Ana SayfaKripto ParaEşler arası (P2P) Bitcoin ve Kripto Borsası Nedir?
Paylaş
İçindekiler
İlginizi Çekebilir

Eşler arası (P2P) Bitcoin ve Kripto Borsası Nedir? [Detaylı Anlatım]

Kripto para alıp satmanın yapmanın birçok yolu vardır. P2P yani Eşler arası ticaret de bunlardan birdir. Peki P2P Nedir yazımızda öğreneceğiz. En çok kullanılan yöntem ise Binance.com gibi merkezi ve major borsaları kullanmak ve platformda desteklenen başka bir kripto para birimine veya yerel bir para birimine karşı belirli fiyat karşılığında kripto alıp satmaktır. Bir diğer yöntem ise P2P dediğimiz, direk kripto sahibiyle temasa geçip alım-satım yapma işlemidir.

Bu ikinci senaryo, kriptonun ilk günlerinde çokça kullanılan bir yöntemdi çünkü kripto alıp satmak için çok fazla seçenek yoktu. Bu, kripto satın almak veya satmakla ilgilenen insanları, dijital varlıklarını nakit, kuponlar, mallar veya diğer kriptolar gibi diğer varlıklar karşılığında takas etmek için diğer insanlarla şahsen veya çevrimiçi topluluklar aracılığıyla buluşmaya zorladı.

Kripto para borsalarının ortaya çıkmasına rağmen, bazı tüccarlar hırsızlık veya dolandırıcılık gibi yüz yüze anlaşmaların içerdiği risklere rağmen P2P kullanmaya devam ediyor. Ancak Binance bu konuda hırsızlıkları önleyecek muhteşem tedbirler getirmiş durumda.

Binance P2P Nedir

Binance P2P Nedir

Binance P2P, yerel para birimlerini kullanarak P2P Bitcoin takas işlemlerini etkinleştirmek için 2018’in sonlarında Binance tarafından oluşturulan bir platformdur. Üç yıl sonra platform, dünya çapında 150’den fazla ödeme kanalı aracılığıyla 55 yerel para birimini kullanarak altı kripto para birimi (BTC, ETH, BNB, BUSD, DAI ve USDT) için alım satımı desteklemeye başladı.

Geçen yıl Binance P2P, 3.8 milyon siparişle 7 milyar dolarlık işlem hacmine ulaştı ve günlük hacimler 54 milyon dolarlar seviyesine ulaştı. Binance’teki P2P kullanıcılarının sayısı, 2019’a kıyasla yedi kat arttı. Binance P2P Nedir sorusunun en net yanıtı budur.

Binance P2P, yerel para birimleri, ödeme kanalları ve küresel satıcılardan oluşan geniş yelpazesini büyütmenin yanı sıra kısa süre önce aşağıda belirttiğimiz yeni özellikleri de kullanıma sundu:

 1. Reklam Gönderileri: P2P kullanıcıları, sıfır reklam ücreti ile itibari para birimlerini kullanarak kripto varlıkları satın almak ve satmak için ticari reklamlar yayınlayabilir. İlk olarak Mayıs 2020’de Binance Uygulamasında sunulan bu özellik, Eylül 2020’de Binance.com web sitesine genişletildi. Reklamverenler, Aralık 2020’den itibaren fırsatlarını sosyal medyada ve İnternet’te başka yerlerde de paylaşabilirler.
 2. Elden Nakit İşlemler: Bu, kullanıcıların seçtikleri reklamlar aracılığıyla doğrudan kripto para birimleri alıp satmalarına ve ardından bu işlemler için çevrimdışı olarak şahsen nakit vermelerine veya almalarına olanak tanır.
 3. Yorum Özelliği: Ocak 2021’de kullanıma sunulan bu yeni özellik, kullanıcıların bir P2P siparişini tamamladıklarında ticaret deneyimlerini derecelendirmelerine ve ticaret ortaklarını incelemelerine olanak tanır.

Binance üye olmak isterseniz aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

Binance P2P’nin Avantajları Nedir?

P2P Nedir sorusunu cevapladık şimdi de Binance P2P’nin sunduğu avantajlara göz atalım.

1- Sıfır Komisyon

Yaptığını bütün işlemlerden bir ücret alan geleneksel kripto borsalarının aksine Binance P2P kullanıcılardan hiç komisyon almaz. Binance kullanıcıların Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini sıfır ücretle işlemesine olanak tanır.

2- Birçok Farklı Ödeme Yöntemi

Binance P2P platformunda size 150’den fazla ödeme yöntemi sunulmaktadır. İşlemleriniz için para göndermek ya da almak için istediğiniz yönteminizi tercih edebilirsiniz. Kredi kartı, havale, cüzdandan gönderme vs. Kripto dünyasını bütün özgürlüğüyle kullanın!

Daha Fazla Oku: 5 Kolay Adımda Kredi Kartıyla Nasıl Altcoin Alınır?

3- Hızlı İşlemler

P2P ticareti yapanlar, toplam işlem sürelerini 15 dakika kadar kısa bir sürede yapar. Bu da seçtiğiniz P2P satıcısı ile güvenli ve hızlı bir işlemi en fazla 15 dakika harcayarak gerçekleştirebileceğiniz anlamına gelir. Bu yönden de Binance rakiplerine göre çok önde bir borsadır. 

4- Yüksek Başarı Oranları

Tüccarlarımız için yüksek standartlar belirliyoruz. Platforma erişimlerini sürdürmek için işlemleri hızlı ve yüksek memnuniyet oranıyla tamamlamaları gerekir. Bununla, kullanıcılarımıza gönül rahatlığı sağlamaya yardımcı oluyoruz.

5- Emanet Hizmeti

Binance P2P platformunu bu kadar gözde bir platform yapan şeylerden biri de güvenlik önlemleridir. Bunlardan biri de henüz tamamlanmamış bir işlemdeki kripto alışveriş fonunu kilitleyen bir mekanizmanın bulunmasıdır. Bu mekanizma sayesinde işleminize ek bir güvenlik katmanı eklenir ve hırsızlık, dolandırıcılık vakalarını sıfıra indirir. Sonuç olarak, art niyetli kullanıcıların P2P ticareti sırasında kendi ödemesi gereken kısmı ödemeyerek, paranızı ya da kriptolarınızı çalmasını imkansız hale getirir. 

Binance P2P’yi Kullanmaya Nasıl Başlayabilirsiniz?

Binance P2P’de ilk işleminizi yapmadan önce Binance’e kayıt olmanız ve Kimlik Doğrulama sürecini bitirmiş olmanız gerekir. P2P satıcıları da, güvenlik nedeniyle kimliklerini ve şirketlerini doğruladığımız bir değerlendirme sürecinden geçer. Tüm Binance P2P kullanıcılarını doğrulanmış bir markette alış-veriş yapmayı istersiniz değil mi?

Masaüstünde Binance P2P Ticareti Yapmak

 • İlk olarak https://p2p.binance.com/tr sayfasına gidin. Veya uygulamadan P2P bölümünü açın.
 • Veya Üst menü çubuğundan “Kripto Al” ögesini seçin ve ardından “P2P Alım Satım” ögesine tıklayın. 
Eşler arası (P2P) Bitcoin ve Kripto Borsası Nedir
 • Daha Sonra “Satış” ögesine tıklayın ve almak istediğiniz para birimini seçin.
 • Fiyatı filtreleyin ve açılır menüden “Ödeme” seçeneğini belirleyin, bir ilan seçin ve ardından “Sat” ögesine tıklayın.
Eşler arası (P2P) Bitcoin ve Kripto Borsası Nedir
 • Almak istediğiniz miktarı girin ve “Sat” ögesine tıklayın.
 • Alıcı ödemeyi yaptıktan sonra, ekranda “Serbest bırakılacak” ibaresi görüntülenir.
 • Sizin kullandığınız ödeme uygulaması/yöntemi ile alıcıdan ödemeyi aldığınızdan lütfen emin olun.
Eşler arası (P2P) Bitcoin ve Kripto Borsası Nedir
 • Alıcıdan parayı aldığınızı doğruladıktan sonra, “Serbest Bırakmayı Onayla” seçeneğine tıklayın
 • Artık işilem tamamlanmıştır ve alıcı kriptoyu alacaktır. İtibari para bakiyenizi kontrol etmek için [Hesabımı kontrol et] sekmesine tıklayabilirsiniz.
Eşler arası (P2P) Bitcoin ve Kripto Borsası Nedir

Telefonda Binance P2P Ticareti Yapmak

 • Uygulamadan P2P bölümünü açın.
 • Ya da, [Cüzdanlar] sekmesine gidin, (2) [Finansman]’a, ardından (3) Finansman Cüzdanınıza satmak istediğiniz kriptoyu [Aktar]’a dokunun.
 • Fonlama cüzdanında zaten kripto paranız varsa, ana sayfaya gidin ve alım satım sayfasına girmek için “P2P Alım Satım”a dokunun.
 • Daha sonra “Satış”a tıklayın ve almak istediğiniz para birimini seçin.
 • Fiyatı filtreleyin ve açılır menüden “Ödeme” seçeneğini belirleyin, bir ilan seçin ve ardından “Sat” ögesine tıklayın.
Binance P2P Ticareti ile Haftada 20.000 TL Kazanma
 • P2P alım satım sayfasındaki “+” işaretine tıklayın ve bir ilan yayınlamaya başlayın. Almak ya da satmak istediğiniz itibari ve kripto paraları seçin.
 • Binance P2P şu anda 24 itibari para birimi karşılığında BTC, ETH, USDT, BNB, BUSD ve ETH alım satımını destekliyor.
 • İlanınızı Düzenleyin
Binance P2P Ticareti ile Haftada 20.000 TL Kazanma
 • İlanınız için fiyat türünü, alım satım miktarını, emir limitini, ödeme yöntemini ve ödeme süresi limitini belirleyin. Buna ek olarak, bir açıklama ekleyebilir ve karşı taraf şartlarını belirleyebilirsiniz.
 • Son olarak ilanınızı yayınlayın
Binance P2P Ticareti ile Haftada 20.000 TL Kazanma

Tüm ayarlamalar tamamlandığında ilanınız yayınlamaya hazır olur. İlanınız iki aşamalı doğrulamadan (2FA) geçtikten sonra yayınlanacaktır. İlanınız üzerinde düzenleme yapabilir ya da ilanı kapatabilir. Ayrıca ilanı çevrimiçi ya da çevrimdışı hale getirebilirsiniz.

P2P Nedir yazımız burada son buluyor. Binance P2P ile ilgili Daha Fazla bilgi almak için;

Daha Fazla Oku: Kripto Alım Satım Komisyonları (Binance vs Coinbase)