Ana SayfaHaberKutadgu Bilig Karakterleri
Paylaş
İçindekiler
İlginizi Çekebilir

Kutadgu Bilig Karakterleri

Karahanlılar zamanında yazılmış olan en bilinen tarihi kitapların başında gelen Kutadgu Bilig, ilk Türk siyasetname örneğidir. Kutadgu Bilig Karakterleri ise zamanın insanını ve karakterini temsil eden önemli ögelerdir. Mutluluk bilgisi adına gelen Kutadgu Bilig’te 4 ana karakter bulunmaktadır.

Kutadgu Bilig Karakterleri

Kün Togdı (Gündoğdu)

kutadgu bilig karakterlerin içerisinde ilk sırada adaleti temsil eden Kün Togdı, hükümdar olmaktadır. Bu karakter yönetimi altında olan halkın üzerine güneş gibi doğarak herkese karşı eşit olmak zorundadır.

Kitaba göre Kün Togdı könitörü olarak bilinen doğru yasayı yapan kişi olmaktadır. Halka her zaman doğru yolu gösterir. Bunun yanında halkına tüm erdemleri öğreterek bilgiyi de her şeyin üzerinde tutmaktadır. Temel olarak yüzyıllar sonra batı devletlerinde ortaya çıkan aydın hükümdar’ın doğuda ki adıdır.

Kutadgu Bilig Karakterleri

Ay Toldı (Aydoldu – Dolunay)

Vezir olan Ay Toldı, mutluluğu temsil etmektedir. Ayın farklı şekillerde görünmesi, bazen görünmesi bazen de kaybolması mutluluk ile ilişkilendirilmiştir. Bu ilişkide dolunay tam bir mutluluk hali olmaktadır.

Ögdülmiş (Övülmüş)

Vezir Ay Doldı’nın oğlu olan Ögdülmiş, daha sonrasında da vezir olmaktadır. Aklın temsilcisi olmasının yanı sıra aklın ve mantığın birleştiği bir karakterdir.

Odgurmış (Uyanmış)

Sonun temsilcisi olan Odgurmış, gafletten uyanmayı ve gerçekleri görmeyi sembolize etmektedir. Diğer bir yandan vezir Aydoldu’nun da kardeşi olmaktadır.

Daha Fazla Oku: Tommiks Karakterleri

Diğer Kutadgu Bilig Karakterleri

Yusuf Has Hacib tarafından yazılan Türklerin ilk siyasetnamesi Kutadgu Bilig’te ana karakterlerin yanı sıra yardımcı karakterler de yer almaktadır. Bu yardımcı karakterlerin başında Küselmiş bulunmaktadır. Küselmiş Aydolu ile Gündoğdu ile buluşturan kişi olmaktadır.

Bir diğer yardımcı karakter haber getirmekle ve hizmet etmekle görevli olan Yumuşçı olmaktadır. Son olarak Odgurmış’ın yanında çalışan Kumarı’da yan karakterlerden birisi olmaktadır. Ancak bu yan karakterler eserde belirgin olarak rol almamaktadır. Bunun yerine diyaloglar ana karakterler arasında geçmektedir.