Ana SayfaHaberFon ile Nemalandırma Ne Demek?
Paylaş
İçindekiler
İlginizi Çekebilir

Fon ile Nemalandırma Ne Demek?

Fon ile nemalandırma ne demek sorusunu sizler için en basit haliyle anlattık. Eğer borsayla ilgileniyorsanız ya da birinden duyup merak ettiyseniz aklınızdaki soru işaretlerini gidereceğiz. Gelin yazımıza geçelim.

Daha Fazla Oku : Evden Para Kazanma Yolları

Fon ile Nemalandırma Ne Demek?

Fon ile nemalandırma diğer bir adıyla hisse senedi nemalandırma en sade haliyle hisse senedinizin bankanız tarafından değerlendirilmesi anlamına gelir. Bankanız size gösterdiğiniz nakit teminata bağlı olarak faiz ödemesi yapar.

Nema zaten faiz ödemesi anlamı taşımaktadır. Sayılarla örnek vermek olayın kafanızda daha kolay canlanmasını sağlayacağı için şöyle örnek verelim;

Banka hesabınızda 100 bin liranız olduğunu varsayalım siz yatırım yapmaz gidip bu parayı vadeli hesaba yatırırsanız 100 bin liralık faiz ödemesi alırsınız. Fakat bankanız size fon ile nemalandırma seçeneği sunarsa siz 100 bin liranızın 30 bin lirasıyla fon alsanız dahi kalan 70 bin lira üzerinden değil yine total paranız olan 100 bin lira üzerinden faiz ödemesi alırsınız. Yani hem paranızın bir kısmı fona yatırılmış olur bu sayede yatırım yapmış olursunuz, aynı zamanda yatırım için harcadığınız para düşmeksizin tüm paranız üzerinden faiz ödemesi alırsınız.

Nemalandırma İşlemi Yapılırken Vergi Kesintisi Oluyor mu?

Fon ile nemalandırma işlemi yapılırken vergi kesintisi oluyor mu sorusu herkesin merak ettiği sorulardan birisi haline geldi. Ülkemiz vergi konusunu sevdiğinden bu konu da tahmin edeceğiniz üzere boş geçilmemiş. Nemalandırma işlemi için vergilendirme yapılıyor. Gelin detaylı şekilde rakamlarla konuşalım;

  • Nemalandırma sonucunda kazandığınız faiz tutarının %6,25 i TakasBank kesintisi olarak, %15 i vergi kesintisi olarak faiz gelirinden düşülerek tahsil edilir.

Fon ile nemalandırma konusunu oldukça basit şekilde anlattığımızı düşünüyoruz. Umarız işinize yaramıştır. Aklınıza takılan soruları yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.