Ana SayfaTeknolojiCanon Lens Nasıl Takılır? Lens Türleri Nelerdir?
Paylaş
İçindekiler
İlginizi Çekebilir

Canon Lens Nasıl Takılır? Lens Türleri Nelerdir?

Canon, iyi bir kullanım için tüketiciler tarafından lensleri değiştirilebilir fotoğraf makineleri üretmiştir. Canon Lens Nasıl Takılır diye merak ediyorsanız yazımızda detaylıca değineceğiz. Lensler, fotoğraf makinelerini kişiselleştirme ve daha iyi sonuçlar elde etmek adına üretilmiştir. Bunun için EF, EF-S ve EF-M olmak suretiyle üç farklı lens türü vardır. Lensinizi seçerken, tamamen kameranıza uyumlu bir lens seçmeniz gerekir. Aksi takdirde, lensleriniz fotoğraf makinenizle uyumlu olmayabilir. Gelin bakalım Canon Lens Nasıl Takılırmış.

Lenslerin Fotoğraf Makinemle Uyumlu Olduğunu Nasıl Anlarım?

Hangi lenslerin fotoğraf makinenize en uygun bulunduğunu anlamanın en rahat yolu, kameranızın önünde bulunan lens yuvasındaki göstergelere bakmaktır. Lens serbest bırakma tuşuna basarak ve lensi saat yönünden tam tersine doğru çevirerek fotoğraf makinenizden çıkarın.

  • Lens yuvasında kırmızı bir yuvarlak görürseniz kameranız EF lenslerle uyumludur.
  • Kırmızı bir daire ve beyaz bir kare görürseniz kameranız EF-S lenslerle de uyumludur.
  • Beyaz bir yuvarlak görürseniz kameranız yalnızca EF-M lenslerle uyumludur.

Mevcut Olan Bütün Lens Türleri Nelerdir?

Önce sizlere Lens türleri nelerdir sorusunu cevaplayalım daha sonra Canon Lens Nasıl Takılır sorumuza cevap vereceğiz.

EF Lens Türü

Orijinal EOS kamera teknolojisi 1987’de piyasaya çıktı. Bu sistemin temelinde lensleri kameranın gövdesine ilk defa tam olarak elektronik bir biçimde bağlayan EF lens yuvası vardı. Bu iki bileşen arasındaki bağlantı da dahil olmak üzere tüm iletişim elektroniktir. Bu da, çok hassas, gerçek zamanlı veri aktarımına imkan tanır. Kamera gövdesinin içinde bir motor kullanmak yerine, lenslerin içinde odağı ayarlayıcı motoru ilk Canon yapmış oldu. Odaklama sistemleri, Görüntü Sabitleyici teknolojileri, hususi lens elemanları ve hava şartlarına karşı koruma devamlı büyüme ve evrilme halinde olsa da özgün EF yuvası tasarımı hep aynı devam etmiştir. EF lensler, EF-EOS M Yuva adaptörüyle kullanıldığında yeni EOS M serisi de bugüne kadar üretilen her EOS fotoğraf makinesiyle beraber uyumludur.

EF-S Lens Türü

EF–S lensler, özellikle EOS DSLR modelleri için hafifçe, oldukça yönlü ve kolay taşınabilir lenslere imkan tanıyabilen daha yoğun bir sensör kullanılarak üretilmiştir. EF–S serisinde Canon’da görevli mühendisler, APS–C sensör boyutundan yararlanarak yalnızca daha hafif ve daha ufak lensler üretmekle kalmamış, hem de fotoğrafçılara fazlaca daha büyük bir geniş açı seçeneği de sunmuştur. EF–S yuvalı kamera sahipleri, 16 mm’den 400 mm’ye kadar uzanan (35 mm) hafif lenslerin tamamını kullanabilirler.

EF-M

EF-M yuvalı lensler, orijinal EOS M serisi fotoğraf makineleriyle beraber 2012 senesinde piyasaya çıktı. EF ve EF-S serisine göre daha da kompakt olan bu lensler, EOS M kameralarıyla kullanılmak suretiyle hususi olarak tasarlandı. Ultra genişten telefotoya ve makroya dek aralık seçenekleri sunan bu lensleri her yere yanınızda götürme imkanınız bulunuyor. Bu lensler, günlük fotoğraf çekimlerine daha yaratıcı bir halde yaklaşanlar için harika bir tercihtir.

Daha Fazla Oku: 0xa00f4244 Kamera Hatası Çözümü

Canon Lens Nasıl Takılır

Canon Lens Nasıl Takılır?

Bir lensi takmadan veya sökmeden önce mutlaka kameranızın gücünün “Kapalı” konumda bulunmasına dikkat edin. Lensinizi takarken orta ve objektif üzerinde yer edinen montaj noktalarını (beyaz noktalar) üst üste getirip yerleştirin, sonrasında yerine yerleşene kadar saat yönünün tam ters yönünde objektifinizi döndürün. Oturtma sesini duyduğunuz zaman işlem tamam demektir. Canon Lens Nasıl Takılır makalemiz burada son buluyor.