Ana SayfaHaberHibrit Eğitim Nedir?
Paylaş
İçindekiler
İlginizi Çekebilir

Hibrit Eğitim Nedir?

Hibrit eğitim nedir sorusunu özetlemek gerekirse, geleneksel sınıf eğitimi ile çevrimiçi öğrenme yöntemlerinin birleştirildiği bir öğrenme modelidir. Bu eğitim modelinde öğrenciler, hem yüz yüze sınıf ortamında öğretmenleriyle birlikte ders görürken hem de çevrimiçi öğrenme platformları üzerinden öğrenme materyallerine online olarak erişebilirler.

Hibrit eğitim, birçok avantajı barındırmaktadır. Öncelikle, öğrencilere çeşitli öğrenme stillerine uygun öğrenme materyalleri sunularak öğrenme verimliliği artırılabilir. Ayrıca, öğrencilerin öğrenme materyallerine her zaman ve her yerden erişebilmesi, eğitim sürecini daha esnek hale getirir.

Hibrit Eğitim Nedir
Hibrit Eğitim Nedir?

Hibrit Eğitim Nedir?

Hibrit eğitim, pandemi süreciyle birlikte hayatımıza hızlı bir şekilde adapte oldu. Birçok okul ve üniversite, derslerinin bir bölümünü çevrimiçi olarak gerçekleştirerek hem öğrencilerin güvenliğini sağladı hem de öğrenme sürecini aksatmadı. Gerekli görülen labaratuvar dersleri ve uygulamalı derslerde ise öğrenciler okullara gelerek eğitimlerini en az kayıpla görmüş oldu.

Dikkatinizi çekebilir : Anaokulu Ne Zaman Açılacak 2021?

Hibrit Eğitim Kötü mü?

Hibrit eğitim kötü ya da iyi demek bize düşer mi tartışılır. Fakat konu hakkında sizi çok sıkmadan görüşümüzü dile getirelim. Belki hibrit eğitim modeli açıklandığı için ebeveyni olduğunuz öğrencinin geleceği hakkında endişeleniyor olabilirsiniz. Sizin yaşadığınız kuşak ile yeni kuşağı değerlendirmek aslında pek de doğru bir yaklaşım değil. Daha çocuk yaşta elektronik aletler ile haşır neşir olan nesil sizin sandığınızın aksine bu duruma hızlıca uyum sağlayacaktır.

Burada önemli olan nokta evde aynı disiplini sağlayabilmek ve okuldan kopmamaktır. Çünkü bireyler evde ekran başında yalnızlaştıkça gerekli ilgiyi ve hassasiyeti göstermekte zorluk çekecektir. Eğitim sırasında ortamı olabildiğince sadeleştirmek bunu çözmekte atmanız gereken ilk adımlardan biridir.

Örgün Eğitim İstatistikleri

Milli eğitimin sitesinde yer alan örgün eğitim istatistiklerine şu linkten “LİNK” ulaşarak örgün eğitim verilerine erişebilir. Aklınıza takılan soruları ve karşılaştırmaları buradan yararlanarak giderebilirsiniz.