Paylaş
İçindekiler

Binance Smart Chain Nedir?

Binance Chain(BC) ve Binance Smart Chain(BSC) iki farklı blok zinciridir. Peki Binance Smart Chain Nedir? Bu makale Binance Chain, Binance Smart Chain, onlar tarafından kullanılan konsensüs protokolleri ve özelliklerini tartışacaktır. Sonunda hem Binance Chain hem de Binance Smart Chain arasındaki farkları da göreceğiz. Peki Binance Smart Chain Nedir?

Daha Fazla Oku: Binance ve Binance TR Eşleştirme Nasıl Yapılır?

Binance Chain

Binance Chain(BC), Binance tarafından geliştirilen ve Binances topluluğunu içeren bir blok zinciridir. Topluluk, dijital varlıkları merkezi olmayan bir şekilde yayınlamak ve değiştirmek için bir pazar sağlamayı amaçladı. Binance Chain için yerel token BNB’dir.

Binance Smart Chain Nedir
Binance Smart Chain Nedir

Binance Chain, merkezi olmayan ticaret fırsatı sağlama yeteneğine sahiptir ve Binance DEX, üzerinde çalışan ilk Dapp’tir. Binance’in merkezi olmayan borsası Binance DEX, Binance Chain’in tepesinde geliştirildi. Kullanıcıların kripto varlıklarını doğrudan birbirleriyle değiştirmelerine olanak tanır. Herhangi bir üçüncü şahıs içermez. Dolayısıyla işlem ücreti de önemli ölçüde daha düşüktür.

Binance DEX’in sol üst kısmında “Ticaret Çiftleri” bölümü var. Ticaret çiftleri dört pazara ayrılmıştır: BNB, BTC,  ALTS,  FIATS.

Pazarları değiştirmek için sekmeleri değiştirebiliriz. Yıldız Simgesi favori işlem çiftlerinizi gösterecektir.

Binance Chain ayrıca BNB sahiplerinin yeni ticaret çiftleri önermesine ve bunlara oy vermesine olanak tanır.

Binance Smart Chain Nedir
Binance Smart Chain Nedir

Binance Zincir Gezgini

Binance Chain Explorer, Binance zincirindeki işlemler, jetonlar, adresler, fiyatlar ve diğer etkinlikler için Binance blok zincirinin keşfedilmesine ve aranmasına olanak tanır.

Binance Chain, Delegated Proof of Stake (DPoS) konsensüs protokolünü kullanır. Bu protokolü daha sonra Binanace Akıllı Zinciri tartışırken tartışacağız.

Binance Chain kullanarak neler yapabilirsiniz?

 • Binance parası, BNB gönderin ve alın.
 • BEP-2 standardını izleyerek yeni jetonlar yayınlayın
 • Mint/burn, dondurma/çözme, jetonları kilitleme/kilidini açma
 • İki farklı jeton arasında ticaret çiftleri oluşturun
 • Zincirde oluşturulan ticaret çiftleri aracılığıyla varlıkları satın alın veya satın. Binance DEX, Binance Zincirinin tepesinde geliştirilen merkezi olmayan borsadır. Binance DEX, kullanıcıların kripto varlıklarını doğrudan birbirleriyle değiştirmesine olanak tanır.

Binance Chain, EVM uyumlu değildir. Bu nedenle, geliştiricilerin Dapps’lerini akıllı sözleşmeler kullanarak oluşturmalarına izin vermez. Bu amaçla Binance Akıllı Zincirimiz var. Gelin bakalım, Binance Smart Chain Nedir?

Binance Smart Chain Nedir

Binance Smart Chain Nedir sorusuunun cevabına geldik. Binance Akıllı Zinciri (BSC), Binance Zinciri ile paralel olarak çalışan bağımsız bir blok zinciridir. Binance Smart Chain, Binance Chain ile EVM uyumlu programlanabilirlik ve yerel zincirler arası iletişim getiriyor.

EVM uyumlu (EVM-Ethereum Sanal Makinesi): BSC’nin Ethereum tabanlı uygulamalar geliştirmesine ve çalıştırmasına izin verir. Ayrıca, daha hızlı kesinlik ve daha ucuz işlem ücretleri ile birlikte mevcut tüm Ethereum araçlarını destekler. Burada kesinlik, transfer edilen fonların alıcı tarafın yasal mülkiyeti haline geldiği andır.

Ancak Binance Smart Chain, Binance Chain’in güncellenmiş bir versiyonu olmadığı gibi, orijinal Binance Chain’in üzerinde bir ikinci katman platformu da değildir. Binance Zinciri çevrimdışı olsa bile devam edebilen tamamen ayrı, bağımsız bir blok zinciridir, ancak iki blok zinciri nihayetinde paralel olarak çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

Binance Smart Chain, Dualchain mimarisine sahip olmasıyla da bilinir. Kullanıcılarına bir blok zincirinde merkezi olmayan uygulamalar ve dijital varlıklar oluşturma ve diğerinde (Binance Zinciri) değiş tokuş yapmak için hızlı ticaretten yararlanma yetkisi verir.

Binance Smart Chain Kullanmanın Faydaları

 • Binance Chain’in yüksek işlem kapasitesi
 • Binance Smart Chain’in akıllı sözleşme işlevi

Binance Akıllı Zincir Gezgini (BscScan), Binance akıllı zincirindeki işlemler, adresler, jetonlar, fiyatlar ve diğer etkinlikler için Binance akıllı blok zincirini keşfetmenize ve aramanıza olanak tanır. Binance Smart Chain Nedir için önemli bi paragraf.

Binance Smart Chain ayrıca Proof of Stakeed Authority (PoSA) kullanarak Binance Chain ile zincirler arası iletişime izin verir. Binance Chain gibi BNB de Binance Smart Chain için yerel bir para birimidir. Bu nedenle, İşlem ücretleri BNB olarak ödenir.

Binance Smart Chain Nedir
Binance Smart Chain Nedir

Proof of Stake Edilmiş Otorite (PoSA)

PoSA, Proof of Authority (PoA) ve Delegated Proof of Stake (DPoS) kombinasyonudur.

Proof of Stack(PoS) konsensüs yöntemi, madenciler yerine yeni bloklar oluşturan doğrulayıcıları kullanır. Ne kadar çok coin yatırırsanız, doğrulayıcı olarak seçilme şansınız o kadar artar. Doğrulayıcı kötü niyetli işlemleri onaylarsa, hissenin bir kısmını kaybeder ve sonuç olarak kazandıklarından çok daha fazlasını kaybeder.

Delegated Proof of Stake(DPoS) konsensüsünde, Kullanıcılar blokları doğrulayacak düğümlere oy verir. Oy alan düğümler tanık olarak bilinir. Seçilen tanıklar, işlemleri doğrulayarak bloklar oluşturur. Bir bloktaki tüm işlemleri doğrular ve imzalarlarsa, genellikle kendilerine oy verenlerle paylaşılan bir ödül alırlar.

Ayrıntılı Binance Smart Chain Nedir?

Proof of Authority(PoA) konsensüs yöntemi, Proof of Stake’in değiştirilmiş bir versiyonudur ve katılımcılar güvendikleri birkaç otoriteyi seçer ve işlemleri doğrulamalarına izin verir.

BSC, PoSA aracılığıyla 21 doğrulayıcıdan oluşan bir sistem kullanır. Sınırlı sayıda doğrulayıcı blok üretir; Stake temelli yönetişime dayalı olarak seçilen ve seçilen bloklar. Doğrulayıcılar, PoA tarzında bloklar oluşturmak için sırayla izin verir.

BSC için bir belirteç standardı, BEP-2 ve ERC-20 ile uyumlu olan BEP-20’dir. ERC-20’yi genişletir ve getOwner ve ondalık sayılar gibi daha fazla arabirim içerir.

Binance Chain ve Binance Smart Chain Arasındaki Farklar

Binance Smart Chain Nedir sorusunun cevabı aşağıdaki tabloda gizli.


Binance ChainBinance Smart Chain
HedefHızlı işlem (Merkezi olmayan)Akıllı sözleşme tabanlı uygulamaları desteklemek
Hisse İspatıDPoSPoSA
Doğrulayıcı sayısı1121’e kadar
Standard tokenBEP- 2BEP-20
Ortalama blok süresi<1s~5s

Sonuç: Binance Smart Chain Nedir?

 • Binance Chain ve Binance Smart Chain, merkezi olmayan blok zinciri ağlarıdır.
 • Binance Chain, hızlı işlem kabiliyetini hedeflerken Binance Smart Chain, Dapp’lerin geliştirilmesini ve çalıştırılmasını destekleyen Binance Chain’in bir yeniliğidir.
 • Binance Smart Chain, orijinal olarak Ethereum için kodlanmış Dapps ile uyumludur.
 • Binance Chain, DPoS (Delegated Proof of Stake) konsensüs protokolünü kullanırken Binance Smart Chain, PoSA (Proof of Stakeed Authority) konsensüs protokolünü kullanır.
 • BEP-2, Binance Chain’in token standardını belirtir ve Binance Smart Chain’in token standardı BEP-20 ile belirtilir. BEP-2 cüzdan adresi Binance Chain’i ve BEP-20 cüzdan adresi Binance Smart Chain’i (BSC) ifade eder. Binance Chain’in BEP-2 jetonları, BSC için BEP-20 jetonlarıyla da değiştirilebilir. Burada Swap, kripto para birimlerini bir blok zincirinden diğerine taşıma mekanizmasıdır.

Binance Smart Chain Nedir Yazımız burada bitiyor. Binance TR’ye buradan kayıt olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir