Ana SayfaOyunMinecraft Komut Bloğu Kodları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?
Paylaş
İçindekiler
İlginizi Çekebilir

Minecraft Komut Bloğu Kodları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Komut bloğu, belirli komutları yürütecek oyun içi bir öğedir. Minecraft Komut Bloğu Kodları Nelerdir yazımızda bu blok hakkında bolca bilgi vereceğiz. Bu bloklar genellikle çok oyunculu sunucularda ve özel sunucularda bulunur, çünkü bunlar yalnızca hilelerin etkin olduğu Minecraft dünyalarında bulunur. Sonuç olarak, oyuncular Hayatta Kalma Modunda komut bloklarını kullanamazlar.

Bir komut bloğunuz olduğunda, onu mevcut dünyayı değiştirmek, oyun ayarlarını değiştirmek ve hatta oyunculara deneyim puanları vermek için çalıştırabileceksiniz. Unutmayın, komut blokları redstone mekanizmalarıdır ve kullanılmadan önce etkinleştirilmeleri gerekir.

Minecraft Komut Bloğu Kodları

Minecraft Komut Bloğu Kodları Listesi

Bir komut bloğu ile Minecraft’ta temel komutları çok az sorunla uygulayabilirsiniz. Temel komutlar yalnızca birkaç sözcük ve sayı gerektirir. Elinizin altında bulunan Minecraft Komut Bloğu Kodları türlerini anladıktan sonra, dünyayı istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Komut blokları, aşağıdaki listemizde görüldüğü gibi aşağıdaki temel komutları destekleyecektir.

Oyun Modunu Değiştir

defaultgamemode

Dünyaya giren yeni oyuncular için oyun modunu belirtir. için, hayatta kalma, yaratıcı, macera veya izleyici veya sırasıyla 0, 1, 2 veya 3 rakamlarını girebilirsiniz.

Oyun Zorluğunu Ayarla

difficulty 

Oyunun zorluk seviyesini ayarlar. için sırasıyla huzurlu, kolay, normal veya zor veya 0, 1, 2 veya 3 rakamlarını girebilirsiniz. Bu strateji, dünyanın zorluğu kilitlenmiş olsa bile çalışır (hileleri olmayan oyuncuların bunu değiştirmesini engeller), bu yüzden bu komut bloğunu yanlış ellerden uzak tutun.

Bireysel Oyuncu için Oyun Modunu Değiştir

gamemode 

Hedef oyuncunun oyun modunu değiştirir. için, hayatta kalma, yaratıcı, macera veya izleyici veya sırasıyla 0, 1, 2 veya 3 rakamlarını girebilirsiniz. Minecraft Komut Bloğu Kodlarından çok kullanışlı kodlardan biridir.

Hedefi Öldür

kill 

Hedefi olan kişiyi anında öldürür. Belirli bir oyuncunun avatarını öldürmek veya özel argümanlar kullanmak için bir kullanıcı adı girebilirsiniz.

Özel Mesaj Gönder

tell 

Sohbette yalnızca belirli oyuncuların görebileceği bir mesaj üretir. Hedef size fısıltı mesajı alır: . Ayrıca anlatmak için alternatif olarak msg veya w kullanabilirsiniz.

JSON Mesajı

tellraw 

Hedef oyuncuya/oyunculara daha karmaşık metin mesajları göndermenizi sağlar. Ancak, iletinin kullanımı karmaşık olabilen JavaScript Nesne Gösterimi (JSON) biçiminde olması gerekir. Neyse ki, Ezekielelin.com gibi web siteleri bu mesajları bir düğme ve menü arayüzü ile üretmenize izin veriyor.

Üçüncü Kişi Sohbet Bildirimi

me 

Sohbette bir üçüncü şahıs ifadesi görüntüler. /me bir ev inşa ediyor girerseniz, sohbet * Isometrus bir ev inşa ediyor diyecektir. Komut bloğunun adı varsayılan olarak @’dir, bu komutun * @ merhaba diyor; ancak, komut bloğunu yeniden adlandırmak için örs bloğunu kullanabilirsiniz, böylece * Büyük Komut Bloğu merhaba diyor gibi mesajlar üretebilir.

Minecraft Komut Bloğu Kodları Nelerdir

Mesaj Gönder

say 

Tıpkı me komutu gibi, ancak daha çok normal bir sohbet mesajı gibi biçimlendirilmiş. Etkinleştirildiğinde, [] yazdırır.

Seed Görüntüle

seed

Dünya modunun türetildiği sayı – başka bir deyişle, aynı moda sahip iki dünya aynı şekilde oluşturulur. Bu komut bir komut bloğundan çalıştırıldığında, dünyanın modunu komut bloğu arayüzünün kutusunda çıkar. Minecraft Komut Bloğu Kodlarında önde çıkan kodlardan. Çük güzel seedleri kullanabilirsiniz. Minecraft Seed Kodları (2021) yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Zamanı Değiştir

time 

0 ile 24000 arasında bir sayı ile temsil edilen günün saati. Bu sayı sürekli artar, ancak 24000’e ulaştığında, tam bir gün ve gece geçtiği için tekrar 0’a döner. Bu, gündüzün 0’da ve gecenin 12000’de başladığı anlamına gelir. Bu komut, bu sayıyı değiştirmenizi sağlar. İlk parametre, zamanı belirli bir değere mi ayarladığınızı veya mevcut konumuna bir sayı mı eklediğinizi belirleyen ayarlanabilir veya eklenebilir. söz konusu sayıdır.

Minecraft Komut Bloğu Kodları Nelerdir

Yağmuru Durdur / Başlat

toggledownfall

Minecraft Komut Bloğu Kodlarından en basit olanlı 🙂 Havayı değiştirir. Yağmur yağarsa, yağmur durur – aksi takdirde yağmur başlar.

Havayı Değiştir

weather (saniye cinsinden)

Minecraft Komut Bloğu Kodlarından bir başka kolay kod. Havayı değiştirir. İlk parametreyi sırasıyla açık, yağmur veya gök gürültüsü olarak ayarlayarak açık hava, yağmur veya fırtına üretebilirsiniz. Hava durumunun süresini saniye cinsinden belirtmek için komutun sonuna bir sayı da ekleyebilirsiniz.

Daha Fazla Oku: Minecraft PE Skin indir

Başlığı Görüntüle

title  

Hedef oyuncunun ekranının ortasında büyük bir metin dizisi görüntüler. Metin kaybolur, oyalanır ve sonra kaybolur. İkinci parametre başlık ise metin hemen bu şekilde görüntülenir. İkinci parametre alt yazı ise metin sonraki başlıkların altında alt yazı olarak görüntülenir. Metnin kendisi son parametredir ve basit metin veya JSON formatında olabilir.

Ayarlarla Başlığı Görüntüle

title times  

Önceki başlık komutunun farklı bir uygulaması; hedef oyuncu için başlıkların nasıl görüntüleneceğini değiştiren bazı bireysel ayarları tanımlar. Son üç parametre, başlığın ne kadar süre görüneceğini, ne kadar kalacağını ve kaybolmasının ne kadar süreceğini gösteren sayılardır. Sayılar, keneler veya saniyenin 20’si cinsinden ölçülür.

Başlığı Temizle veya Sıfırla

title 

Önceki başlık komutunun başka bir uygulaması. İkinci parametre temizse, hedef oyuncuya görüntülenen başlık anında kaldırılır. İkinci parametre sıfırlanırsa, oynatıcının tüm başlık ayarları (alt yazılar dahil) varsayılanlarına döndürülür.

Xp Ver

xp 

Hedef oyuncuya deneyim puanı verir; verilen puan sayısıdır. Ancak, puan yerine seviye vermek için bu sayının sonuna büyük bir L de yazabilirsiniz. Örneğin, xp 100L Gareth, oyuncuya 100 ekstra deneyim seviyesi verir. Minecraft Komut Bloğu Kodlarından en faydalı ve istenilen kod olabilir 🙂

Minecraft Komut Bloğu Nasıl Yapılır

Yalnızca sunucu yöneticilerinin Komut Blokları oluşturabileceğini unutmayın.

 • Minecraft Bedrock Edition için aşağıdakileri yapmanız gerekir:
 • Dünyanızda veya Realm ayarlarınızda hileleri etkinleştirin.
 • Dünyanızda veya Realm ayarlarınızda Yaratıcı Modu açın.
 • Sohbet kutusunu açın ve “/give [kullanıcı adınızı] command_block” yazın
 • Bloğu istediğiniz yere yerleştirin.

Blokları istediğiniz yere yerleştirdikten sonra hileleri ve Yaratıcı Modu kapatabilirsiniz.

Minecraft Java Edition için aşağıdakileri yapmanız gerekir:

 • Sunucunuzun yapılandırma dosyalarındaki “server.properties” dosyasına gidin.
 • “enable-command-block=false” yazan satırı “enable-command-block=true” olarak değiştirin
 • Sohbet kutusunu açıp “/give [kullanıcı adınız] minecraft:command_block” yazarak kendinize bir Komut Bloğu verin.
 • Sohbet kutunuza “/gamemode c” yazarak Yaratıcı Modu açın.
 • Komut Bloğu’nu istediğiniz yere yerleştirin.
 • Bloğu yerleştirdikten sonra sohbet kutusuna “/gamemode s” yazarak oyunu tekrar Hayatta Kalma Moduna çevirebilirsiniz.

Minecraft Komut Bloğu Kodları Yazan Blok Nasıl Ayarlanır

Komut Bloğunuz yerleştirildikten sonra, onunla etkileşim kurduğunuzda göreceğiniz birkaç ayar vardır. Minecraft Komut Bloğu Kodlarının girilmesinden önce bu ayar yapılmalıdır.

Uyarı”, “Current” veya “Repeat” ve “Chain” arasında seçim yapmak, Komut Bloğunuzun ne zaman etkinleştirileceğini belirleyecektir.

Impulse, komutu bir kez çalıştırır ve durdurur.

Current veya Repeat(sürümünüze bağlı olarak), komutun güç verildiğinde tutarlı bir şekilde tekrarlanmasını sağlar.

Chain, bloğun yalnızca bağlanan Komut Bloğu çalıştıktan sonra çalışmasını sağlayacak ve oyuncuların daha karmaşık sistemler kurmasına izin verecek.

Minecraft Komut Bloğu Kodları

Koşulsuz” olarak ayarlanan bir Komut Bloğu, önceki Komut Bloğunun başarılı bir şekilde çalıştırılmasından bağımsız olarak çalışacaktır. “koşullu“, yalnızca önceki Komut Bloğu çalıştırıldığında çalışacak şekilde olmasını sağlar.

Ayrıca Komut Bloğunuzu Redstone tarafından desteklenecek şekilde ayarlayabilirsiniz. “Redstone Gerekiyor” seçeneğinin seçilmesi, yalnızca blokta Redstone varsa etkinleştirilmesini sağlar. “Her Zaman Etkin”i seçmek, komutun ne olursa olsun çalışmasını sağlar.

Kurmak istediğiniz komut ne olursa olsun, “Komut Girişi” bölümüne gider. Belirli bir şeyden hoşlanmıyorsanız, düşmanları öldürmek için kullanabilirsiniz. Minecraft komutları, özellikle Komut Bloklarında kullanıldığında bazen biraz karmaşık olabilir böylece ağır işleri kendiniz yapmak zorunda kalmazsınız.

Minecraft Komut Bloğu Kodları Nelerdir yazımızın sonuna geldik. Eğer sorunuz varsa yorumlar kısmından sorularınız iletebilirsiniz.