Ana SayfaGezi RehberiVan'da Mutlaka Yenmesi Gereken Yemekler
Paylaş
İçindekiler
İlginizi Çekebilir

Van’da Mutlaka Yenmesi Gereken Yemekler

Türkiye’nin en güzel illerinden birisi olan Van, tarihi ve doğal güzellikleriyle ünlü olan bir şehirdir. Ancak, Van’ın ünlü yemekleri de bir o kadar meşhurdur. Van mutfağı, Anadolu’nun güzel yemeklerine kattığı farklı tatlarla öne çıkar. Bu yazımızda, Van’da mutlaka yenmesi gereken yemekleri ele aldık.

1. Çörek

Van’ın en ünlü yemeklerinden birisi çörek’tir. Çörek, mayalı hamur ile hazırlanan, içi patates ve baharatlarla doldurulmuş bir çeşit börektir. Üzerine tereyağı sürülerek pişirilir ve sıcak sıcak servis edilir. Van’da lezzetli bir çörek yemek için Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin çevresindeki küçük sokaklardaki tezgahlara bakabilirsiniz.

2. Kuymak

Kars gravyer peyniri kullanılarak yapılan kuymak, Van’ın meşhur yemekleri arasındadır. Kuymak, mısır unu, tuz, su ve yağdan oluşan bir hamurun pişirilmesiyle hazırlanır. İsteğe bağlı olarak kuymağa tereyağı ve baharatlar da eklenebilir. Kuymak genellikle lavaş ekmekle servis edilir ve oldukça doyurucudur. Yol üstündeki marketlerde hazır paketlerde satılan kuymakları deneyebilirsiniz.

3. Otlu Peynirli Katmer

Van mutfağının en bilinen yemeklerinden birisi olan otlu peynirli katmer, kişniş, taze soğan, dereotu ve maydanoz ile hazırlanan harçla nefis bir lezzet kazanır. İki yufka arasına peynir ve otlar konularak pişirilen katmer, çıtır çıtır bir lezzete sahiptir. Van’da birçok restoranda otlu peynirli katmeri bulabilirsiniz.

4. İşkembe Çorbası

Van’ın soğuk kış günlerinde ruhları ısıtan yemeklerden birisi de işkembe çorbasıdır. İşkembe çorbası, işkembe, pirinç, domates, soğan ve baharatlarla hazırlanır. İsterseniz üzerine baharat ve sarımsaklı sos ekleyebilirsiniz. Van’da işkembe çorbasını tadabileceğiniz birçok restoran bulunmaktadır.

5. Kuşburnu Reçeli

Van’ın tatlıları arasında en meşhuru kuşburnu reçelidir. Van, Anadolu’nun kuşburnu reçeli yapılan yerlerinden birisidir. Kuşburnu reçeli, kuşburnu, şeker ve su ile hazırlanır. Kendine özgü lezzetiyle oldukça sevilen bir tatlı olan kuşburnu reçeli, Van’da birçok farklı restoranda servis edilir.

6. Kavut

Kavut, Van’da öğün aralarında tüketilen bir yiyecektir. Kavut, buğday, yağ, ceviz ve şeker ile hazırlanır. Cevizler öğütülerek hamur haline getirilir, şekere batırılır ve kızartılır. Kavut, Van’ın pek çok yerinde marketlerde satılmaktadır. Lezzetli bir kavut yemek için Van’daki pastanelere uğrayabilirsiniz.

7. Sütlü Nuriye

Sütlü nuriye, Van’ın meşhur tatlılarından birisidir. Sütlü nuriye, irmik, tereyağı, süt, şeker ve fındıkla hazırlanır. Pişirilip servis edilmeden önce üzerine badem serpilir. Sütlü nuriye, misafirler için sunulabilecek nefis bir tatlıdır.

Sonuç

Van’da mutlaka yenmesi gereken yemekler arasında farklı seçenekler mevcuttur. Çörek, kuymak, otlu peynirli katmer, işkembe çorbası, kuşburnu reçeli, kavut ve sütlü nuriye, Van mutfağının en meşhur yemekleridir. Bu lezzetleri tadabileceğiniz birçok farklı restoran ve pastane bulunmaktadır. Van mutfağına özgü bu lezzetleri tatmadan Van’dan ayrılmamanızı öneririz.