Ana SayfaOyunOyun Dosyaları Nasıl Doğrulanır?
Paylaş
İçindekiler
İlginizi Çekebilir

Oyun Dosyaları Nasıl Doğrulanır?

Günümüzde dijital platformların gelişmesiyle beraber oyunlara olan talep de giderek artış göstermektedir. Oyun Dosyaları Nasıl Doğrulanır sorusu da bundan dolayı sık sık karşımıza çıkıyor. Oyunlara gösterilen talep beraberinde alışverişin kolaylaştırılmasını ve insanların internet üzerinden oyunlara ulaşabilmesini sağladı. Son zamanlarda oyunlara belirli platformlar üzerinden ulaşılabilmekle beraber temin edilen oyunla ilgili herhangi bir sorun yaşandığında platformların destek kısımları haricinde iletişime geçilebilecek bir kişi bulunmamakta.

Bu aşamada devreye sosyal mecralar girmektedir. Bu tip platformlarda sistemsel bazı hatalar olabiliyor ve bunlardan bir tanesi sistemin oyun dosyalarını doğrulayamaması ile ilgili. Bu durumla karşılaşan yüzlerce hatta binlerce insan var ve bu yazıda yaşanılan bu probleme çözüm bulabilirsiniz. Oyun Dosyaları Nasıl Doğrulanır sorusuna gelin yakından bakalım.

Oyun Dosyaları Doğrulama Problemi

Öncelikle yaşadığınız problem aldığınız oyunla veya sizinle alakalı değil. Bunun bilincinde olarak başlayalım. Oyunu satın aldınız ve indirmeye başladınız. İndirme işlemi gerçekleşti ve artık başlamak istiyorsunuz. Oyunu açmaya çalıştınız fakat açılmadı. Bir daha denediniz fakat bu sefer de başlangıç ekranında tıkandı ve hamle yapmanıza izin vermedi veya oyun bütünlüğü doğrulanamadı.

Bu hata oyunu indirirken sistemin dosyaları doğrulayamadığı, dosyaların olması gereken yerde olmadığı oyunun dosyalarının eksik indiği veya buna benzer birçok sebepten kaynaklanıyor olabilir. Bu hatanın çözümünü aşağıdaki adımları uygulayarak bulabilirsiniz.

Oyun Dosyalarını Doğrulama Nedir?

Oyunu indirilirken dosyalarında oluşan herhangi bir hata veya eksik indirme sonucu oluşan sistemsel bir hataya karşın oyunun dosyalarının bütünlüğünü kontrol ederek oluşan hatanın telafi edilmesi işlemidir. Bu işlem öncesinde oyunun açılması sürecinde verilen hata bu işlem sonrasında düzeltilmiş olur ve oyun açılır duruma gelir.

Hangi Durumlarda Oyun Dosyalarını Doğrulamak Gerekir?

Oyunu başlattıktan sonra ekranda oyunun başlatılamadığı hatasıyla karşılaşıldığı, oyun başlangıç ekranındayken herhangi bir ilerleme yapılamadığı, oyun dosyaları doğru yerde olmasına rağmen kullanılan platformun oyun dosyalarının yerini tanımlayamadığı durumlarda oyunu kapatıp oyun dosyalarının bütünlüğünü kontrol edip doğrulamak gerekir. Bu işlemleri sizin tek tek elinizle yapmanıza gerek yoktur. Oyunu oynadığınız platformdan ufak birkaç tıklama ile bu işlemi tamamlayabilirsiniz. Oyun Dosyaları Nasıl Doğrulanır sorusunu aşağıda yanıtlıyoruz.

Oyun Dosyaları Nasıl Doğrulanır

Oyun Dosyaları Nasıl Doğrulanır?

  • Öncelikle yapılması gereken şey dosyalarının konumunun doğru olup olmadığını kontrol etmektir.
  • Dosyaların doğru yerde olduğundan emin olduktan sonra kullanılan platformun yani Steam’in ayarlar kısmına gelin.
  • Açılan pencerenin seçeneklerinden “İndirmeler” kısmını seçin. Daha sonra açılan sekmenin en üstünde bulunan “Kütüphane Klasörleri” ne tıklayın.
  • Bu kısımda kütüphane klasörü olarak belirtilen dizine sağ tıklayıp “Kütüphane Klasörünü Onar” butonunu seçin ve onarma işleminin bitmesini bekleyin.
  • Daha sonra kütüphanenizden işlem yaptığınız oyuna gelin ve indirme işlemini başlatın.
  • Oyunu indirmek yerine kütüphanenin klasörünü tarayıp oyun dosyalarını doğrulama taraması yapılacaktır.

İşlemin süresi oyunun boyutuna göre değişiklik göstermekle beraber boyut arttıkça süre de artacaktır. Örneğin boyutu 2 GB olan bir oyun için bu süre bir dakikayı aşmayacaktır. Uygulanan bu işlemi kütüphanenizde doğrulanması yapılmamış her oyun için teker teker uygulamanız gerekir. Oyun Dosyaları Nasıl Doğrulanır sorusunu cevapladığımız yazımız burada sonlanıyor.

Daha Fazla Oku: Steam Oyun Açılmıyor Hatası 2022 [Çözüm]