Ana SayfaHaberGiffen Mal Nedir?
Paylaş
İçindekiler
İlginizi Çekebilir

Giffen Mal Nedir?

Ekonomide yaygın olarak kullanılan bir kavram olan Giffen Mal Nedir? Basitçe insanların fiyatı arttıkça daha fazla tükettiği bir malı ifade eder. Bu nedenle, bir Giffen malı, yukarı doğru eğimli bir talep eğrisi gösterir ve temel talep yasasını ihlal ediyor gibi gözükür.

Tüm Giffen mallarının düşük kaliteli mallar olduğuna dikkat etmek önemlidir, ancak tüm düşük mallar Giffen malları değildir. Peki Giffen Mal Nedir?

İlginizi Çekebilir: Fon ile Nemalandırma Ne Demek?

Giffen Mal’ın Tarihi

Giffen Mal terimi, İskoç ekonomist Sir Robert Giffen’in adını almıştır. Giffen mal terimi, fakir Viktorya döneminde, temel bir gıdanın fiyatındaki artışın o gıdaya olan talebi artırdığını fark ettikten sonra ekonomist tarafından geliştirildi.

Giffen Mal Nedir?

Bir Giffen malı kavramı kulağa mantıksız geliyor. Fiyat arttığı halde ürünün tüketimi neden artsın? Giffen Mal Nedir sorusunun cevabı da burada saklı.

Aylık maksimum 400 dolar gıda harcaması ve minimum tahıl tüketimi 50 kg olan yoksul bir hane düşünün. Hanehalkı, tahıl tüketim talebini karşılamak için iki mal tüketmesi gereken 2 mal var olarak düşünelim, Pirinç ve Buğday.

 • Pirinç kalitesiz bir mal olarak kabul edelim, alternatiflerinden daha ucuzdur ve hane halkının harcamalarının büyük bir bölümünü temsil eder.
 • Buğday normal bir mal olarak kabul edelim.

Aşağıdakiler hane halkının pirinç ve buğday tüketimini göstermektedir:

Giffen Mal Nedir

Pirinç fiyatının 6 dolara yükseldiği bir senaryo düşünün. Bu durumda, mevcut tüketimini sürdürmek için hane halkının 440 dolar harcaması gerekir.

Giffen Mal Nedir

Bu nedenle, hane halkının toplam harcamasının 400 dolarda kalması ve 50 kg’lık tüketim düzeyini karşılaması için, tüketim talebini karşılamak için daha fazla pirinç ve daha az buğday tüketmesi gerekecektir.

Giffen Mal Nedir

Belirttiğimiz gibi pirinç talebi, fiyat artışına rağmen 40 kg’dan 43 kg’a yükseldi. Bu nedenle pirinç, bir Giffen malı örneğidir.

Hangi Mallar Giffen Malı Olur?


Giffen Mal Nedir sorusunun 3 olmazsa olmaz aşağıda, bir Giffen malı için belirli şunlardır:

 1. İnferior Mal Olmalıdır – Yani gelir düşütüğü zaman tüketimi artmalı
 • Karşılaştırılabilir maliyetlerin daha düşük olması, tüketim ihtiyaçlarını karşılamak için artan bir talep oluşturduğundan, mal daha düşük bir mal olmalıdır. Bütçe açığında, tüketici kalitesiz mallardan daha fazlasını tüketecektir.
 • Yukarıdaki örnekte belirtildiği gibi, pirinç kalitesiz bir mal olduğundan, hane halkı 400 dolarlık hane bütçesini korumak için daha fazla pirinç tüketecektir.
 1. Malın Tüketimdeki Hacmi Büyük Olmalı
 • Mal için harcanan toplam miktar, tüketicinin bütçesine göre büyük olmalıdır. Sadece böyle bir senaryoda fiyatındaki artış önemli bir gelir etkisi yaratacaktır.
 • Yukarıdaki örnekte belirtildiği gibi pirinç, talep edilen tahıl miktarının %80’ini temsil eder. Ayrıca pirinç, hanehalkının harcamalarının yarısını oluşturmaktadır.
 1. Yakın Alternatifleri Olmamalıdır
 • Malın yakın ikamesi olmaması veya ikame malın maliyetinin maldan daha yüksek olması gerekir. Malın fiyatında bir artış olsa bile, mevcut mal tüketici için yine de cazip bir seçenek olmalıdır. Diğer bir deyişle, o malın fiyatındaki artışın yarattığı ikame etkisi, artan maliyet gereksiniminin yarattığı gelir etkisinden daha küçük olmalıdır.
 • Yukarıdaki örneğin önsözünde belirtildiği gibi pirinç, ikamelerinden daha ucuzdur.

Giffen Mal Nedir sorusuna cevap aradığımız bilgi verici yazımız sonlanıyor. Anlamadığınız kısımları yorumlarda sorabilirsiniz.