Ana SayfaOyunSpotify Bir Şarkı Kaç MB?
Paylaş
İçindekiler
İlginizi Çekebilir

Spotify Bir Şarkı Kaç MB?

En büyük müzik dinleme platformlarından Spotify ile ilgili olarak sıklıkla araştırılan Spotify bir şarkı kaç MB sorusu karşımıza çıkmaktadır. Bu soru genellikle Premium özelliklerden biri olan indirme özelliğini kullanırken sorulmaktadır. Çünkü sevilen müziklerin cihaza indirilmesi için bir miktar internet kullanılacaktır. Eğer ki internet paketiniz sınırlı ise bir şarkının ortalama olarak ne kadar yer kapladığını bilmeniz gerekir.

Spotify Bir Şarkı Kaç MB?

Spotify bir şarkı kaç MB sorusuna yanıt verecek olursak eğer değişken değerler olduğundan bahsetmemiz gerekir. Müziklerin hafızası müziğin uzunluğundan tutun içeriğine kadar değişken sebeplerden dolayı farklı depolama alanına sahip olabilir. Ancak ortalama olarak bir değer vereceksek eğer 3 MB ile 8 MB arasına değişkenlik gösterdiğini söyleyebiliriz. Podcastlerde ise bu depolama alanı şarkılara oranla daha büyüktür.

Çünkü şarkılardan çok daha uzun olan podcastler daha fazla depolama alanına ihtiyaç duyacaktır. Spotify bir şarkı kaç MB sorusu sadece internet problemi yaşayanlar için değil aynı zamanda depolama sorunu yaşayanlar için de gerekli olan bir sorudur. Telefonunun hafızası dolu olan kişiler müzik indirmek istedikleri zaman hafıza problemleri ile karşılaşabilmektedirler. Bunun için de indirmek istedikleri çalma listesinin ortalama olarak ne kadar bir yer kaplayacağı hakkında fikir sahip olmak isterler.

Müziklerin hafızası değişkendir. Bu değişkenlik aşağıdaki sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir.

  • Müzik uzunluğu
  • Müzik kalitesi (Spotify ayarlarından müziğin kalitesini arttırıp azaltabilirsiniz)
  • Müzik içerisinde yer alan seslerin değişkenliği
  • Müzik kodlama yazılımı

Ve daha birçok sebepten dolayı müziğin hafızası değişik boyutlarda olabilir. Yani bir dakikalık iki müzik farklı hafıza değerine sahip olabilir. Ancak ortalama olarak aynı değerlerde olacaklardır. Sizler de eğer Spotify üzerinde dinlediğiniz müziklerin kalitesini arttırmak istiyorsanız aşağıda yer alan adımları uygulayabilirsiniz.

Spotify Şarkı Kalitesi Arttırma

Spotify bir şarkı kaç MB sorusunu soran kişiler Spotify şarkı kalitesi arttırma hakkında da fikir sahibi olmak isteyeceklerdir. Değiştirdiğiniz bu kalite genel olarak hoparlörünüzden değil kulaklığınızdan fark edilebilir olacaktır. Sizler de Spotify uygulamasının ayarlarından müzik kalitesini arttırıp azaltabilirsiniz.

  • Spotify uygulamasının ana ekranındayken sağ üstte yer alan çark simgesine tıklamalısınız.
  • Karşınıza gelen ekranı aşağı doğru inerek ses kalitesi sekmesine gelmelisiniz.
  • Bu alanda wi-fi ve mobil veri ile dinlediğiniz müziklerin ses kalitesini arttırıp azaltabilirsiniz.
  • Bu ayarlarda otomatik, düşük, normal, yüksek ve çok yüksek seçenekleri bulunmaktadır.
  • Bu ayarı düşükten çok yükseğe doğru çıkardıkça harcayacağınız veri miktarı artacaktır.

Düşük ayarlarda dinlediğiniz şarkı 2 MB ise çok yüksek ayarlarda bu değer 5 ya da 6 MB değerlerine ulaşabilir. Sonucunda ise daha fazla internet harcamasına ve cihazınızdaki müziklerin daha fazla yer kaplamasına sebep olursunuz.

Ayrıca indirmeden dinlediğiniz müzikler cihazınızda yer kaplamadığını düşünseniz de önbellek olarak cihazınızda yer kaplayacaktır. Önbelleği temizlemek için Spotify ana ekranda iken sağ üstte yer alan ayarlar simgesine tıklamalı ve en altta depolama kısmında önbelleği temizle butonuna basmalısınız. Önbellekte bulunan müzikler tekrar dinlediğiniz şarkılarda daha az veri harcamak için saklanmaktadır. Eğer ki daha önceden dinlediğiniz şarkıları indirecekseniz ve bu şarkılar cihazınızda önbellekte yer alıyorsa indirirken daha az veri harcamanız mümkündür. Benzer bir içeriğimiz olan “Spotify Premium Duo Nasıl Kullanılır?” adlı makalemize göz atabilirsiniz.