Ana SayfaHaberAyçiçeği En Çok Hangi Bölgede Yetişir?
Paylaş
İçindekiler
İlginizi Çekebilir

Ayçiçeği En Çok Hangi Bölgede Yetişir?

Dünyanın birçok bölgesinde yetişen ayçiçeği genellikle yağı ve tohumu için kullanılmaktadır. Peki şuan az bulunan Ayçiçeği En Çok Hangi Bölgede Yetişir? Tohumları işlemden geçirilerek çekirdek olarak satışa sunulmakta ve yüksek yağ içeriğine sahip oldukları için yine işlemden geçirilerek ayçiçek yağı olarak üretilmektedir.

Dünyadaki yağ ihtiyacının büyük bir çoğunluğunun karşılandığı ayçiçeği hem kısa vadede yetiştirilebildiği hem de birçok iklime ve toprağa uygun olduğu için tercih edilmektedir. Ayçiçeği en çok hangi bölgede yetişir sorusunun cevabı ise Trakya başta olmak üzere Marmara Bölgesi olmaktadır.

Ayçiçeği Nasıl Bir Bitkidir?

Ayçiçeği (cins Helianthus), cins kabaca 70 tür aster benzeri otsu bitki (Asteraceae) içerir. Ayçiçekleri çoğunlukla Kuzey ve Güney Amerika’ya özgüdür, ancak bazı çeşitler muhteşem boyutları ve çiçek başları ile yenilebilir tohumları nedeniyle süs bitkisi olarak yetiştirilir.

Daha Fazla Oku: En Çok Atanan Sayısal Meslekler

Ayçiçeği çimlenmesi için minimum 8-10 °C toprak sıcaklığı gerekir. Sonuç olarak, genellikle Nisan ayının ilk günü ile Mayıs ayının ortaları arasında ekilir. Erken ekim, verimi büyük ölçüde artırır. Ayçiçeği soğuğa dayanıklıdır ve genellikle ilk dondan 4-6 yaprak zamanına kadar zarar görmez. Bununla birlikte, sıcaklık -4 °C’nin altına düştüğünde oluşan donlardan ciddi şekilde zarar görür.

Ayçiçeği En Çok Hangi Bölgede Yetişir?

Ayçiçeği en çok hangi bölgede yetişir sorusunun cevabının Trakya ve Marmara olmasının sebebi ise ayçiçeğinin nem sevmeyen bir bitki olmasından dolayıdır. Akdeniz bölgesi’nde de düşük nem oranına sahip olan iç kesimlerde de yetiştirilmesine rağmen ayçiçeği yağı, %70 oranında Trakya ve Marmara’da elde edilen doğumlardan üretilmektedir. Ayrıca ayçiçeği en çok hangi bölgede yetişir sorusunun bir diğer cevabı ise Çukurova olmaktadır.