Ana SayfaHaberKentsel Dönüşüm Kredisi | 2023
Paylaş
İçindekiler
İlginizi Çekebilir

Kentsel Dönüşüm Kredisi | 2023

Kentsel dönüşüm kredisi, şehirlerin dönüşümünü hızlandırmak için sunulan bir destek paketidir. Bu kredi ile mevcut yapıların yenilenmesi veya yıkılması değil yerine modern ve daha güvenli binaların inşası planlanmaktadır. Bu kredi aynı zamanda çevresel ve ekonomik kalkınmaya destek olabilecek role sahiptir.

Kentsel Dönüşüm Paketi Nedir?

Kentsel dönüşüm, kentlerdeki yapı stoğunun yenilenmesi için oldukça önemli bir adımdır. Bu nedenle, Türkiye’deki kentsel dönüşüm projeleri için önemli bir adım atılarak kentsel dönüşüm kredisi paketi sunulmuştur. Bu kredi paketi, güçlendirme kredisi, konut yapım kredisi, konut edinme kredisi, işyeri yapım kredisi ve işyeri edinme kredisi gibi birçok farklı krediyi içerisinde barındırmaktadır.

Dikkatinizi çekebilir : Toki Antalya Sosyal Konut Evleri Nerede?

Kentsel Dönüşüm Kredisi Paketi Kapsamı Nedir?

Kentsel dönüşüm kredisi paketi, farklı kredi paketlerini içermektedir. Kabaca sıralamak gerekirse; güçlendirme kredisi, konut yapım kredisi, konut edinme kredisi, işyeri yapım kredisi ve işyeri edinme kredisi gibi farklı krediler, paket kapsamında yer almaktadır. Kredilerde yüzde 1,49 faiz/kar payı üzerinden farklı oranlarda destek sağlanması planlanmaktadır. Limitler ise şu şekildedir:

  • Güçlendirme kredisi: 320 bin TL
  • Konut yapım kredisi: 1 milyon 250 bin TL
  • Konut edinme kredisi: 1 milyon 250 bin TL
  • İşyeri yapım kredisi: 800 bin TL
  • İşyeri edinme kredisi: 350 bin TL

İlgili Basın Açıklaması

Kredi Vade ve Faiz Oranları

Kredilerin vadesi ise 7-10 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Konut yapım kredilerinde kişilerin sahip olacağı ilk konut için hak sahibinin ödeyeceği faiz oranı yüzde 0,79, devlet katkı oranı yüzde 0,70, daha sonraki konutlar için en fazla 3 milyon liraya kadar hak sahibinin ödeyeceği faiz oranı yüzde 0,89, devlet katkı oranı yüzde 0,60 olarak uygulanacaktır. Konut edinme kredisinde ise hak sahibi yüzde 0,79 faiz ödeyecek, yüzde 0,70’ini de devlet üstlenecektir.