Ana SayfaHaberİmar Affı Ne Zaman Çıktı?
Paylaş
İçindekiler
İlginizi Çekebilir

İmar Affı Ne Zaman Çıktı?

İmar barışı halk arasında imar affı olarak da bilinmektedir. İmar Affı Ne Zaman Çıktı sorularının çok sık sorulmasının nedeni açıktır. Türkiye’de bir çok kişi bu aftan yararlanmıştır. O yüzden toplumun gündeminden çok uzun zaman ayrılmamıştır. Bu kanunun ne zaman çıktığı çok önemlidir çünkü o tarihe göre işlem yapılmaktadır. Bu kanundan yararlanmak isteyen kişilerin ise aklında bulunana soru imar affı ne zaman çıktı olmaktadır.

İmar Affı Nedir?

İmar Affı Ne Zaman Çıktı

İmar affı ise kayıt altında bulunmayan yapıların kayıt altına alınması sağlamaktadır. Özellikle ruhsatı olmayan yapıların ve devlet arazileri üzerinde yer alan bu yapıların daha güvenli yapılar haline getirilebilmesi için düzenlenmektedir.

Bu amaçla imar barışının gerçekleşmesi için Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı ise Bakanlar Kurulu tarafından kabul edildi. Yapılan bu yasa tasarısında alınan en önemli konuların başında ise yapı yaklaşık değeri ve arsa emlak değerlerinin toplamının %3’ünün ödenmesi gerekmektedir.

Daha Fazla Oku: Uncharted Filmi Ne Zaman Çıkacak?

İmar Affı Ne Zaman Çıktı?

Başvuru tarihi olarak 8 Haziran ile 31 Ekim 2018 yılları arasında gerçekleştirildi imar affı ne zaman çıktı sorusunun cevabının geçmişte olmasının yanı sıra kamuoyundaki beklentiler bulunduğumuz yıl içerisinde de imar affının çıkacağı yönündeydi. Ancak beklenen gerçekleşmedi.

İmar affı ne zaman çıktı sorusunun sürekli olarak gündemde olması ruhsatı bulunmayan birçok yapı sahiplerinin birçok hakka imar barışı sayesinde sahip olmasıdır. Bu hakları başında ruhsatı bulunmayan bu yapılar elektrik, doğal gaz ve su şebekelerinden yararlanabilmektedir. Ayrıca çıkarılan bu emlak affı sayesinde belediyelerde büyük yük oluşturan yıkım işlemleri de anlamlı ölçüde azalacaktır.

Sonuç

Yapı sahiplerine sağladığı bu avantajların yanında devlet kurumları da emlak barışından avantaj sağlamaktadır. Bunların başında belediyelere ve devlette bulunan ve tahsil edilmeyen para cezalarının da silinmesini sağlamaktadır. Bunların yanında emlak barışından elde edilecek olan gelir devlet bütçesine katkı sağlamaktadır.