Ana SayfaHaberKur Korumalı Hesap Katılım Bankalarında Var Mı?
Paylaş
İçindekiler
İlginizi Çekebilir

Kur Korumalı Hesap Katılım Bankalarında Var Mı?

Kur korumalı hesap son zamanlarda bütün Türkiye’nin gündeminde olan bir konu. Kur Korumalı Hesap Katılım Bankalarında Var Mı sorusu da bundan dolayı çok sık soruluyor. Kamu bankaları yavaş yavaş bu sistemi oturtmaya çalışırken, Merkez bankasının açıklamaları ise dikkat çekiyor. Kur Korumalı hesap ile ilgili detayları yazımızda bulabilrisiniz.

Kur Korumalı Hesap Nedir?

Kur korumalı hesap sayesinde hesabı açtığınız zamandaki dolar kuru ve kapattığınız zamanki dolar kurunu hesaba katarak sizin zarar etmenizi önleyen bir sistemdir. Bu kur bazlı zararlar ise Merkez Bankası tarafından ödenmektedir.

Bu sistemin sigortası ise Merkez Bankasının yayınladığı yazıda açıkça görünüyor. Bankalar sizin mevduatlarınız karşılığına Merkez Bankasına Döviz yatırıyor. Yani hiç bir şekilde bir bankaların veya sistemin kayıp yaşama ihtimali olmuyor.

Kur Korumalı Hesap Katılım Bankalarında Var Mı

Kur Korumalı Hesap Katılım Bankalarında Var Mı?

Peki bu sistem katılım bankalarında neden hala gözükmüyor. Aslında bu sistem şuan bütün bankalarda çalışıyor diyemeyiz. Bankaların bu yürütmeliğe göre karar alıp sistemi devreye sokmaları gerekiyor. Malesef gördüğümüz kadarıyla bankalar online sistemlerinde bu işlevi kullanmaya başlamadı. Bütün bankalara şubelere gitmenizi istiyor ki bu da gerçekten meşakkatli bir iş. Online sistemlere entegre olmasıyla bu sistem daha da yaygınlaşacaktır.

Katılım banklarında ise şuan kanuni bir engel bulunuyor. Bu engel ise Ekonomi bakanlığının açıklamasına göre yakın zamanda çözülecek. Ocak ayının başında Katılım Bankalarının da sisteme katılması öngörülüyor. Tabii o zamana kadar bu sistem yaygınlaşacağı için kurun çok aşağılarda düşmesine kesin gözüyle bakılıyor. Kur Korumalı Hesap an itibariyle bütün katılım bankalarında açılabilmektedir.

Daha Fazla Oku: Binance En iyi Gizemli Kutular

Bu çerçevede yüksekten döviz bozup kur korumalı hesapta değerlendirmek katılım bankalarını kullananalar için zor gözüküyor. Kur Korumalı Hesap Katılım Bankalarında Var Mı sorusunu cevapladığımız yazımız da burada sona eriyor.