Ana SayfaKripto ParaCoin Sert Çatallanma Nedir? (Soft Fork ve Hard Fork)
Paylaş
İçindekiler
İlginizi Çekebilir

Coin Sert Çatallanma Nedir? (Soft Fork ve Hard Fork)

Coin sert çatallanma nedir sorusunun en kısa cevabı tek bir kripto para biriminin mevcut kodu değiştirilerek hem yeni hem de eski sürüme sahip olmasından dolayı ikiye bölünmesi olarak açıklanabilir. Sert çatallanma ile kripto paranın 2 blok zinciri oluşturulur. Ancak her sert çatallanma değeri olan bir kripto para yaratıldığı anlamına gelmez.

Eğer bir çatala erişiminiz olup olmadığından emin değilseniz bunun için yapmanız gereken özel anahtarınızı kontrol ettiğiniz bir cüzdanda var olup olmadığına bakmanızdır. Ayrıca istemcinizi çataldan önce güncellemeniz gerekir. Bazı kripto paralarda güncelleme zorunluluğu bulunmamaktadır. Çünkü kullandığınız cüzdanın sorumlusu her şeyle ilgilenmektedir.

Sert Çatallanma Neden Olur?

Hızla gelişen teknolojiden en fazla etkilenen şüphesiz ki kripto para endüstrisi olmaktadır. Kripto para enstitüsünde birçok farklı sebepten dolayı yazılım güncellemeleri yapılmaktadır. Yapılan bu güncellemelerde hard forkların oluşmasına neden olur. Kripto paralarda yapılan güncellemelerin temel sebepleri içerisinde diğer kripto para zincirleri ile daha iyi rekabet edebilmek ve çapraz uyumlu hale gelmektir. Ayrıca güncelleme yapılan blok zinciri protokolüne yeni özellikler ve işlevler eklemek için de yazılım güncellemeleri yapılmaktadır

Diğer bir yandan kripto para biriminin yaratıcıları projelerini iyileştirebilmek adına farklı çözümler sunabilir. Sunulan her farklı çözüm yeni bir güncelleme ve dolayısıyla farklı sürüm kripto paraları meydana getirir. Bu da coin sert çatallanma nedir ve neden olur sorularının en temel cevabını oluşturur.

Daha Fazla Oku: Kripto Alım Satım Komisyonları (Binance vs Coinbase)

Soft Fork Nedir? Coin Sert Çatallanma Nedir

Coin sert çatallanma nedir sorusunun cevabı herhangi bir kripto para mevcut kod yapısının değiştirildiğinde eski ve yeni sürümünün ağda kalması olarak tanımlanmaktadır. Soft fork ise kripto para kullanıcılarının güncellemeleri benimsemesi ile birlikte yalnızca bir blok zinciri için geçerli olmasıdır. Diğer bir deyişle yapılan yazılım güncellemesinin yeni kurallarına göre kullanıcıların güncellemeyi alması anlamına gelmektedir.

Soft Fork ile hard Fork Arasındaki Fark Nedir?

Soft fork ve coin sert çatallanma nedir sorularına cevap verdikten sonra ikisi arasındaki farklardan bahsedecek olursak öncelikle ortak noktalarını değinmek gerekmektedir.

Her iki çatallanma şekilde de bir bölünme söz konusu olmaktadır.

  • Ancak sert çatallanmada 2 blok zincirin oluşur ve her ikisi de ağda kalır.
  • Yumuşak çatallanmada ise bir çatalın sonuçlanması hedeflenmektedir.

Sert çatallanma ve yumuşak çatallanma arasında oluşan güven farklarını göz önümüze aldığımızda ise genellikle yumuşak çatalın daha iyi iş yapabileceği düşünülse de geliştiriciler ve kullanıcılar sert çatallanmayı tercih etmektedir. Çünkü blok zincirlerinde yer alan blokları yeniden geçirmek büyük miktarda işlem ve bilgi gücü gerektirir. Hard fork üzerinden elde edilen gizlilik ise yumuşakça çatallanma kullanmaktan çok daha mantıklı olmaktadır.