Ana SayfaOyun101 Nasil Oynanır? İncelikleri Nelerdir?
Paylaş
İçindekiler
İlginizi Çekebilir

101 Nasil Oynanır? İncelikleri Nelerdir?

101 nasil oynanır sorusu her yaştan kimsenin cevabını merak ettiği bir kavramdır. Özellikle eskiler bu kavrama çok aşina olsalar ve 101 okeyi çok iyi oynasalar da yeni öğrenmek isteyenleri sayısı da oldukça fazladır.

Peki, Facebook’ta en çok oynanan oyunlardan biri olan ve kişileri adeta kendine bağımlı kılan 101 okey nasıl oynanır? Bizler bu yazımızda hem oyunu çok iyi bilenler için ilgi çekici bilgiler vereceğiz hem de oyuna yeni başlamak isteyenlerin anlayabileceği bir dilde anlatım tercih edeceğiz.

101 Okey Tarihçesi

Okey, 1930’lu yıllarda bulunan ve o tarihte pek ses getirmese de sonraki yıllarda oldukça sevilen bir oyundur.

Oyunu bulan kişi ise 1930 yılında Filistin’e göç etmek zorunda bırakılan bir Yahudi olan Ephraim Hertzano’dur. Yani büyüklerimizin yaptığı o Yahudi oyunu geyiği bir nevi gerçektir.

İlk oyunu kendi ailesi için evinin arka bahçesinde imal eden Hertzano, sonrasında ise oyunu tüm insanlığa armağan etmiştir. Okey’in 1950’li yıllara kadar oynanması akabinde kişiler artık bundan sıkılmaya başlamışlar ve kendilerine farklı formlarda oyunlar icat etmişlerdir.

101 Okey de tam da böyle bir ihtiyaçtan hasıl olmuştur. Normal okeye göre daha zor olan ve hatırı sayılır miktarda matematik bilgisi de gerektiren bu oyun, her yaştan kişinin beğenisini kazanmış ve kabul etmek gerekir ki normal okeyi çoktan geride bırakmıştır.

Şimdi gelin 101 nasil oynanir bilmeyenler ve hatırlamak isteyenler için kısaca bir giriş yapalım.

101 Okey Nasıl Oynanır?

  • 101 Okey tıpkı normal okey gibi 1’den 13 e kadar numaralanmış 104 taş + 2 OKEY’den oluşmaktadır.
  • Amacımız ise ıstakamızda bulunan tüm taşlardan per ya da ardışık sıralar oluşturmaktır.
  • Tüm taşları per yapabilir ya da ardışık olarak sıralayabilirsek direkt bitebiliriz.
  • Ancak bu çoğu zaman mümkün değildir. Bu yüzden de 101 okey nasıl oynanir sorusu önem kazanmaktadır.
  • Perlerin de bulunduğu ancak elin bitemediği durumlarda eğer ıstakanızdaki sayıların toplamı 101 yapıyorsa elinizi yere açabilir ve bu şekilde oyuna devam edebilirsiniz. 101 nasil oynanir diyenlerin bu maddeye dikkat etmelerini öneriyoruz.
  • Elinizi açmak için ıstakada bulunan tüm taşları değil sadece kurala uygun olarak per yapılanları hesaba katmanız gerektiğini unutmayın.
  • Ayrıca hesaplama yaparken sayıları tekrar tekrar toplayın. Çünkü ola ki 101 sayısına ulaştığınızı sanarak açtığınız bir elde rakibiniz elinizdeki sayıların toplamının bundan daha düşük olduğunu anlarsa ya da ispat ederse ceza alırsınız.
  • 101 nasil oynanir diyenlere tavsiyemiz ise eğer tüm el per ise ortadaki sayıları saymalarıdır. Bu rakamların toplamı 101’in üçte biri olan 34 sayısını geçiyorsa ya da eşitse kişi ortaya el açabilmektedir. Bu yöntem genelde tüm rakamları toplamakta sıkıntı çekenler için geçerlidir.
  • 101 okey nasıl oynanir diyenler sadece bu kurallara hâkim olarak oyunu çok rahat bir şekilde oynayabilirler.

101 nasil oynanır sorusuna yanıt aldığımıza göre oyunu hemen oynayabiliriz. 101 okey online olarak Facebook gibi mecralarda oynanabildiği gibi fiziki olarak da arkadaşlar arasında oynanabilmektedir.

101 okey nasıl oynanir ve online ile fiziki oyun arasında fark var mıdır diyenler için bu sorunun cevabını da vermiş olalım. Hatta öyle ki online olarak oynanan 101 okey fiziki olana göre çok daha kolaydır.

101 okey nasıl oynanir sorusu akabinde küçük bir örnekle açıklamak gerekirse online olarak oynanan oyunda açılacak sayıya ulaşıldığında sistem sizi uyarmakta ve elinizi açmanızı talep etmektedir.

Bu sayede ceza yemekten kurtulursunuz ancak eliniz açar olduğunda biraz daha bekleyeyim öyle hesaplarım derseniz bu size fiziki oyunda eksi puan sağlayacaktır.

Daha detaylı bilgi için https://www.trendpara.net/101-nasil-oynanir/ adresini ziyaret edebilirsiniz.