Ana SayfaGezi RehberiBurdur'da Mutlaka Yenmesi Gereken Yemekler
Paylaş
İçindekiler
İlginizi Çekebilir

Burdur’da Mutlaka Yenmesi Gereken Yemekler

Türkiye’nin güneybatısında yer alan Burdur, tarihi ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkan şirin bir şehirdir. Burdur’un lezzet dünyasında da kendine has tarifler bulunuyor. Peki, Burdur’daki en lezzetli yemekler nelerdir? İşte, Burdur çıkışlı enfes lezzetler!

Keşkek

Burdur mutfağının en özel tariflerinden biri olan keşkek, buğday, et ve çeşitli baharatların uyumlu bir şekilde pişirilmesiyle hazırlanıyor. Emek gerektiren hazırlık sürecinin ardından ortaya çıkan lezzet, sade ya da üzerine tereyağı gezdirilerek servis ediliyor. Burdur’da keşkek genellikle düğünlerde, bayramlarda ve özel günlerde yapılıyor.

Yöresel Tavuklu Pilav

Bölgenin en sevilen yemekleri arasında yer alan yöresel tavuklu pilav, Burdur’un lezzet rotasında mutlaka denenmesi gereken tariflerden biri. İçinde bulgur pilavı, tavuk eti, sarımsak, soğan, domates, biber, baharatlar ve nar ekşisi bulunan tavuklu pilav, doyurucu ve lezzetli bir ana yemek alternatifi.

Göce Çorbası

Burdur’a özgü bir çorba olan göce çorbası, koyun veya sığır eti, soğan, sarımsak, domates, pirinç ve yerel baharatlar kullanılarak yapılıyor. Çok tercih edilen bir öğle yemeği olan göce çorbası, lezzetiyle Burdur’un en gözde yemekleri arasında yer alıyor.

Başka Neler Var?

Bunların yanı sıra Burdur’un lezzetli yemekleri arasında, bölgeye özgü et yemeği güveç, elmaya benzer tadı olan Dut Dibek Reçeli ve yöresel lezzetiyle tereyağlı nohut yemeği de bulunuyor. Burdur’a yolunuz düştüğünde, bu lezzetleri denemeden şehirden ayrılmayın!