Ana SayfaHaberHayvanlar Nasıl Hareket Eder?
Paylaş
İçindekiler
İlginizi Çekebilir

Hayvanlar Nasıl Hareket Eder?

Hayvan hareketi hayvanların bir yerden başka bir yer gitmek için yaptıkları eylemlere denir. Hayvanlar Nasıl Hareket Eder sorusunun cevabı ise çeşitlilik göstermektedir. Bu eylemler hayvanın türüne; boyutuna, organlarına göre değişim gösterir. Hareket bazı zamanlarda bizim gözümüzle fark edebileceğimiz bir hızda gerçekleşmese de hayvanların ortak özellikleri arasında hareket etmek bulunur.

Hayvanlar Nasıl Hareket Eder?

Hareket etmek kimi zaman besin bulmak, çiftleşmek, göç etmek, kimi zaman ise güneşlenmek gibi basit bir eylem için olabilir. Hareketin gerçekleşmesi için çoğu zaman bir enerjiye ihtiyaç duyulur bu enerjiyi hayvanlar çeşitli yollar ile besinlerin yakmalarından elde ettikleri ATP sayesinde gerçekleştirirler.

Hareket Yöntemleri Nelerdir?

Hayvanlar hareketi farklı yöntemlerle de yapabilirler. Bazı zamanlarda ise bu hareket enerji harcanmadan gerçekleşebilir örnek vermek gerekirse bazı denizanası türleri okyanusta hareket etmek için deniz akıntısını kullanır. Bazı örümcekler ise salgıladıkları ağ sayesinde rüzgarda süzülürler. Bu tip hareketlere ise pasif hareket denir.

Daha Fazla Oku: Hayvanlar Nasıl Gömülür?

Hayvanlar Ne ile Hareket Ederler?

Hayvanlar Nasıl Hareket Eder sorusu kadar ne ile hareket eder sorusu de merak ediliyor. Hayvanlarda hareket için özelleşmiş bazı organlar bulunur bunlar büyük hayvanlar için kol, bacak, kuyruk, toynak, ayak olabilirken daha küçük mikroskobik hayvanlar içinse siller olabilir sil denilen yapı mikro düzeydeki hayvanın bir yerden bir yere hareket etmesini sağlayabilir. Su içerisinde yaşayan hayvanlarda ise hareket için yüzgeç kuyruk özelleşmiştir.

Hareket Edebilmek İçin Enerji Kullanımı

Hareket için harcanan enerji de her hareket için eşit düzeyde değildir. Örneğin av olmaktan kaşan bir ceylan, güneşlenmek için yer arayan bir yılana göre daha hızlı hareket etmek zorunda kaldığı için daha fazla enerji harcar. Bu enerjinin karşılanması için daha fazla enerji harcayan hayvanlar daha çok beslenmelidir metabolizmaları daha hızlı olmalıdır. Doğada yaşayan hareket eden her canlı besin arayışını hareket kazanabilmesine hareket kazanmasını da besin kazanmasına borçludur.

Dünyamızdaki birincil besinin sağlanması için beslenme piramidinin en altındaki üreticiler sağlıklı bir şekilde yetişmelidir. Güneş ışıklarını yeterince almalıdır. Hayvanların ve diğer canlıların nesli için doğal denge çok önemlidir. Doğal denge bozulduğunda besin piramidinde aksaklıklar yaşanacağından Doğal dengeyi korumamız gerekir. Doğal dengenin korunması için çalışmalar yapmamız gerekir. Hayvanlar Nasıl Hareket Eder daha iyi anlamış olduk.

İlginizi Çekebilir: Evcil Hayvan Sigortası Nedir?