Ana SayfaKripto ParaBinance P2P Yeni Başlayanlar için Kılavuz (2023)
Paylaş
İçindekiler
İlginizi Çekebilir

Binance P2P Yeni Başlayanlar için Kılavuz (2023)

Kripto para birimleri almanın ve satmanın birçok yolu vardır. P2P (Eşler Arası) ticareti bunlardan biridir. Binance P2P Yeni Başlayanlar için Kılavuzumuzda da bu P2P sistemi hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatmaya çalışacağız. Peki, yazımızda P2P nedir öğreneceğiz.

En yaygın yöntem Binance.com gibi merkezi ve büyük borsaları kullanmak ve platformda desteklenen başka bir kripto para birimine veya yerel bir para birimine karşı belirli bir fiyattan kripto alıp satmaktır. Diğer bir yöntem ise P2P dediğimiz, doğrudan kripto sahibiyle iletişime geçip alım satım yapmaktır.

Bu ikinci senaryo, kriptonun ilk günlerinde yaygın olarak kullanılan bir yöntemdi çünkü kripto satın almak ve satmak için çok fazla seçenek yoktu. Bu, kripto satın almak veya satmakla ilgilenen insanları, dijital varlıklarını nakit, kupon, mal veya diğer kriptolar gibi diğer varlıklarla değiştirmek için diğer insanlarla şahsen veya çevrimiçi topluluklar aracılığıyla buluşmaya zorladı.

Kripto para borsalarının ortaya çıkmasına rağmen, bazı tüccarlar hırsızlık veya dolandırıcılık gibi yüz yüze anlaşmaların içerdiği risklere rağmen P2P kullanmaya devam ediyor. Ancak Binance, bu konuda hırsızlığı önlemek için muhteşem önlemler aldı. Gelin Binance P2P Yeni Başlayanlar için Kılavuzumuza P2P nedir sorusu ile başlayalım.

Binance P2P Nedir?

Binance P2P’ye baktığınızda kripto fiyatlarının ödeme yöntemine veya yerel para birimine göre değiştiğini görebilirsiniz. Bu farka arbitraj denir. P2P tüccarları sayesinde bu ortamda rekabet oluşur ve fiyat farklılıkları azalmaya başlar. Aynı zamanda, P2P tüccarları da gelir elde eder. Bu durumda tek yapmanız gereken kâr edebileceğiniz alış-satış fiyat farkını bulmaktır.

Spot ve P2P pazarları arasında arbitraj ile kazanç elde etmek, ilk tekniğe benzer, ancak birkaç ekstra adım gerektirir. Spot piyasalarda daha ucuz bir madeni para bulabilir ve Binance P2P’de daha yüksek bir fiyata satabilirsiniz ya da tam tersi.

Farklı platformlar arasında arbitraj, bir platformda daha ucuza alıp, başka bir platformda daha yüksek satış yapma sürecinin adıdır. Borsalar arasındaki fiyat farkından yararlanacaksınız.

Geçen yıl Binance P2P, 3.8 milyon siparişle 7 milyar dolarlık işlem hacmine, günlük hacimler ise 54 milyon dolara ulaştı. Binance’deki P2P kullanıcı sayısı 2019’a göre yedi kat arttı. Binance P2P Yeni Başlayanlar için Kılavuzundaki en önemli bilgi bu.

Binance P2P, yerel para birimleri, ödeme kanalları ve küresel satıcılardan oluşan geniş yelpazesini büyütmenin yanı sıra yakın zamanda aşağıdakiler gibi yeni özellikleri kullanıma sundu:

 1. Reklam Gönderileri: P2P kullanıcıları, sıfır reklam ücreti ile fiat para birimlerini kullanarak kripto varlıkları satın almak ve satmak için ticari reklamlar yayınlayabilir. İlk olarak Mayıs 2020’de Binance Uygulamasında tanıtılan bu özellik, Eylül 2020’de Binance.com web sitesine genişletildi. Aralık 2020’den itibaren reklamcılar fırsatlarını sosyal medyada ve İnternet’in başka yerlerinde de paylaşabilirler.
 2. Elden Nakit İşlemler: Bu, kullanıcıların doğrudan seçtikleri reklamlar aracılığıyla kripto para birimleri alıp satmalarına ve ardından bu işlemler için çevrimdışı olarak kişisel olarak nakit vermelerine veya almalarına olanak tanır.
 3. Yorum Özelliği: Ocak 2021’de başlatılan bu yeni özellik, kullanıcıların bir P2P siparişini tamamladıklarında ticaret deneyimlerini derecelendirmelerine ve ticaret ortaklarını incelemelerine olanak tanır.

Binance üye olmak isterseniz aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

P2P’nin Yeni Başlayanlar En İyi Yöntem

P2P nedir sorusunu yanıtladık, şimdi Binance P2P’nin neden kriptoya Yeni Başlayanlar En İyi Yöntem olduğunu anlatmaya çalışacağız. Aşağıdaki listeler bunun nedenini size açıklayacak P2P avantajlarıdır.

1- Sıfır Komisyon

Binance P2P, yaptıkları tüm işlemler için ücret alan geleneksel kripto borsalarının aksine, kullanıcılardan komisyon almaz. Binance, kullanıcıların Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini sıfır ücretle takas etmelerine olanak tanır.

2- Birçok Farklı Ödeme Yöntemi

Binance P2P platformunda 150’den fazla ödeme yöntemi sizin için mevcuttur. İşlemleriniz için para göndermek veya almak istediğiniz herhangi bir yöntemi seçebilirsiniz. Kredi kartı, havale, cüzdandan gönderme vb. Kripto dünyasını tüm özgürlüğüyle kullanın!

Daha Fazla Oku: 5 Kolay Adımda Kredi Kartıyla Nasıl Altcoin Alınır?

3- Hızlı İşlemler

P2P tüccarları toplam işlem sürelerini 15 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleştirir. Bu, seçtiğiniz P2P satıcınızla maksimum 15 dakika içinde güvenli ve hızlı işlem yapabileceğiniz anlamına gelir. Bu açıdan Binance rakiplerinin çok önünde.

4- Yüksek Başarı Oranları

Tüccarlarımız için yüksek standartlar belirliyoruz. Platforma erişimlerini sürdürmek için işlemleri hızlı ve yüksek memnuniyet oranıyla tamamlamaları gerekir. Bununla, kullanıcılarımıza gönül rahatlığı sağlamaya yardımcı oluyoruz.

5- Emanet Hizmeti

Binance P2P platformunu bu kadar popüler bir platform yapan şeylerden biri de güvenlik önlemleri. Bunlardan biri, tamamlanmamış bir işlemde kripto borsa fonunu kilitleyen bir mekanizmanın varlığıdır. Bu mekanizma sayesinde işleminize ek bir güvenlik katmanı eklenerek hırsızlık ve dolandırıcılık durumlarını sıfıra indirir. Sonuç olarak, kötü niyetli kullanıcıların P2P ticareti sırasında aidatlarını ödemeyerek fonlarınızı veya kriptolarınızı çalmasını imkansız hale getirir.

Binance P2P’de Nasıl Kripto Para Alınıp Satılır?

Binance P2P’de ilk işleminizi yapmadan önce Binance’e kayıt olmanız ve Kimlik Doğrulama sürecini bitirmiş olmanız gerekir. P2P satıcıları, güvenlik nedenleriyle kimliklerini ve şirketlerini doğruladığımız bir değerlendirme sürecinden de geçer. Tüm Binance P2P kullanıcılarının doğrulanmış bir pazaryerinde alışveriş yapmasını istiyorsunuz, değil mi?

Masaüstünde Binance P2P Ticareti Yapma

 • Öncelikle https://p2p.binance.com/tr adresine gidin. Veya uygulamadan P2P bölümünü açın.
 • Veya Üst menü çubuğundan “Kripto Al”ı seçin ve ardından “P2P Exchange”e tıklayın.
Binance P2P Yeni Başlayanlar için Kılavuz (2022)
 • Ardından “Satış”a tıklayın ve satın almak istediğiniz para birimini seçin.
 • Fiyatı filtreleyin ve açılır menüden “Ödeme”yi seçin, bir liste seçin ve ardından “Satış”a tıklayın.
Binance P2P Yeni Başlayanlar için Kılavuz (2022)
 • Satın almak istediğiniz tutarı girin ve “Sat” ı tıklayın.
 • Alıcı ödemeyi yaptıktan sonra ekrana “Serbest bırakılacak” yazısı gelir.
 • Lütfen kullandığınız ödeme uygulaması/yöntemi ile alıcıdan ödemeyi aldığınızdan emin olunuz.
Binance P2P Yeni Başlayanlar için Kılavuz (2022)
 • Alıcıdan parayı aldığınızı onayladıktan sonra, “Serbest Bırakmayı Onayla”ya tıklayın.
 • Şimdi işlem tamamlandı ve alıcı kriptoyu alacak. Fiat bakiyenizi kontrol etmek için [Hesabımı kontrol et] sekmesine tıklayabilirsiniz.
Binance P2P Yeni Başlayanlar için Kılavuz (2022)

Telefonda Binance P2P Ticareti Yapmak

 • Uygulamadan P2P bölümünü açın.
 • Veya [Cüzdanlar] sekmesine gidin, (2) [Finansman]’a, ardından (3) Finans Cüzdanınıza satmak istediğiniz kriptoyu [Aktar]’a dokunun.
 • Finansman cüzdanınızda zaten kripto paranız varsa, ana sayfaya gidin ve ticaret sayfasına girmek için “P2P Alım Satım”a dokunun.
 • Ardından “Sat” a tıklayın ve satın almak istediğiniz para birimini seçin.
 • Fiyatı filtreleyin ve açılır menüden “Ödeme“yi seçin, bir liste seçin ve ardından “Sat“a tıklayın.
Binance P2P Yeni Başlayanlar için Kılavuz (2022)
 • P2P ticaret sayfasındaki “+” işaretini tıklayın ve bir reklam yayınlamaya başlayın. Almak veya satmak istediğiniz fiat ve kripto para birimlerini seçin.
 • Binance P2P şu anda 24 fiat para birimi için BTC, ETH, USDT, BNB, BUSD ve ETH ticaretini desteklemektedir.
 • Reklamınızı Düzenleyin
Binance P2P Yeni Başlayanlar için Kılavuz (2022)
 • Listelemeniz için fiyat türünü, işlem tutarını, sipariş limitini, ödeme yöntemini ve ödeme süresi limitini belirleyin. Ayrıca, bir açıklama ekleyebilir ve karşı taraf koşulları belirleyebilirsiniz.
 • Son olarak, reklamınızı yayınlayın.
Binance P2P Yeni Başlayanlar için Kılavuz (2022)

Tüm düzenlemeler tamamlandığında reklamınız yayına hazır hale gelecektir. Reklamınız, iki adımlı doğrulamayı (2FA) geçtikten sonra yayınlanacaktır. Reklamınızı düzenleyebilir veya kapatabilirsiniz. Ayrıca reklamı çevrimiçi veya çevrimdışı yapabilirsiniz.

P2P nedir makalemiz burada sona eriyor. Binance P2P Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin;