Ana SayfaOyunPDF Nedir?
Paylaş
İçindekiler
İlginizi Çekebilir

PDF Nedir?

PDF kelimesinin açılımı (Portable Document Format)’dır. Bunun manası da Taşınabilir belge biçimi demek. PDF Nedir sorusuna cevap olarak bu makaleyi hazırlıyoruz. PDF aslı olarak yazılı dosyaların aktarılması için kullanılan bir yazılımdır.

PDF Nedir?

Adobe tarafından geliştirilen, bireylerin belgeleri basit ve güvenilir bir şekilde aktarılmasını amaçlayan bu yazılım dünya çapında milyarlar tarafından kullanılmaktadır. Belgeyi okuyanlar tarafından kullanılan yazılım, donanım veya işletim sistemlerinden bağımsız olarak göstermelerine ve değiştirmelerine olanak tanıyan esnek bir dosya biçimidir. Daha çok resmi belge olarak kullanılırken, PDF üzerinde değişiklik yapma hakkınız ise yoktur.

Daha Fazla Oku: En İyi PDF İndirme Sitesi | REKLAMSIZ

Uluslararası Standardizasyon Örgütü artık PDF biçimini açık standart (ISO) olarak sürdürmektedir. Bağlantılar ve düğmeler, form alanları, müzik, video ve iş mantığının tümü PDF belgelerinde bulunabilir. Elektronik olarak imzalanabilirler ve Windows veya MacOS’ta ücretsiz Adobe Acrobat Reader programı kullanılarak okunabilirler. Eğer kitapları PDF olarak indirmek isterseniz bu websitesini kullanabilirsiniz.

PDF Tarihi

1993’te Adobe Systems, ücretsiz olarak kullanılabilen PDF standardını yayınladı. PDF, ilk yıllarında, masaüstü yayıncılık süreçlerinde DjVu, Envoy, Common Ground Digital Paper, Farallon Replica ve hatta Adobe’nin kendi PostScript formatı dahil olmak üzere bir dizi formatla rekabet etti.

1 Temmuz 2008’de açık bir standart olarak yayınlanana ve Uluslararası Standardizasyon Örgütü tarafından ISO 32000-1:2008 olarak yayınlanana kadar Adobe kontrollü PDF, bu noktada gönüllü endüstri uzmanlarından oluşan bir ISO Komitesine teslim edildi. Adobe, 2008’de ISO 32000-1’e yönelik bir Kamu Patent Lisansı yayınlayarak PDF uyumlu uygulamalar oluşturmak, kullanmak, satmak ve dağıtmak için gereken tüm Adobe patentlerine telifsiz haklar sunar.

PDF Nedir Yazımız burada sona eriyor. En iyi PDF’leri kaçırmamak için paralibra sitesini takip edebilirsiniz.