

Aldığınız kısıtlama miktarına göre de bu kısıtlamaların süresi uzayabilir. Bu yüzden çok fazla kısıtlama almamaya çalışmalısınız. İlk başlarda olan saatlik kısıtlamalar ilerleyen süreçlerde haftaları hatta ayları bulabilir. Çok fazla kısıtlama aldığınız takdirde de hesabınız kapanabilir. Böylelikle Instagram kısıtlama nedir sorusunun detaylıca yanıtına ulaşmış olacaksınız.

İnstagram Story Bakanlar Neye Göre Sıralanıyor yazımızı okumak isterseniz eğer web sitemizde yer alan içeriklerimize göz atabilirsiniz.