Ana SayfaTeknolojiSsl_error_rx_record_too_long Hatası Çözümü    
Paylaş
İçindekiler
İlginizi Çekebilir

Ssl_error_rx_record_too_long Hatası Çözümü    

Günümüzde teknoloji severlerin sıklıkla karşılarına çıkmakta olan ssl_error_rx_record_too_long hatası, genellikle 443 portunun SSL sertifikası için oluşturulmaması veya web sunucularında SLL ayarları kapsamında bir problem yaşanmasıyla ortaya çıkmaktadır. Bu hata, web sunucunuzda yer alan yapılandırmaların tekrardan ele alınmasını zorunlu hale getiren önemli problemlerin başında yer almaktadır. Fakat şimdilerde ssl_error_rx_record_too_long hatası çözümü, kolayca ele alınıyor olduğundan sunucuların tekrardan düzenlenmesi de oldukça basittir.

Ssl_error_rx_record_too_long Hatası Neden Alınmaktadır?

Ssl_error_rx_record_too_long hatası, genellikle sunucu bazlı olarak gelişmektedir. Eğer SLL sertifikası, standart 443 portu üzerinden işlev gömüyorsa Firefox 3 eklentisi de zaman zaman bu hatayı karşımıza çıkarabilmektedir. Ayrıca Apache, Nginx veya benzer sunucular üzerinde oluşturulan hatalı bir Virtual Host veya ilgili host kaydının web sunucusu tarafından işlenememesi, ssl_error_rx_record_too_long hatası çözümü için yeterli bir sebep olarak gösterilmektedir.

Ssl_error_rx_record_too_long Hatası Çözümü Nasıl Yapılır?

  • Öncelikle 443 portunun sunucu içerisinde sorunsuz şekilde açık ve çalışır bir durumda olduğundan emin oluyoruz. Daha sonra iletişim port numarası olarak bilinen 443 portu standart HTTPS kodunun sunucu yöneticisi tarafından farklı şekilde yapılandırılıp yapılandırılmadığını kontrol ediyoruz.
  • Ayrıca eğer Apache2 sistemini kullanıyorsak Vhost yapılandırmasının aktif olup olmadığını kontrol edebiliriz. Bunun için host ifadesini ‘’_default_’’ olarak değiştirdiğimizde sorunu tamamen ortadan kaldırabiliriz.
  • Eğer SSL sertifikasının standart 433 portu üzerinden çalışmadığını düşünüyorsak Firefox browser hatasını ortadan kaldırabilmek için HTTPS protokolümüzü 443 portu üzerinden kolayca yapılandırabiliriz.
  • Ayrıca web alanları için tercih edilen SLL sertifikalarının kendileri için ayrılmış doğru IP adresi üzerinden işlem sağladığından emin olmamız gerekiyor. Bu durumda genellikle Conf dosyaları arasında çakışan veya aynı SSL sertifikası üzerinden yayın yapmaya çalışan web alanları kaynaklı olabilir. Bunları mutlaka düzeltmemiz gerekiyor.
  • Son olarak eğer Apache2 kullandığımız bir sunucu üzerinde ssl_error_rx_record_too_long hatası alıyorsak ports.conf dosya içeriğini 443 portuna göre düzenleyerek problemden kolayca kurtulabiliriz.

Ayrıca benzer bir içeriğimiz olan “Reboot And Select Proper Boot Device Hatası Çözümü” adlı makalemize de göz atabilirsiniz.