Ana SayfaHaberGökyüzü Neden Mavi Görünür?
Paylaş
İçindekiler
İlginizi Çekebilir

Gökyüzü Neden Mavi Görünür?

Gökyüzü neden mavi sorusu insanların yüzyıllardır merak ettiği konulardan biridir. Aslında gökyüzü güneş ışınlarının dünya atmosferine girmesiyle oluşur. Atmosfer çeşitli gazlar ve parçacıklar içermektedir. Güneş ışınları bu gazlar ve parçacıklarla etkileşime girer. Bu etkileşimlerin sonucunda güneş ışınları farklı renklerde saçılır.

Güneş ışınları farklı dalga boylarında bulunan renklerden oluşmaktadır. Dünya atmosferi özellikle azot ve oksijenden oluşur ve bu gazlar güneş ışınlarını saçarak dağıtırlar. Farklı renkler, farklı dalga boylarına sahiptir. Örnek vermek gerekirse kırmızı renk daha uzun bir dalga boyuna sahipken, mavi renk daha kısa bir dalga boyuna sahiptir.

Gökyüzü neden mavi
Gökyüzü neden mavi

Gökyüzü Neden Mavi

Atmosferdeki gaz ve parçacıklar ile güneş ışınlarının saçılması esnasında, kırmızı renkli ışınları daha az saçarak diğer renklere göre daha az görünür hale getirir. Ancak mavi renkli ışınlar, daha fazla saçılır ve gözle daha net görünür hale gelir.

Dikkatinizi çekebilir : Süper Hücre Fırtınası Nedir?

Bu nedenle gökyüzü genellikle mavi renkte görünür. Ancak güneşin doğuşu ve batışı sırasında güneş ışınları daha dik bir açıyla atmosfere girer ve daha uzun bir yolu kat eder. Böylece daha az miktarda mavi ışın saçılır ve bu nedenle gökyüzü turuncu, pembe veya kırmızı renkte görülebilir.

Sonuç olarak gökyüzünün mavi rengi, güneş ışınlarının atmosferdeki gazlar ve parçacıklarla etkileşiminden kaynaklanır. Ancak gökyüzü yalnızca mavidir demek hata olur. Bahsettiğimiz üzere turuncu, pembe ya da kırmızı gibi renklerde görmek de mümkündür.

Umarız Gökyüzü neden mavi sorusunun cevabı açıklayıcı olmuştur. Daha farklı bilgiler için takipte kalmayı unutmayın.