Ana SayfaGezi RehberiAntalya'da Mutlaka Yenilmesi Gereken Yemekler
Paylaş
İçindekiler
İlginizi Çekebilir

Antalya’da Mutlaka Yenilmesi Gereken Yemekler

Antalya’ya gelenler, kuşkusuz lezzetli etin, sebzelerinden oluşan çeşitli yemekleriyle pek çok seçenek sunan bir mutfağa sahip olan, ünlü Akdeniz tatlarının evi olan bir destinasyon olarak tanımlanır. Leziz Antalya yemekleri, sıcak iklimi ve coğrafik konumu ile bu şehirdede büyük bir popülariteye sahiptir.

Antalya’da Mutlaka Yenilmesi Gereken Yemekler, özellikle deniz ürünleri oldukça ön plana çıkmaktadır. Çöp şiş, kalamar, midye, istavrit, lüfer gibi deniz mahsulleri en etkilenen yemeklerdir. Etli yemekler ise, çok çeşitli sarma ve dolmaların yanı sıra Antalya yemeklerinin vazgeçilmez parçası olan kuzu güveç ve tas kebabıyla bezenmiştir. Balık yemeği ile en çok ziyaret edilecek restoranlar arasında yer alan Antalya, balıkçıların ise etrafını kuşatan cenneti denizinden alınan lezzetli balıklarıyla değerlendirmekten çekinmez.

Antalya’nın Deniz Mahsullerinden Yemekleri

Antalya’da mutlaka yenilmesi gereken yemeklerden en önemlisi deniz mahsulleri yemekleridir. Şehirde en çok satılan ve tüketilen deniz ürünleri çöp şiş, kalamar, midye, istavrit, lüfer ve balık olup hemen her akşam hareketli sahil bölgesinde balıkçı tezgâhlarında bu ürünlerin satılması mümkündür. Balık fiyatlarının dengelenmesi için denizin kenarına sürülen kömürle ısıtılan kalabalık tezgâhlarda pişirilen bu lezzetler, Antalya’nın en önemli atmosferlerinden birini oluşturmaktadır.

Özellikle tatil sezonuna denk gelen bayram ve hafta sonlarında tüm kalabalık bölgelerde bu eşsiz yemekleri mutlaka tadın. Kalamar, midye, istavrit, lüfer, Karadeniz usulü iç pilavı ile servis edilen çöp şiş, çok beğenilmektedir. Organik deniz ürünlerinden oluşan tatların keyfini Antalya’da çıkarmak sizleri bekliyor!

Antalya’nın Etli Yemekleri

Antalya’da deniz ürünleri sevdirse de et yemeklerinin de birçok lezzeti geçmemektedir. Antalya’nın tarihi ve kültürel mirasını yansıtan etli yemekleri, kentin ünlü mutfak kültürünün özetidir. İki ürünün de harmanlandığı yemekler arasında sıkça rastlanan çeşitli sarma ve dolmalar genellikle evlerde yapılıp tüketilir. Bunlara ek olarak, özellikle kuzu güveç ve tas kebabı nemli ortamların vazgeçilmezidir. Tavuk köftesi ve beğendi ise, çok kaliteli Antalya sofralarının anahtar lezzetleri arasında yer alır.

Krema Ispanak ile yapılan bir sarma olan ‘Kolbastı’ Antalya yemeklerinin çok sevilen bir örneğidir. Çok lezzetli ‘Lahana Tulumu’ ya da ‘Tepsi Kebabı’ ile tatmin olmak isteyenleri Antalya’ya bekliyor. Antalya ızgara et yemekleri, özel olarak özel olarak hazırlanmış kızarmış şeftalinin ya da ülke çapında ünlü ‘Çılbır’ ile tüketilmektedir. Eğer siz de sıcacık çay veya kahve ile tüketecekseniz, lezzetli Antalya yemekleri ile başlayacağınız lezzet seyahatiniz keyiflenerek tamamlandı.

Antalya’nın Çay Kültürü ile Birlikte Tadımlar

Antalya’nın unutulmaz lezzetlerinden biri de belki de çaydır. Şehrin sahil caddelerinde kalabalık oluşturan tezgahlarının çoğunluğunu oluşturan çay satıcıları, en güzel çay lezzetlerini Antalya’nın bulvarının sehrinin kenarındaki restoranlardan birinde, deniz manzarası eşliğinde tadabilirsiniz. Antalyalıların en büyük keyiflerinden biri de Çaykur’un çay tatları, Antalyalıların özel lezzetleri olan çılbır, lüfer, çöp şiş, kalamar, künefe, helva ile birlikte çay kahve krizinin tadımını çıkarmaktır.

Antalya’da mutlaka yenilmesi gereken yemekleri mutlaka tadın! Çok çeşitli seçenekler sunan Akdeniz lezzetleri ile meşhur olan Antalya’nın, nefis yemekleriyle tanınmış bölgelerinden biridir. Lezzeti konforlu bir atmosferde deniz manzarası eşliğinde tadın. Farklı tatlar keyfini kaçırmayın. Antalya’da Mutlaka Yenilmesi Gereken Yemeklerin sınırsız zevki Antalya’nın tarihi bir tadı yemekten yana!