Ana SayfaTeknolojiWebsite Nasıl Engellenir?
Paylaş
İçindekiler
İlginizi Çekebilir

Website Nasıl Engellenir?

Her geçen saniye, internet üzerinde yeni web siteleri açılıyor. Peki, Website Nasıl Engellenir sorusu neden mi soruluyor? Bunların pek çoğu kullanıcılara olumlu yönde hizmet etse de, bazı web siteleri de olumsuz yönde içerik üretiyor. Okulda, cafede ve diğer halka açık yerlerde güvenliği sağlamak amacıyla çeşitli web filtreleri kullanılıyor. Bu filtreleme işlemi sayesinde, istenmeyen web sitelerine giriş engellenmiş oluyor.

Web Filtreleme Nasıl Yapılır?

  • Filtreleme yapılabilmesi için, ilk önce modem arayüzüne erişmeniz gerekli.
  • Modem arayüzüne erişmeniz için, tarayıcınıza “192.168.1.1” yazıp kullanıcı adı ve şifre bilgilerini girmelisiniz.
  • Bu bilgileri bilmiyorsanız, internet servis sağlayıcınıza danışabilirsiniz.
  • Daha sonrasında modem ayarlarınız içerisinden engellemek istediğiniz sitenin linklerini girip, ayarları kaydetmeniz gerekli.
  • Daha sonrasında modeminizi yeniden başlatarak değişiklikleri uygulamış olursunuz.
Website Nasıl Engellenir

Web Filtreleme İçin Kurumsal Hizmet Almak Mümkün mü?

Evet. Özellikle pek çok otel, iş yeri, okul, üniversite, restoranlar, cafeler bu alanda hizmet alıyor. İş yeri sahipleri, kullanıcıların ziyaret edebileceği yasal olmayan web siteleri yüzünden sorun yaşamamak adına bu yöntemi izliyor. Bazı firmalar, modeminiz üzerinde çeşitli ayarlar yapıyor ve yasaklı olan siteleri sizin yerinize ayarlıyorlar.

Ayrıca sizin taleplerinize göre istediğiniz başka siteleri de engellemeleri mümkün. Örnek olarak, geçmiş yıllarda okul internetinde YouTube’a girmek yasaklı durumdaydı. Bunu deneyen kullanıcılar, sayfaya erişimin yasaklı olduğuna dair bir uyarı işaretiyle karşılaştılar.

Filtreyi Aşmak Mümkün mü?

Doğru yapılandırılmış bir web filtreleme sistemi ile bu pek de mümkün değil. Bu konuda, bir yazılımcıdan veya bu alanda faaliyet gösteren bir şirketten profesyonel destek almanız uygun olacaktır. Website Nasıl Engellenir öğrendiğinize göre biraz da detaylı bilgilere girelim.

Daha Fazla Oku: Oyun Reklamları Nasıl Kapatılır?

İşletme Sahibi İçin de Filtre Geçerli mi?

Genel olarak hayır. Çünkü web filtreleme sisteminin kurulumu yapılırken, kullanıcı talebine göre bazı cihazlar filtre kurallarının dışında tutuluyor. Yani, işletme sahibinin cihazı sisteme tanımlatılıyor ve girilmesi istenmeyen sitelere kendisi erişebiliyor.

Buna bir örnek olarak bazı iş yerlerinde sosyal medya platformlarına girilmesi engellense de işletme sahibi müşterileriyle sosyal mecralardan iletişim kurmak isterse kolaylıkla erişim sağlayabiliyor. Bunu önlemek için, web filtreleme sistemi kurulumu yapılırken, filtreleme işleminden hariç tutulacak cihazları tanımlatmak yeterli olacaktır.

Website Nasıl Engellenir? Filtreleme Şart mı?

Kullanıcılara güvenli bir internet deneyimi sunabilmek adına evet. Özellikle son yıllarda bunu internet sağlayıcıları da yapmakta. Genel profil, aile profili ve çocuk profili şeklinde 3 adet profilde görmek mümkün. Bu özellik sayesinde internet daha güvenli bir hale geliyor. Website Nasıl Engellenir adlı makalemiz burada son buluyor.

İlginizi Çekebilir: İnternet Sitesi Nasıl Referans Verilir?