Ana SayfaGezi RehberiErzincan'da Gezilecek En Güzel Tarihi Yerler
Paylaş
İçindekiler
İlginizi Çekebilir

Erzincan’da Gezilecek En Güzel Tarihi Yerler

Erzincan’da yapılacak en güzel turistik gezilerden bahsetmek istiyoruz. Bu şehirde güzeller güzeli tarihi yerler bulunmakta, farklı zevklere hitap etmekte. Erzincan’da gezilecek en güzel tarihi yerleri şu şekilde listeleyebiliriz:

Şiran Kalesi

Şiran Kalesi, Erzincan merkezine 15 kilometre mesafede bulunan, 8. yüzyılda inşa edilmiş tarihi bir yer. Şiran Kalesi birçok ziyaretçinin her yıl duyup gelmeyi tercih ettiği bir güzellik. Ziyaret edenler burada, iğne deliğinin kalesinin karşısında Hemşin vadilerini görüntüleyebilirler.

Kebabın Kökeni: Erzincan Uğur Kebabı

Erzincan Uğur Kebabı, geleneksel Türk mutfağının en özel ürünleri arasında yer alıyor. Erzincan’ın köylerinde koniğe benzer bir hayvanla dana eti eşliğinde pişirilerek hazırlanan Erzincan Uğur Kebabı, asıl olarak 1950’li yıllarda yemek kültürü adına ortaya çıkmış. Erzincan Uğur Kebabı, yaygın tüketimini hem Erzincan’ın köylerinde hatta dış ülkelerde de ünlü hale getirmiş. Tabii bu durum kendine bir marka olmuş portakalının yanında bir de gezilecek diğer lezzetin kökeni de olmuş.

Mecitözü Yöresi

Erzincan’ın Mecitözü ilçesi, muhteşem doğası ile ziyaretçilerine tarihi dokuların keyfini çıkaracakları bir cennet. Tarihi ve turistik mağaralar burada tarihin en güzel anılarını, çam ağaçlarını, bisiklet yollarını, doğa yürüyüşlerini ve termal otelleri ziyaret etmek için bir araya getiriyor. Mecitözü Yöresi’nde, baştan çıkarıcı şekilde görülmeye değer birkaç tarihi eser mevcut. Bu yöreye özgü Tekkeköy’de yapılan kültürel ve tarihi çalışmaların hemen hatırlanmasını sağlıyor. Ayrıca, Küplü Tül Hazinesi ve Şamalan Mağarası’nın kültürel önemi de büyük.

Hemşin Kadim Kültürü

Erzincan’daki bir diğer önemli turistik cazibe alanı ise Hemşin kültürü. Hemşin, Erzincan ve Trabzon Hançerli vadileri arasındaki bölge üzerinde yaşayan bir etnik gruptur. Kendi aralarında konuştukları özgün Hemşin dili, Türkçe ile karışık. Orta Kürdün ile benzerliğe sahip olan Hemşin dili, güncel fonetik ve sözcük anlamlarına sahiptir. Hemşin Kültürü, lokal ziyaretçilere sahip çıkmak için çalışmaların yanı sıra çevre kaynaklarının üssünde özen gösteren Hemşinli insanlar tarafından yayılmaktadır. Çeşitli etkinlikleri ve çocukların Hemşin dili öğrenmesi için özel eğitim, kültür ve eğlence etkinlikleri düzenlenmektedir.

Tarihi Yerler ve Müzeler

Erzincan ‘da gezilecek tarihi mekânların başında Turksarayı Kalesi’ni ve Dolaylı Gölü’nü sıralayabiliriz. Turk Sarayı Kalesi, birçok tarihi kitabın konusu olan 8. yüzyılda inşa edilmiş ve sıradışı tarihi özellikler buraya ziyarete gelmek için geri dönmek zorunda kalan geçmişten gelenleri hatırlatıyor. Dolaylı Göl bu anlamda özgün hayvan türleri, ilgi çekici bitkiler ve farklı alanlar gibi biyolojik özellikler bakımından ziyaretçilerine güzel bir ortam hazırlamaktadır. Birçok önemli tarihi yer ve müzeler de Erzincan’da sıralanabilir. Uludağ Müzesi ve Müzik Armağanı Müzesi, Erzincan Kalesi, Erzincan Kültür Müzesi, Erzincan Balık Damı, gibi., Daha Fazla Oku: Bangkok Pattaya Turları

Erzincan’da Gezilecek En Güzel Tarihi Yerler Sonuç

Erzincan, doğasının ve tarihsel havasının zenginliğiyle, tarihi yerleri ile çok özel. Erzincan’da gezilecek en güzel tarihi yerler Şiran Kalesi, Kebabın Kökeni: Erzincan Uğur Kebabı, Mecitözü Yöresi, Hemşin Kadim Kültürü ve Tarihi Yerler ve Müzeler şeklinde sıralanabilir. Erzincan’ı ziyaret eden herkes, bu muhteşem vadide tek parça olmuş yerleri keşfetme şansına sahiptir. Geleneksel ve modern Erzincan şehri, mevsimine göre elbette farklı şekilde çok farklı özellikler sunmaktadır. Bu şekilde çok kısa süre içerisinde Erzincan’ın gezilecek en güzel tarihi yerlerine giriş yapmayı mümkün kılabiliriz. Erzincan’da Gezilecek En Güzel Tarihi Yerler