Ana SayfaGezi RehberiKıbrıs'da Mutlaka Yenmesi Gereken Yemekler
Paylaş
İçindekiler
İlginizi Çekebilir

Kıbrıs’da Mutlaka Yenmesi Gereken Yemekler

Kıbrıs, tarihî ve kültürel anlamda oldukça zengin bir ada özelliği taşımaktadır. Adanın mutfağı ise özellikle Akdeniz lezzetlerine ev sahipliği yapmaktadır. Kıbrıs’a seyahat edenlerin tatmadan dönmemesi gereken birbirinden lezzetli yemekler bulunmaktadır. Bu yazımızda, Kıbrıs’ta mutlaka yenmesi gereken yemekleri sizler için derledik.

Kıbrıs Mezesi

Kıbrıs mezesi, adanın en sevilen ve meşhur yemekleri arasında yer almaktadır. Meze, birkaç küçük tabakta sunulan kısa bir öğle yemeğini ifade eder. Ancak Kıbrıs mezesi, zengin ve çeşitli lezzetleriyle oldukça doyurucu bir yemek haline gelmektedir. Mezeler arasında; humus, acılı ezme, hellim peyniri, kızarmış patlıcan, yaprak dolması, çörek otlu ekmek gibi birçok lezzet bulunmaktadır.

Kleftiko

Kıbrıs’ın geleneksel yemeklerinden biri olan kleftiko, kuzu etinden yapılmaktadır. Yemek, çamur kor ateşlerde uzun saatler boyunca pişirilir. Bu da etin lezzetini ve yumuşaklığını arttırır. Kuzu eti, sebzeler ve baharatlarla birleşerek adeta ağzınızda eriyen bir lezzete dönüşmektedir. Kleftiko yemeği, Kıbrıs’ın her tarafında bulunabilir.

Lokma

Kıbrıs kökenli olsa da, lokma günümüzde tüm Türkiye’de yaygın olarak tüketilen bir tatlıdır. İçi pamuk gibi yumuşak kıvamda olan hamur topları, şerbetle buluşarak ortaya lezzetli bir tat çıkarmaktadır. Kıbrıs lokması, farklı olarak üzerine karanfil dökmek ve tarçınlı şerbetle tatlandırmak suretiyle hazırlanmaktadır. Lokma, Kıbrıs’ta sokak satıcıları tarafından sıklıkla satılmaktadır. Eğer Kıbrıs’a kadar gitmişken lokma tatmadan dönmek olmaz.

Zivania

Zivania, Kıbrıs’ın geleneksel alkollü içkilerinden biridir. Üzümden yapılan içki, özellikle kırsal kesimlerde bulunan yerel damıtımevlerinde üretilmektedir. Zivania, Kıbrıs mutfağına özgü yemeklerin yanında eşsiz bir lezzet sunmaktadır. Güney Kıbrıs’ta zeytinyağıyla yakılarak ısınmayı sağlayan bir tavada da sunulan zivania, adanın en sevilen içkilerinden biri olmaktadır.

Konyalı Tatlısı

Konyalı tatlısı, Kıbrıs mutfağının meşhur tatlılarındandır. İçi cevizli, şerbetli iki ince hamur arasına sıkıştırılmaktadır. Tatlı genellikle üçgen şeklinde kesilerek sunulmaktadır. Özellikle lokantalar, restoranlar ve pastanelerde servis edilmektedir. Kıbrıs’a yolunuz düşerse mutlaka tadına bakmanız gereken tatlılardan biridir.

Sonuç

Kıbrıs, Türk mutfağının vazgeçilmez tatlarından olan hellim peynirinin ve meşhur kahvesinin yanı sıra, tarihî dokusu ve zengin mutfağıyla da oldukça turistik bir adadır. Kısacası Kıbrıs’a seyahat edenlerin, geleneksel Kıbrıs mutfağı ile tanışmaları ve tadına doyamayacakları lezzetleri mutlaka tatmaları gerekmektedir.