Paylaş
İçindekiler

Binance Kimlik Doğrulama Güvenilir Mi?

Binance Kimlik Doğrulama Güvenilir Mi diye sormakta çok haklısınız. Daha yeni hayatımıza giren Binance giriş esnasında saçma sapan kontroller istemeye başladı. Bazıları bu kontrolleri güvenlik açısından iyi bulsa da bir çoğumuz bu kontrollerden rahatsız oluyoruz. Binance kullanımı için artık tüm kullanıcıların bir kimlik, bir selfie yüklemesini ve olası olumsuzlukları göz ardı ederek yüz doğrulamasından geçmesini gerektiriyor. Peki bu Binance Kimlik Doğrulama Güvenilir Mi?

Kripto paraya olan güven gitgide artsa da hala güven oranı çok düşük. İnsanlar güvenmemekte haklılar. Daha yeni Türkiye’de kripto para vurgunlarıyla karşı karşıya kaldık. Çok hızlı düşüş ve yükselişler gösteren kripto paralar kumar oynamakla aynı kapıya çıkıyor gibi gözüküyor. Üstüne bir de kimlik bilgilerinin alınması insanlara Yemeksepeti’nde olduğu gibi bilgilerinin ”çalınabileceği” yani satılabileceği korkusunu veriyor. Her şeyin para için yapıldığı bu dünyada bunun akla gelmesi çok normal. Binance Kimlik Doğrulama Güvenilir Mi sorusu bu yüzden çok soruluyor.

Binance Kimlik Doğrulaması

Bitcoin borsası Binance, tüm kullanıcılar için zorunlu, Kimlik Doğrulama (KYC) prosedürlerini uygulayarak hesap doğrulama politikalarında değişiklik yaptığını duyurdu. Derhal geçerli olmak üzere, tüm yeni kullanıcıların para yatırma, alım satım ve para çekme gibi Binance hizmetlerine erişmek için ek kişisel olarak tanımlanabilir bilgiler (PII) sağlamaları gerekecektir. Mevcut kullanıcılar, gerekli PII’yi sağlayana kadar para çekme dışında çoğu hizmete erişimi kaybedecektir.

Yeni gereksinimler, bundan böyle tüm Binance kullanıcılarının platformda “Orta Düzey Doğrulama” adı verilen daha kapsamlı bir kimlik doğrulama sürecine girmesini gerektiriyor. Kullanıcının tam adını, uyruğunu, doğum tarihini ve ev adresini gerektiren başlangıç ​​doğrulama durumu olan “Temel Doğrulama” geçersiz hale getirildi. Peki yeni Binance Kimlik Doğrulama Güvenilir Mi gelin bi bakalım.

Binance Kimlik Doğrulama Güvenilir Mi
Binance Kimlik Doğrulama Güvenilir Mi

Şimdi, Binance’de BTC veya diğer kripto para birimleri ticareti yapmak için, kullanıcıların temel doğrulamanın ötesine geçmesi ve devlet tarafından verilmiş bir kimlik kartının ve bir selfie’nin fotoğraflarını yüklemesinin yanı sıra canlı yüz doğrulamasından geçmesi gerekiyor. Tüm veriler, kişisel olarak gözden geçirecek ve onaylayacak veya reddedecek olan borsa sunucularına ve personeline gönderilecektir.

İlginizi Çekebilir: Binance Çapraz Marjin Nasıl iptal Edilir?

Binance Kimlik Doğrulamanın Amacı Nedir?

“Binance, Müşterini Tanı (KYC) ve Kara Para Aklamayı Önleme (AML) çabalarını desteklemeye yardımcı olmak için bu önlemleri duyuruyor,” açıklamasında, “gelişmiş kullanıcı koruması” ve “finansal suçla mücadele” ihtiyacının altında yatan nedenler olduğu belirtildi. Bu modellerle mücadele eden yeni sistem olan Binance Kimlik Doğrulama Güvenilir Mi?

KYC’nin ardındaki iddia edilen nedenlerden bazıları yasal görünse de – suç oluşturan finansal faaliyetleri ve terörizmi önlemek için – bu taktiklerin uzun vadeli etkinliği ve aşağı yöndeki sonuçları nadiren tartışılmaktadır. Bunun yerine, dünya çapında saldırı taktikleri savunucuları, KYC/AML’yi suçlarla mücadelede kutsal kase olarak görüyorlar, ancak çoğu zaman sağlamasa ve her bir birey için saldırı yüzeyini artırıyor.

Ayrıca, suçluların kısa vadede KYC prosedürlerine tamamen uyum sağlayabileceklerine ve atlatabileceklerine inanmak mantıklıdır. Süreçler daha fazla kullanım vakasını ve daha fazla yasa dışı faaliyeti kapsayacak şekilde uyarlandıkça, kötü aktörler de öyle yapar ve onu etkinliği çok azaltılmış bir kedifare oyununa dönüştürür. Ancak daha da önemlisi, uzun vadede, kapsamlı KYC, bu gücü ve bilgiyi, kullanıcı izni olmadan istedikleri gibi kullanabilecek gelecekteki hükümet liderlerine süper şarjlı gözetim yetkileri sağlar. Ek olarak, merkezileştirilmiş veri merkezleri genellikle saldırıya uğrar, bu da kullanıcı verilerini tehlikeye atar ve saldırı girişimlerini daha da artırır.

Binance Kimlik Doğrulama Güvenilir Mi?

Ana akım anlatılar, KYC’nin olumsuz yanlarının tartışılmasına izin vermez ve bireysel haklar pahasına topluma fayda sağlayabilecek herhangi bir düzenlemeye açık bir zemin bırakır. Ancak, bu genellikle başarılamaz ve bireye ve genellikle ihmal edilen mahremiyet haklarına zarar verebilir. Açıkça neredeyse hiç tartışılmayan düzenleyici bir ortamda, bireysel insan haklarına değer verenler azınlığın çığlık atan sesi” olarak görülüyor. Ve birey, bütünün sözde refahı için her zamankinden daha pahalı kişisel masraflar ödemek zorunda kaldığında, hem kişi hem de halk kaybeder.

Binance Kimlik Doğrulama Güvenilir Mi hakkındaki kendi fikrimizi açıkladık. Bizim için güvenilir gözükmüyor. Ancak gelin bir de onları dinleyelim. Binance kimlik doğrulama sistemini aşağıdaki savunuyor:

Binance Kimlik Doğrulama Güvenilir Mi
Binance Kimlik Doğrulama Güvenilir Mi

Binance Kimlik Doğrulama Açıklaması

Aşağıdaki açıklama Binance tarafından yapılmıştır.

Daha Fazla Oku: Binance Smart Chain Nedir?

Kriptoda Neden KYC’ye İhtiyacımız Var?

Kripto para biriminin takma adlı doğası nedeniyle, genellikle yasa dışı fonların aklanması ve vergi kaçakçılığı için kullanılır. Kripto para biriminin düzenlenmesini iyileştirmek, itibarını artırır ve vergilerin gerektiği yerde ödenmesini sağlar. Kripto para endüstrisinde KYC kontrollerine ihtiyaç duyulmasının üç temel nedeni vardır:

 1. Blockchain işlemleri geri alınamaz. Bir hata yaparsanız yardımcı olacak bir yönetici yoktur; bu, paranın çalınabileceği veya taşınabileceği ve geri alınamayacağı anlamına gelir.
 2. Kripto para birimi oldukça anonimdir. Bir kripto cüzdanı açmak için herhangi bir kişisel bilgi göndermeniz gerekmez.
 3. Vergiler ve birçok ülkede kriptonun yasallığı söz konusu olduğunda düzenleme hala belirsizdir.
Binance Kimlik Doğrulama Güvenilir Mi
Binance Kimlik Doğrulama Güvenilir Mi

KYC, bir hesap oluşturmak için gereken süreyi artırsa da, net faydaları vardır. Ortalama bir müşteri bunları mutlaka göremeyecektir, ancak KYC’nin fonlarınızı güvende tutma ve suçla mücadele konusunda önemli bir etkisi vardır.

KYC’nin Faydaları Nelerdir?

KYC’nin faydaları tamamen açık değildir. Ancak, dolandırıcılıkla mücadele etmekten çok daha fazlasını yapar ve bir bütün olarak finansal sistemi iyileştirebilir:

 1. Kredi verenler, müşterinin kimliğini ve finansal geçmişini belirleyerek risklerini daha kolay değerlendirebilir. Bu süreç, daha sorumlu kredilendirme ve risk yönetimine yol açar.
 2. Kimlik hırsızlığı ve diğer mali dolandırıcılık türleri ile mücadele eder.
 3. Proaktif bir önlem olarak ilk etapta kara para aklama riskinin ortaya çıkmasını azaltır.
 4. Finansal hizmet sağlayıcıların güvenini, güvenliğini ve hesap verebilirliğini artırır. Bu itibar, bir bütün olarak finans sektörü üzerinde zincirleme bir etkiye sahiptir ve yatırımı teşvik edebilir.

KYC’ye Karşı Argümanlar

KYC’nin bariz faydaları var, ancak bazı eleştirmenler için hala tartışmalı. KYC’ye karşı argümanlar, geçmişi ve geçmişi nedeniyle kripto para birimi dünyasında daha yaygındır. Tipik olarak, eleştirilerinin çoğu gizlilik ve maliyetle ilgili sorunlardan gelir:

 1. Genellikle ücretler yoluyla müşteriye aktarılan KYC kontrollerinin gerçekleştirilmesiyle ilgili ekstra bir maliyet vardır.
 2. Bazı kişiler KYC kontrolleri için gerekli belgelere sahip değildir veya belki de sabit bir adresi yoktur. Bu, belirli finansal hizmetlere erişmelerini zorlaştırıyor.
 3. Sorumsuz finansal hizmet sağlayıcılar, veri güvenliğinden yoksun olabilir ve saldırılar, özel verilerinizin çalınmasına neden olabilir.
 4. Bazıları bunun kripto para birimlerinin ademi merkeziyetçiliğine aykırı olduğunu iddia ediyor.

Not: Bu karşı argümanlar Binance Kimlik Doğrulama Güvenilir Mi sorusunu akla getiriyor.

Binance Tarafından Kapanış Düşünceleri

KYC süreçleri, finansal hizmetler ve kripto borsaları için bir endüstri standardıdır. Kara para aklama ve diğer suçlarla mücadelede en önemli işlevlerden biridir. KYC kontrolleri can sıkıcı olabilir, ancak çok fazla güvenlik sağlarlar. Daha geniş AML önlemlerinin bir parçası olarak KYC, Binance gibi borsalarda daha fazla güven ve güvenlikle kripto ticareti yapmanıza olanak tanır. Eğer Binance üye olmak isterseniz bu linkten üye olabilirsiniz.

Binance Kimlik Doğrulama Güvenilir Mi yazımızın sonuna geldik. Umarım sizleri bilgilendirebilmişizdir. Biz yine de Binance Kimlik Doğrulama Güvenilir Mi değil mi konusunda temkinli olmanızı öneririz.

Daha Fazla Oku: Binance ve Binance TR Eşleştirme Nasıl Yapılır? [Resimli Anlatım]

İlginizi Çekebilir