Ana SayfaHaberÖTV İndirimi 2022 Ne Zaman Başlayacak Cumhurbaşkanı
Paylaş
İçindekiler
İlginizi Çekebilir

ÖTV İndirimi 2022 Ne Zaman Başlayacak Cumhurbaşkanı

ÖTV İndirimi 2022 Ne Zaman Başlayacak Cumhurbaşkanı neler söyleyecek diye çok beklenti var. Binek otomobillerine uygulanan ergilerden birisi olan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), 2022 yılında yeni düzenlemeye gidildi. Yapılan bu düzenlemeler sonucunda da binek otomobil sahipleri ÖTV indirimi 2022 ne zaman başlayacak cumhurbaşkanı ne zaman açıklayacak sorusunun cevabını aramaya başladı.

Gerek Dolar’ın görmüş olduğu yükselişin yanı sıra ÖTV yüzdelerinin de artması nedeniyle sıfır araçların fiyatı 200 bin TL’nin üzerine çıktı. Sıfır araçlarda yaşanılan bu fiyat sıçramasının yanı sıra bankaların yüksek faiz ile kredi vermeleri de sıfır araçlar alımlarını  neredeyse sıfıra düşürdü. Yaşanılan bu kriz sonrasında Otomotiv Distribütörleri Derneği Başkanı Ali Bilaloğlu’dan açıklama geldi.

2022’de ÖTV İndirimi Gelecek mi?

Bu açıklamada Ali Bilaloğlu’nun vergi matrahlarında indirim beklendiği yönünde açıklamaları da yer aldı. Yapılan bu açıklamadan sonra da özellikle yeni araba alacakların akıllarında ÖTV indirimi 2022 ne zaman başlayacak cumhurbaşkanı sorusu daha çok gelmeye başladı.

Ağustos 2021 yılında yapılan düzenleme ile 1,6 motor hacminin altında olan ve satış fiyatı 150 bin TL’yi geçmeyen araçlar için %50 ÖTV diliminde kalmalarını sağlamıştı. Bu sayede ekonomik sınıf arabalar daha ulaşılabilir olmuştu.

Daha Fazla Oku: Recep İvedik 7 Ne Zaman Çıkacak?

ÖTV İndirimi 2022 Ne Zaman Başlayacak Cumhurbaşkanı Açıklama

Enflasyon herkesin belini büktü. Araba alması imkansız gibi artık. Bundan dolayı herkes Cumhurbaşkanından bir ÖTV indirimi beklemekte. Bir üst sınır olan %80 ÖTV vergisi için ise satış fiyatı 320 bin olarak belirlenmişti. Ancak Aralık 2021 yılında yapılan değişikliklerden sonra ekonomi sınıfında bulunan birçok otomobil modelinin %80’lik dilimde kalmasına neden oldu. Bu durumda ekonomi sınıfı binek araçlarına olan taleplerin de ciddi bir şekilde düşüşe sebep oldu.

Hem pandemi hem de doların yükselişi nedeniyle binek araçlarında yaşanılan fiyat artışlarının yanı sıra yeniden düzenlenen ÖTV matrahları da binek araç almak isteyenlerin önüne engel oldu. Bu sebeple de piyasada ciddi bir kriz meydana geldi.  Bu krizin aşılmasında ki en önemli önlem ise ötv indirimi 2022 ne zaman başlayacak cumhurbaşkanı açıklama yapacak mı olarak görülüyor.